Dwie inicjatywy referendalne w Miastku. Która dojdzie do skutku? Inicjatorzy obu nie wiedzą

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Zawiłości obu inicjatyw referendalnych wyjaśniał m.in. radny Witold Zajst
Zawiłości obu inicjatyw referendalnych wyjaśniał m.in. radny Witold Zajst Maria Sowisło
Udostępnij:
Inicjatywy referendalne radnych z gminy Miastko oraz społeczna – mieszkańców. Obie mają zmierzać do tego samego – odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrz Miastka. Jak sugerował podczas spotkania organizacyjnego inicjatywy społecznej jeden z mieszkańców, można mieć mętlik. Wyjaśniamy.

Pierwsza z inicjatyw referendalnych została rozpoczęta przez grupę siedmiu radnych, którzy złożyli stosowny wniosek. Ten w formie uchwały został przegłosowany większością głosów.

Wydawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie zwołaniu referendum. Tyle tylko, że burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz zakwestionowała zgodność z prawem przyjętej uchwały. Sprawę rozstrzygnąć ma wojewoda pomorski. To nie koniec drogi odwoławczej, na którą wkroczyć może Karaśkiewicz. Uchwałę referendalną może także zaskarżyć do sądu administracyjnego. Czy to zrobi? Na razie burmistrz nie chce zdradzać.

I w tym momencie do akcji wkroczyła grupa mieszkańców gminy Miastko. Postanowili referendum w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrz Miastka przeprowadzić sami. Nikt nie kryje, że to odpowiedź na poddanie pod wątpliwość zgodności z prawem uchwały referendalnej.

Mamy więc dwie inicjatywy referendalne. To, zdaniem jednego z mieszkańców gminy Miastko obecnego na zebraniu organizacyjnym komitetu społecznego, może wprowadzać zamęt.

- Jako mieszkaniec jestem zagubiony. W tym momencie wiadomo, że uchwała jest nieskuteczna? Czy te dwie procedury będą biegły, jedna i druga, swoją drogą, czy któreś zostanie wykluczone, czy jest może trzecia ewentualność?

- dopytywał mieszkaniec.

Wyjaśnienie jest proste. Każda z inicjatyw ma swój tok postępowania. Z pomocą rozwikłania zagadki pospieszył radny Witold Zajst. To właśnie on z grupą sześciu radnych złożył wniosek radnych w sprawie zwołania referendum.

- W sprawie uchwały wojewoda ma czas 30 dni na podjęcie decyzji czy uchwała jest zgodna z prawem. Inicjatywa społeczna jest równoległa. Jeśli wojewoda podejmie decyzję, że uchwała jest skuteczna, to zaczyna się bieg jej realizacji. Inicjatywa społeczna była po to, żeby pokazać burmistrz, że mieszkańcy mówią tym samym głosem. Nie ma obaw, że jedna inicjatywa wejdzie w drugą i coś będzie nieskuteczne. Myślę, że do końca doprowadzimy ten temat

– wyjaśniał Witold Zajst.

Wtórowała mu jedna z inicjatorek społecznego referendum Irena Bronk.

- Mamy obawy, że termin wszystkich ewentualnych odwołań może przesunąć termin wyznaczenia daty referendum. Nie znamy dnia ani godziny. Podejrzewamy, że te odwołania burmistrz będą tak liczne, że referendum będzie odsuwane w czasie i będzie 9 miesięcy przed upływem kadencji pani burmistrz. Wówczas zostaniemy zastopowani i nic nie będziemy mogli zrobić – mówiła Irena Bronk.

- Jeżeli wojewoda negatywnie odniesie się do inicjatywy radnych, to nasze działania będą już w toku. Jeśli jednak uchwała zostanie utrzymana w mocy, nasze podpisy komisyjnie zniszczymy i czekamy na wyznaczenie terminu referendum. Jedno drugiemu niczemu nie przeszkadza. Jedna i druga inicjatywa nie stoją w sprzeczności

– dodała Irena Bronk.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy już raz zamierzali w referendum odwołać Danutę Karaśkiewicz z funkcji burmistrz Miastka. W październiku 2020 roku. Wówczas jednak nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów mieszkańców popierających referendum.

Komitet referendalny w Miastku działa. Od wtorku będą zbiera...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie