W Bytowie nagrodzeni zostali działacze kultury za wybitne osiągnięcia i rozwój. Kto odebrał wyróżnienia? Jakie były uzasadnienia?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. UM w Bytowie
Udostępnij:
Ośmioro działaczy kultury z Bytowa zostało dzisiaj (27 maja 2022 r.) nagrodzonych. Wyróżnienia były przyznawane w czterech kategoriach.

W Urzędzie Miejskim w Bytowie odbyły się dzisiaj (27 maja 2022 r.) obchody Dnia Działacza Kultury. Z tej okazji wręczone zostały nagrody burmistrza dla osób zaangażowanych w działalność kulturalną.

Nagrody były przyznawane w czterech kategoriach działacz kultury, animator kultury, artysta amator, propagator kultury regionalnej. Kryteria oceny:

  • wybitne osiągnięcia artystyczne o istotnym znaczeniu międzynarodowym, ogólnopolskim lub regionalnym
  • inicjowanie i realizację przedsięwzięć kulturalnych oraz poszerzenie oferty kulturalnej gminy
  • osiągnięcia na trwałe wpisujące się w rozwój kultury gminy
  • działalność na rzecz upowszechniania, promocji i ochrony kultury

Wyróżnienia z okazji Dnia Działacza Kultury w Bytowie:

Franciszek Hering, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie; uzasadnienie: Od kilkudziesięciu lat skupia się na kultywowaniu bogatej polskiej kultury łowieckiej przejawiającej się w gwarze łowieckiej, muzyce myśliwskiej, obrzędach religijnych, ceremoniale oraz tradycjach i zwyczajach praktykowanych podczas polowań i poza nimi. Dzięki jego społecznej pracy, organizowane od ponad dwudziestu lat konkursy sygnałów i muzyki myśliwskiej na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Bytowa
Jarosław Juchniewicz, Bytowskie Centrum Kultury; uzasadnienie: Współzałożyciel kultowej ówczesnej formacji muzycznej SLG gdzie oprócz gry na gitarze był też autorem tekstów, grał również w zespole EMO, który uświetniał miejskie czy regionalne wydarzenia artystyczne. Od 2010 r. wydał 9 tomików poetyckich. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Niedawno ukazała się też antologia ,,Solidarni z Ukrainą” gdzie pojawiło się też kilka wierszy autorstwa Jarosława Juchniewicza, a cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na pomoc ofiarom wojny.
Sławomir Kortas, Bytowskie Centrum Kultury; uzasadnienie: Pomysłodawca i koordynator realizacji bytowskich murali, które uzupełniają przestrzeń naszego miasta. Twórca szeregu wystaw, przygotowuje scenografie na uroczystości miejskie, tworzy materiały video z wydarzeń jak również udziela się jako grafik komputerowy przy produkcji artykułów promocyjnych.
Kazimierz Rolbiecki, Biblioteka Miejska w Bytowie oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie; uzasadnienie: Fotograf i fotografik pasjonat. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza autor kilkudziesięciu tysięcy zdjęć dokumentujących bogactwo kulturowe Bytowa oraz ilustrujących piękno krajobrazu i przyrody okolic Bytowa. Pierwszy bytowski fotoreporter, który dokumentuje niemal dzień w dzień życie Bytowa i okolic. Autor lub współautor albumów fotograficznych: ,,Zielone Serce Pomorza”, ,,Losy różne, miejsce wspólne”, ,,W krainie wielu: kultur, języków i… smaków”, ,,Józef Chełmowski”, ,,Kaszuby. Ziemia. Ludzie”, ,,Bytowski zamek. Skarb pogranicza”, ,,Bytów – opowieści o ziemi i ludziach”, kaszubski fotokomiks pt. ,,Arbata”, ,,Bëtowskô Zemia”, ,,Bytowski zamek”, ,,Bytowskie szlaki. Atrakcje, niespodzianki i tajemnice zapisane w przestrzeni”, ,,Te Deum laudamus. Materialne świadectwa duchowości dawnych mieszkańców Ziemi Bytowskiej”. Najnowszy album to ,,Bytów-czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego”.
Kamil Kajkowski, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie; uzasadnienie: Kierownik i uczestnik licznych badań wykopaliskowych, w tym prac prowadzonych na terenie powiatu bytowskiego i samego Bytowa. Jest autorem niespełna 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 4 książek z dziedziny archeologii w tym publikacji poświęconych dziejom Pomorza. Autor monografii ,,Bytów w świetle archeologii. Przewodnik dla ciekawskich”. Pomysłodawca i opiekun merytoryczny cyklu międzynarodowych konferencji ,,Motywy przez wieki/Motifs through the Ages” organizowanej w Bytowie. Prowadzi szereg wykładów na temat archeologii wczesnego średniowiecza, archeologii religii i dziejów Pomorza.
Krystyna Hrehorowicz, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie; uzasadnienie: Malarka tworząca w Bytowie, od wielu lat realizująca artystyczne projekty, również te ściśle związane z portretowaniem miasta. Ma w dorobku wiele wystaw indywidulanych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Realizuje się nie tylko w malarstwie pastelowym, ale także w muzyce, modzie, projektowaniu i aranżacji wnętrz. Od 2004 r. należy do Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a od 2006 r. do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Angażuje się w lokalne życie kulturalne Bytowa – m.in. powołała w 2005 r. do życia grupę twórców ,,Obok Sztuki”, która funkcjonowała kilka lat. Zaprojektowała płaskorzeźbę do kaplicy myśliwskiej w kościele św. Filipa Neri w Bytowie, ilustrowała tomiki poezji Henryka Czyża oraz liczne zbiory swojej mamy.
Grażyna Kikcio, przewodniczący Komisji Oświaty i Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Bytowie; uzasadnienie: Kierownik bytowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku realizująca nie tylko zadania statutowe placówki ale także wychodząca naprzeciw potrzebom lokalnego środowiska. Podejmuje liczne inicjatywy mające na celu upowszechnianie, ochronę i integrację międzykulturową: 1. ,,Biblioteka bliżej sztuki”- cykliczna, innowacyjna forma promocji twórczości artystycznej mieszkańców gminy Bytów, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich prac w atrakcyjnej oprawie muzycznej i starannej aranżacji. 2. Promowanie twórczości literackiej lokalnych poetów, także w ujęciu międzynarodowym. 3. Organizacja koncertów na rzecz uchodźców z Ukrainy z udziałem artystów z terenów objętych wojną
Aleksandra Zmuda Trzebiatowska, Stowarzyszenie Miłośników i Animatorów Kultury Bazuny w Bytowie; uzasadnienie: Wokalista zespołu Nagła Zmiana Klimatu, który koncertuje w wielu zakątach Polski. Laureatka wielu nagród w konkursach ogólnopolskich. Związana z Bytowskim Centrum Kultury oraz z Kaszubskim Zespołem Pieśni i Tańca Bytów. Wolontariuszka przy wydarzeniach organizowanych i współorganizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników i Animatorów Kultury Bazuny w Bytowie.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń wszystkim twórcom i animatorom życia kulturalnego w mieście i gminie Bytów. To dzięki ich staraniom i zaangażowaniu w krzewienie pasji, mieszkańcy mają możliwość obcowania z kulturą każdego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Mocy - mobilny Kościół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie