Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Wyróżnienia za wyjątkową działalność

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera. Archiwum
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu trzech Honorowych Odznaczeń Gminy Bytów. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.

Honorowa Odznaka Gminy Bytów została wprowadzona dokładnie w czerwcu 2016 roku. Jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być wręczana za zasługi w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego, nauki, oświaty, kultury, sztuki, sportu, w zakresie bezinteresownej działalności na rzecz innych mieszkańców potrzebujących pomocy, w dziedzinie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, obronności, przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym, rozwoju rolnictwa, ochrony środowiska naturalnego, popularyzacji walorów lub osiągnięć gminy Bytów na arenie krajowej i międzynarodowej. Do tej pory otrzymało ją 50 osób.

To wielki zaszczyt

- Honorowa odznaka gminy Bytów to wyjątkowe odznaczenie - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Nadawane jest przez radę miejską od kilku lat osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu.

Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.

Barbara Chmielecka

W latach 2002-2020 pełniła funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie, a od 2004 r. także koordynatora utworzonego Ośrodka Rehabilitacji Psychoruchowej dla 20 dzieci z gminy Bytów. Od 2015 r. kierowała równolegle utworzonym Odziałem Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, obecnie pełni funkcję koordynatora w Fundacji „Sprawni Inaczej” Oddział w Bytowie. Jest zaangażowana, kreatywna, aktywna, empatyczna. Posiada doświadczenie i wiedzę w kwestii potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dzieci, dorosłych oraz seniorów. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, także przy tworzeniu nowych form wsparcia dla osób zależnych. Dzięki staraniom Barbary Chmieleckiej w 2008 r., Środowiskowy Dom Samopomocy
w Bytowie, po 6 latach funkcjonowania, został przeniesiony do nowych, większych, wystandaryzowanych pomieszczeń wraz z dwoma mieszkaniami treningowymi i pracownią ceramiczną. Z jej inicjatywy rozpoczęła się w 2008 r. w gminie Bytów realizacja usług specjalistycznych dla osób ze spektrum autyzmu. W 2020 r. uczestniczyła w planowaniu utworzenia dziennego domu dla seniorów. Przez 2 kadencje była członkiem Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Będąc na emeryturze od 2020 r. nadal koordynuje działalność Oddziału Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, jest członkiem w Bytowskiej Radzie Seniorów, wolontarystycznie prowadzi zajęcia ruchowe i animacyjne dla grupy bytowskich seniorów.

Elżbieta Szalewska

Urodziła się w Bytowie w 1947 r. Z miastem Bytów związana jest niemal całe życie. W 1965 r. ukończyła Liceum Pedagogiczne w Bytowie, w 1972 roku skończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańska. Swoją pracę dyplomową
poświęciła Ziemi Bytowskiej - „Aktywizacja terenów nierozwiniętych gospodarczo na przykładzie powiatu Bytów”.
Pracę zawodową rozpoczęła w Koszalinie w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, następnie w 1978 r. przeniosła się do Słupska, gdzie zaczęła pracować w Inwestprojekecie, a później w Biurze Planowania Przestrzennego. Dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Bytowie zaprojektowała pierwszy etap osiedla na ul. Gdańskiej. Tworzyła projekty techniczne terenów rozwojowych gminy Bytów, które miały charakter planów miejscowych, a także wskazywała konkretne przedsięwzięcia do realizacji. Pracowała w projektowaniu mieszkalnictwa, planowaniu przestrzennym i naukowo w Akademii Pomorskiej w Słupsku w latach 1987-2006.
Elżbieta Szalewska bardzo dobrze zna historię miasta Bytowa, jest autorką wielu artykułów opisujących dzieje budynków czy instytucji w Bytowie. W publikacji „Nasze Pomorze” można zapoznać się z wieloma artykułami o Bytowie.

Leszek Neubauer

Leszek Neubauer od 2000 r. jest architektem miejskim w Urzędzie Miejskim w Bytowie pełniąc równocześnie funkcję konserwatora zabytków Bytowa. Jest architektem, któremu zależy na środowisku przestrzennym, dobrze zorganizowanym i prawidłowo
funkcjonującym. Za główny cel stawia spójne łączenie pięknego naturalnego krajobrazu z potrzebami urbanizacji przestrzennej.
Leszek Neubauer jest osobą odpowiedzialną, sumienną i kompetentną. Wykazuje umiejętność i wolę poszukiwania obszarów wymagających zmian. Nadzoruje prace konserwatorskie bytowskich zabytków. Pilotował renowację m.in.: mostu kolejowego nad rzeką Borują w Bytowie, który w 2021 roku został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, budynku dworca, zabytkowych kamienic.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Wyróżnienia za wyjątkową działalność - Głos Pomorza

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto