Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są chlubą miasta. To oni otrzymają Honorowe Odznaki Gminy Bytów (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Już w najbliższy piątek podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Bytowa zorganizowanej z okazji święta miasta zostaną wręczone Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Radni w tej sprawie podjęli już stosowaną uchwałę.

Już w najbliższy piątek podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Bytowa zorganizowanej z okazji święta miasta zostaną wręczone Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Radni w tej sprawie podjęli już stosowaną uchwałę.

- Honorowa odznaka gminy Bytów to wyjątkowe odznaczenie - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Nadawane jest przez radę miejską od kilku lat osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu.

Eugeniusz Brzozecki

Eugeniusz Brzozecki urodził się w 1945 roku w Wilnie. W 1946 roku, wraz z rodzicami, przyjechał do Polski i zamieszkał w Człuchowie. Tam rozpoczął swoją edukację, kontynuując ją później w Szczecinie. Po ukończeniu szczecińskiego Technikum Wodnych Melioracji rozpoczął studia. W 1974 roku objął funkcję kierownika Powiatowego Związku Spółek Wodnych w Bytowie. Jesienią 1974 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Bytowa. Szybko zyskał uznanie wśród swoich współpracowników i przełożonych. Z powodzeniem zrealizował wiele projektów związanych z budową i modernizacją infrastruktury wodnej w regionie. Pod jego kierownictwem zwiększono też efektywność pracy bytowskiego związku.
Po przejściu na emeryturę, Eugeniusz Brzozecki postanowił poświęcić się działalności na rzecz Kresowian. W 2008 roku, wraz z grupą przyjaciół, założył Koło Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna, którego został przewodniczącym. Koło to zrzeszało osoby związane z Kresami Wschodnimi, które miały na celu kultywowanie polskiej tradycji i historii kresowej. Od 2008 roku nieprzerwanie pełni funkcję przewodniczącego, jest człowiekiem niezwykle zaangażowanym w działania organizacji. Jego liczne inicjatywy, które wprowadził w ciągu wielu lat, przyczyniły się do umocnienia pozycji Towarzystwa w regionie.

Kazimierz Dankiewicz

Kazimierz Dankiewicz urodził się w 1937 roku mieszkał w litewskiej miejscowości Uhlany, blisko Mołodeczna (dziś Białoruś). Do Bytowa wraz z rodzicami przyjechał tuż przed żniwami w 1945 r. Mimo młodego wieku jako 8-letni chłopiec miał już za sobą bagaż wojennych doświadczeń. Jak sam mówił „sport pomagał ludziom w odreagowaniu po tym co wcześniej przeżyli”. Młodzież integrowała się organizując drużyny podwórkowe. Młody Kazik kopał piłkę między gruzami obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie, w zniszczonej sali gimnastycznej tej szkoły, a także na zamkowym dziedzińcu. Ciągnęło go do gry w prawdziwym klubie. Podglądał starszych piłkarzy, m.in. Bolesława Hadlera i Stanisława Jelonka, którzy trenowali na stadionie, gdzie były jeszcze bramki z metalowymi siatkami. Do drużyny seniorów trafił bardzo szybko, w 1952 r. do ówczesnej Gwardii Bytów, a później Budowlanych Bytów. Od jego kolegów dzieliło go 15 lat!
Karierę zawodową rozpoczął w Fabryce Wyrobów Drzewnych w Bytowie. Następnie w 1955 r. rozpoczął roczne szkolenie na Uniwersytecie Ludowym w Jasieniu, gdzie otrzymał przygotowanie na pracownika kulturalno-oświatowego. Jako młody pracownik administracji bytowskiego ratusza trafił też do Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Bytów. Jednak sport był dla niego najważniejszy. Nazywany był cudownym dzieckiem bytowskiej piłki. Nie opuszczał treningów, grając w każdym meczu. W wieku 20 lat trafił do Szkoły Podoficerskiej w Grudziądzu. Drugą część służby spędził w Samodzielnej Kompanii Obsługi Lotnictwa w Świdwinie, skąd po dwóch latach trafił do szkoły strażackiej w Poznaniu. Po 6 miesiącach szkolenia został zawodowym strażakiem. Był nim przez 10 lat. Z piłką nożną nie rozstawał się na moment. A jakby tego było mało grał w szczypiorniaka, zdobywał medale w skoku w dal i ... jeździe szybkiej na lodzie. Pracę zawodową kontynuował w Zakładzie Ceramiki Budowlanej w Bytowie, który zlikwidowany został w 1975 roku. Pan Kazimierz nie miał problemów ze znalezieniem pracy, pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolnego i w szpitalu. W przechodzącej różnego rodzaju przemiany Bytovii Bytów grał przez okres 25 lat. Zawsze należał do liderów zespołu. Charakteryzował się świetną techniką i wysoką kulturą gry. Po zakończeniu kariery zawodniczej, przygodę z piłką kontynuował przez kolejne 25 lat w roli trenera. Wyszkolił kilka pokoleń bytowskich piłkarzy.

Lesław Gołąb

Lesław Gołąb o ponad 7 lat pełni funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia „seniorzybytów.pl” i bardzo aktywnie działa dla społeczności senioralnej poprzez organizowanie życia kulturalnego i artystycznego seniorów, działań na rzecz zdrowego stylu życia w tym sportu, rekreacji oraz turystyki krajoznawczej czy też wspieranie działań na rzecz integracji międzypokoleniowej.
Dzięki autorskim wnioskom o wsparcie finansowe w ogłaszanych przez gminę Bytów, Powiat Bytowskie czy też Wojewodę Pomorskiego konkursach, wykonuje wiele zadań publicznych jak i statutowych. Od 2016 r. organizuje „Pomorski Przegląd Chórów i Zespołów Seniorów” a od czerwca 2019 r. corocznie organizuje Senioriadę, w których uczestniczy wiele zespołów z całego województwa pomorskiego. Organizuje spotkania z wykładami o zdrowiu i odżywianiu się w wieku senioralnym, kładzie duży nacisk na realizację pomocy żywnościowej dla członków Stowarzyszenia o niskich dochodach współpracując z Bankiem Żywności w Chojnicach. Organizuje wyjazdy na ciekawe spektakle teatralne i muzyczne, a także cieszące się dużą popularnością, jednodniowe wyjazdy turystyczne do ciekawych miejsc regionu z członkami rodzin (dziećmi, wnukami) oraz wspólne ogniska z pieczeniem kiełbasek i degustacją własnych przetworów. W bieżącym roku rozpoczął nowe działanie mające na celu aktywizację i integrację osób starszych poprzez ich uczestnictwo w spotkaniach w tzw. „kawiarence seniora” w ramach programu „Aktywny senior”.

Stefan Pituch

Stefan Pituch od 1 listopada 1974 roku podjął pracę jako strażak w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Bytowie na stanowisku starszy podoficer ds. szkolenia. W 1975 roku rozpoczął naukę w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po ukończeniu nauki 1 lipca 1977 roku powrócił do służby w bytowskiej komendzie na stanowisko młodszego inspektora ds. prewencji. W latach 1977 - 1993 zajmował wiele odpowiedzialnych stanowisk. Za wzorową i aktywną służbę przechodził kolejne szczeble zawodowe i awanse do stopnia aspiranta sztabowego. W czerwcu 1994 roku został powołany na zastępcę komendanta rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, a po reorganizacji jednostki w 1999 roku objął funkcję zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie. Wieloletnie doświadczenie zawodowe potrafił wykorzystać w codziennej pracy i chętnie przekazywał swoją wiedzę strażakom. Doskonale współpracował z jednostkami i strażakami OSP prowadząc Powiatowy Ośrodek Szkolenia członków OSP. Wspierał działaczy i jednostki OSP w organizacji wszelkich uroczystości, zawodów i jubileuszy, doradzając i uczestnicząc bezinteresownie w przygotowaniach. Podczas zawodów sportowo – pożarniczych drużyn OSP niejednokrotnie pełnił rolę spikera, jurora, współorganizatora. Dbał o dobre relacje pomiędzy Komendą Powiatową PSP w Bytowie a zarządem powiatowym Ochotniczych Straży Pożarnych i jednostkami OSP. Na przestrzeni lat wzorowo współpracował ze wszystkimi przedstawicielami władz samorządowych naszego powiatu i regionu. Stefan Pituch w dniu 31 marca 2017 roku po czterdziestu trzech latach zaszczytnej służby przeszedł na zasłużoną emeryturę. Będąc na emeryturze działał aktywnie jako członek Ochotniczych Straży Pożarnych, pełniąc jednocześnie funkcje społeczne w Zarządzie Gminnym OSP w Bytowie. Do 2021 roku był Sekretarzem Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jaromir Szroeder

Jaromir Szroeder, kustosz w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie z 15 letnim stażem muzealniczym. Kierownik Działu Etnograficznego, absolwent pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku, podyplomowych studiów muzealniczych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecnie doktorant w dziedzinie literaturoznawstwa w Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Poza pracą zawodową, wyróżniony muzyk, działacz społeczny, propagator idei społeczeństwa obywatelskiego, instruktor teatralny, animator kultury.
Jaromir Szroeder pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Był prezesem spółki samorządów „Promocja Powiatu Bytowskiego”. Był członkiem Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest członkiem kapituły Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest Prezesem Stowarzyszenia KIETA – czyli Kaszubskiego Instytutu Edukacji Teatralno-Artystycznej. Jego dokonania, to liczne przedsięwzięcia dotykające tematyki kultury i sztuki, które układają się w długą listę. Zorganizował 8 edycji działań warsztatowych i prezentacji pod nazwą „Pobocza Folku”; 2 edycje Międzynarodowych Wieczorów Świętojańskich „Kupalia”; 3 edycje Letniej Akademii Artystycznej; 7 edycji festiwalu BytOFFsky Festival. Ogromne wartości artystyczne, w kwestii zachowania tego co przemija, niewątpliwie zawiera organizowany projekt Cassubia Cantat, którego efektem jest każdorazowo festiwal i wydanie płyty z „nową muzyką ludową”, odbyło się już 13 edycji tego projektu. Ponadto realizował autorski program badawczo – artystyczny Cassubia Incognita, polegający na wprowadzeniu do kulturowego obiegu zapomnianych pieśni kaszubskich. Jest autorem scenariusza pierwszego kaszubskiego słuchowiska science-fiction, pod tytułem Kaszëbògònia. Jaromir Szroeder przez wiele lat prowadził zespół teatralny „Zamkowa 2”, gdzie pracując z młodzieżą, wpływał na rozwijanie aktorskich pasji uczestniczących w przedsięwzięciu. Odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" i odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”; uhonorowany główną Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna za ekspozycję stałą w Muzeum Zachodniokaszubskim, pod tytułem „Józef Chełmowski. Portret Artysty i Człowieka”, a także za wystawę czasową, pod tytułem „Od obrzędu do estrady. Diabelskie skrzypce w przestrzeni kulturowej Polski”. Pan Jaromir jest laureatem „Skry Ormuzdowej” – nagrody miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania”. Otrzymał też inne znaczące nagrody, takie jak: Specjalna Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego; nagroda Niezależnej Fundacji Wspierania Kultury Polskiej „Polcul”; nagroda Ministra Kultury jako organizator „Zdarzeń Teatralnych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są chlubą miasta. To oni otrzymają Honorowe Odznaki Gminy Bytów (WIDEO) - Głos Pomorza

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto