MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych w powiecie bytowskim: pełen przegląd

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Łukasz Capar
Ostateczne wyniki wyborów samorządowych w powiecie bytowskim zostały ogłoszone. W niektórych gminach już wiadomo, kto będzie rządził przez kolejne lata, podczas gdy inne przygotowują się do drugiej tury.

Wyraźne zwycięstwa i zapowiedź drugich tur w powiecie bytowski

W kilku gminach powiatu bytowskiego wybory samorządowe przyniosły jednoznaczne wyniki, zdecydowanie wskazując na zwycięzców. Na przykład w gminie Borzytuchom, gdzie zdecydowanie wygrał Jarosław Garbicz, uzyskał poparcie 81,7 proc. głosujących (1175 głosów). Jego kontrkandydat Tomasz Zblewski otrzymał 263 głosy (18,29 proc.).

Podobnie sytuacja wyglądała w Gminie Lipnica, gdzie Marek Cichosz zdobył poparcie 78,80% wyborców. Jego przeciwnikiem był Sylwester Owśnicki (21,20 proc., 576 głosów).

Z kolei w innych gminach, takich jak Bytów czy Kołczygłowy, wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia już w pierwszej turze, co oznacza, że mieszkańcy tych gmin będą musieli udać się do urn wyborczych po raz drugi.

Kandydaci i niespodzianki wyborcze

W niektórych gminach mieszkańcy mieli do czynienia z wyjątkową sytuacją, gdzie na stanowisko wójta lub burmistrza kandydowała tylko jedna osoba. Przykładem może być Gmina Czarna Dąbrówka, gdzie bezkonkurencyjny był Jan Klasa. Uzyskał poparcie 57,14 biorących udział w głosowaniu (1252 głosy).

Podobnie sytuacja przedstawiała się w Gminie Tuchomie, gdzie Jerzy Lewi-Kiedrowski kontynuować będzie swoją kadencję. Dotychczasowy wójt został wybrany na kolejną kadencję z poparciem 87,66 proc. głosujących (1222 głosy).

Zaskoczeniem mogą być wyniki z gminy Miastko, gdzie do drugiej tury przechodzą kandydaci, którzy pokonali dotychczasowego burmistrza. W pierwszej turze wygrał Jerzy Wójtowicz (47,37 proc., 2734 głosy) przed Dariuszem Zabrockim (28,52 proc., 1646 głosów). Dopiero trzeci był dotychczasowy burmistrz Witold Zajst (24,12 proc., 1392 głosy), który odpadł w wyborach.

Co dalej w gminach z drugą turą?

W gminach, gdzie konieczna będzie druga tura, mieszkańcy będą mieli jeszcze jedną szansę, aby zadecydować o tym, kto będzie ich reprezentował na stanowisku wójta lub burmistrza. Jest to ważny moment, który może zmienić oblicze lokalnego samorządu na kolejne lata.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

W Bytowie wyborcy będą musieli wybrać między Mateuszem Oszmańcem, którego poparło 32,20 proc. głosujących (3009 głosów) a Ireneuszem Gospodarkiem – 17,96 proc. (1678)."

W Gminie Kołczygłowy do wyborczego finału przeszli Artur Kalinowski i Wacław Kozłowski. Artur Kalinowski w I turze dostał 49,02 proc., 896 głosów) a Wacław Kozłowski 22,10 proc, 404 głosy.

Te i inne drugie tury będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości tych gmin. Mieszkańcy mają szansę wybrać liderów, którzy będą kierować ich społecznościami przez najbliższe lata, wprowadzając zmiany i rozwijając lokalną infrastrukturę oraz usługi.

ZOBACZ TEŻ:

Dogrywka na Pomorzu. Niska frekwencja na Pomorzu i druga tura w ponad 40 okręgach wyborczych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto