18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List poety Andrzeja Szczepanika. Twierdzi, że przedstawiciele władz lekceważą środowisko literackie

Andrzej Szczepanik
Andrzej Szczepanik jest emerytem, który w wolnym czasie zajmuje się poezją i tworzy artykuły jako dziennikarz obywatelski
Andrzej Szczepanik jest emerytem, który w wolnym czasie zajmuje się poezją i tworzy artykuły jako dziennikarz obywatelski Marcin Pacyno
Zaczyna od relacji z promocji antologii poezji, a kończy na ostrej krytyce władz Bytowa. Publikujemy kolejny artykuł dziennikarza obywatelskiego Andrzeja Szczepanika.

Jednym z punktów lipcowych obchodów Dni Bytowa była informacja o promocji kolejnego wydania antologii poezji zatytułowanej "Bytów literacki". To trzeci tomik, w którym prezentują swój dorobek poeci bytowscy. Dwudziestu czterech poetów zrzeszonych w literackim klubie Wers oraz dwunastu sympatyków i początkujących twórców spotkało się z miłośnikami poezji w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej, która - zgodnie z wieloletnią tradycją - udostępnia pomieszczenia czytelni na tego rodzaju spotkania częstując w dodatku kawką i ciasteczkami. Dyrektor biblioteki Bożena Mazur zachwycona tłumem gości (dostawiano dodatkowe krzesła!) po kilku ciepłych słowach wstępu przekazała dalsze prowadzenie promocji Wacławowi Pomorskiemu, prezesowi Klubu Literackiego Wers, członkowi Związku Literatów Polskich.

Wzruszony i szczęśliwy przyznał się, że woli tworzyć poezję, malować i wymyślać swoje ekslibrysy, niż przemawiać. Sięgnął do historii kiedy to w latach siedemdziesiątych wspólnie z Barbarą Kosmowską - wówczas jeszcze Porańską - wpadli na pomysł aby przy Powiatowym Domu Kultury w Bytowie stworzyć ognisko skupiające amatorów pisania, recytowania i przeżywania poetyckich uniesień. Pomysł, wbrew oczekiwaniom, okazał się trafiony. Zaistnieli bowiem ci, którzy pisząc do szuflady ujawnili swoją twórczość. Początkowo dzielono się swoimi dziełami czytając, nie oczekując na profesjonalne recenzje. Dla wielu był to pierwszy występ. Niektórzy - Genowefa Gańska, Wanda Majewicz, Wacława Greinke, Henryk Czyż - wydali swoje pierwsze tomiki. Działalność klubu stawała się widoczna m.in. wielokrotnie na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej Costerina w Kościerzynie. Autorów zapraszano do szkół, organizowano spotkania autorskie w bibliotekach wiejskich. Zaczęli zgłaszać się piszący wiersze uczniowie. Młodzi twórcy stali się uczestnikami comiesięcznych spotkań autorskich uczestnicząc w konkursach literackich, m.in. Konkurs O Złoty Laur Klubu 2009r. zwycięzcą którego został Andrzej Waszkiewicz za wiersz "Przebudzenie". Konkurs w którego jury zasiedli znani poeci Zdzisław Drzewiecki i Krystyna Mazur wygrała Jolanta Różańska za wiersz "Spotkanie ze szczęściem". W konkursie najmłodszych zwyciężyła Joanna Bukowska.

Przeczytaj też o sondzie ulicznej Andrzeja Szczepanika

Nie sposób pominąć pomocy jakiej klubowi udziela Sławomir Kortas. Opracowuje graficznie i składa tomiki autorów, pisze piękną poezję i udostępnia swoją stronę internetową. Do osiągnięć klubu należy zaliczyć fakt uczestniczenia kilku bytowskich poetów w comiesięcznych spotkaniach Literackiego Klubu Poetyckiego Wtorkowe Spotkania Literackie działającego od lat przy słupskim Starostwie Powiatowym. Genowefa Gańska, Wanda Majewicz-Kulon, Piotr Grygiel oraz niżej podpisany prezentują swoją twórczość w antologiach poezji wydawanych od dziesięciu lat staraniem Starostwa Powiatowego w Słupsku. Dzięki operatywności i umiłowaniu poezji przez Zbigniewa Babiarza-Zycha możemy prezentować swoją twórczość na łamach dwumiesięcznika Powiat Słupski w dodatku literackim Wieś Tworząca w towarzystwie znanych poetów - Jerzego Fryckowskiego i Mirosława Kościeńskiego. Pochlebne opinie uzyskaliśmy m.in. z ust Jana Tomkowskiego, profesora Instytutu Badań Literackich PAN, który w liście do mnie skierowanym wyraził bardzo przychylną opinię o naszej działalności twierdząc "poezja, jak widać, powstaje nie tylko w Warszawie czy Krakowie".

Autor niniejszego artykułu otrzymał po raz kolejny podziękowanie starosty słupskiego dla najaktywniejszego autora publikującego we Wsi Tworzącej.
Historia powstania, osiągnięcia i działalność Klubu Literackiego Wers w Bytowie zasługuje na znacznie więcej niż uwagę. Potwierdzeniem niech będzie wypełniona po brzegi sala biblioteki i brawa dla autorów wierszy, które prezentowali. To niecodzienne wydarzenie nie znalazło uznania urzędniczych notabli. Nikt nie reprezentował miejscowych urzędów - nie licząc pisarki Barbary Kosmowskiej (wiceprzewodniczącej Rady Miasta) - pomagającej Wacławowi Pomorskiemu w prowadzeniu uroczystości, więc przygotowane dziękczynne dyplomy zabrać musiał do domu. Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Bytowskie Centrum Kultury wyszczególniono w antologii jako wspierających, jednak nieobecność ich przedstawicieli zadziwiła sympatyków klubu z kilku miast Polski i bardzo zasmuciła autorów. Na marginesie warto dodać z żalem, że Bytów należy do nielicznej grupy miast, których włodarze nie ufundowali symbolicznej nagrody dla twórców kultury z okazji ich corocznego święta. Dlatego nieobecność na uroczystościach promujących nie tylko poetów, ale i region bytowski, nie powinna dziwić.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto