18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebielino. Wielkanoc bogata w tradycje. Wygrała Biblioteka i sołectwo Trzebielino

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Biblioteka Gminna w Trzebielinie
W niedzielne popołudnie 24 marca, w sali widowiskowej w Trzebielinie, zgromadziła się spora widownia, a to wszystko za sprawą Wystawy Stołów Wielkanocnych zorganizowanej przez Bibliotekę Gminną w Trzebielinie i miejscową Szkołę Podstawową.

- Celem wystawy było promowanie tradycyjnych potraw i dekoracji wielkanocnych oraz zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi - mówi Krystyna Podraża, dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie. - Miała ona także na celu pobudzenie inicjatywy środowisk lokalnych poprzez zaangażowanie w aranżację stołu wielkanocnego oraz przygotowania innych elementów dekoracyjnych związanych z tematyką wielkanocną.

Pięknie udekorowane stoły, pełne smacznych świątecznych potraw i dekoracji wielkanocnych, zostały przygotowane przez:

- świetlicę wiejską w Suchorzu, filię biblioteczną i sołectwo Suchorze
- świetlicę wiejską w Objezierzu i sołectwo Objezierze

- świetlicę wiejską w Miszewie i sołectwo Miszewo

- świetlicę wiejską w Zielinie

- świetlicę wiejską w Poborowie i sołectwo Poborowo

- świetlicę wiejską w Cetyniu i sołectwo Cetyń

- Bibliotekę Gminną w Trzebielinie i sołectwo Trzebielino

Ważnymi elementami konkursowych stołów wielkanocnych były pisanki, baranki, palmy, króliczki, kwiaty i inne ozdoby wykonane ręcznie różnymi tradycyjnymi technikami przekazywanymi od pokoleń. Były koszyczki ze święconką, żur, baby i mazurki, drożdżowe baranki i jajka w różnych postaciach. Stoły udekorowane były bukszpanem, baziami, narcyzami, barwinkiem, rzeżuchą, żytem i owsem.

- Już na pierwszy rzut oka świadczyły o ogromnym wkładzie pracy, dużej wyobraźni i zdolnościach mieszkańców gminy Trzebielino - zachwala dyrektor Podraża.

Przeczytaj też życzenia wielkanocne od firm i instytucji z powiatu bytowskiego

Efekty poczynań uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: Grażyna Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, Ewa Kuligowska - pedagog szkolny z Gimnazjum w Starkowie i Bożenna Kowalkowska - przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych.

Komisja starała się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwycał zarówno pięknym nakryciem, jak i smaczną potrawą. Jurorzy oceniali estetykę nakrycia stołu wielkanocnego, pomysłowość wykonania dekoracji świątecznych, prezentowane potrawy oraz sposób prezentacji stołu i potrawy.

Jurorzy bacznie przyglądali się prezentowanym stołom, a następnie debatowali, trzymając publiczność, a zwłaszcza uczestników, w kilkunastominutowym napięciu.

Czas oczekiwania na werdykt komisji umilił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzebielinie, które zaprezentowały się w tradycyjnych strojach kaszubskich i przedstawiły w języku kaszubskim inscenizację o zwyczajach i tradycjach świątecznych kultywowanych na Kaszubach. Zaprezentowały się także „Bibliodzieciaki”.

- W słowach wierszy i piosenek wprowadziły widownię w niezwykły nastrój przygotowań świątecznych oraz oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa - komentuje Podraża.

Po długiej naradzie komisja ogłosiła wyczekiwane wyniki konkursu w kategorii „Stół Wielkanocny”:

I miejsce - Biblioteka Gminna w Trzebielinie i sołectwo Trzebielino

II miejsce - świetlica wiejska w Suchorzu, filia biblioteczna i sołectwo Suchorze

III miejsce - świetlica wiejska w Poborowie i sołectwo Poborowo

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu gospodarstwa domowego. Wywalczone nagrody stanowić mają wyposażenie świetlic wiejskich i służyć lokalnej społeczności.

- Dziękujemy wszystkim zebranym za udział w uroczystości, za miłą i serdeczną atmosferę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, pracownikom świetlic, sołtysom i mieszkańcom gminy Trzebielino, za przystąpienie do konkursu i trud włożony w przygotowanie konkursowych prezentacji. Dziękujemy paniom z komisji konkursowej za podjęcie się trudu oceny przygotowanych stołów oraz Dorocie Grzegorczyk ze Szkoły Podstawowej w Trzebielinie i Kasi Omelańskiej z Biblioteki Gminnej w Trzebielinie za przygotowanie dzieci do występów - wymienia Krystyna Podraża. - Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i utwierdzili się w przekonaniu, że nasza tradycja jest jednocześnie naszym wielkim bogactwem. W tym przedsięwzięciu istotny jest udział wielu pokoleń, bo dziś, gdy dekoracje i tradycyjne baby i inne smakołyki można kupić w sklepie, szczególnie ważne jest to, by pokazać młodszemu pokoleniu jak naprawdę powinien wyglądać stół wielkanocny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto