Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka z czarownicami i wiedźmami. Gdzie jest najstarszy skansen w Polsce? [ZDJĘCIA]

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Skansen Wdzydzach Kiszewskich. Warto się tu wybrać.
Skansen Wdzydzach Kiszewskich. Warto się tu wybrać. Sylwia Lis
Poznaj dawne, piękne Kaszuby. Skansen z wielką miłością w tle. Nasz pomysł na cudowną wycieczkę - muzeum we Wdzydzach Kiszewskich.

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Wielka miłość

Według przekazów rodzinnych, do pierwszego spotkania późniejszych założycieli muzeum doszło podczas pobytu Agaty Teodory u brata, proboszcza w Wielu. Płynący łódką student seminarium nauczycielskiego, Izydor Gulgowski, zauważył piękną kobietę, malującą Jezioro Wdzydzkie. Podpłynął bliżej i usłyszał: "Chcesz, namaluję ci miłość". On był młodszy o 14 lat, ona miała wracać do Berlina, ale gwałtowne uczucie, mimo protestów jej rodziny (pokonanych przez Teodorę kilkudniową głodówką!), doprowadziło do zawarcia małżeństwa.

Majówka

1 maja o godz. 14:00
„Czarownice, czy ofiary zawiści i niezrozumienia? Procesy o czary na Pomorzu”
Anna Koprowska-Głowacka – historyczka i regionalistka, nauczycielka, pisarka, poetka, publicystka. W swych badaniach zgłębia historie europejskich procesów o czary ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, sekrety magii ludowej oraz podania i legendy.

2 maja o godz. 14:00
„Przysłowia, przekleństwa i zwyczaje - ślady dawnych wierzeń we współczesnym świecie”
Aleksandra Zuzanna Fijałkowska – archeolożka, kuratorka niedawno otwartej w Muzeum Miasta Gdyni wystawy czasowej "Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.". Z zamiłowania popularyzatorka wiedzy o archeologii naszych terenów i dawnych wierzeniach. Prowadzi prelekcje, warsztaty i wycieczki. Autorka bloga archeo-opowiesci.pl.

3 maja o godz. 14:00
„Wiedźma na wojnie. Kobiece wątki w magii wojennej dawnych Słowian”
Kamil Kajkowski – doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii, kustosz dyplomowany w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Jego zainteresowania badawcze związane są z zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej kultury duchowej wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny Zachodniej.

Pokaz pracy lokomobili parowej przy tartaku ze Staniszewa nr 13.

Wyplatanie koszy z korzenia sosny w zagrodzie z Trzebunia nr 20.

Wyrób mioteł w zagrodzie z Nakli nr 21.

„Co z tym haftem Teodoro?” – opowieści o Gulgowskich i hafcie w dworku z Piechowic nr 22.

Warsztaty malowania na szkle, tkania szmaciaka i wyrobu kwiatów z papieru
w chałupie ze Starej Huty nr 28.

Kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej – od 1 do 5 maja.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka z czarownicami i wiedźmami. Gdzie jest najstarszy skansen w Polsce? [ZDJĘCIA] - Głos Pomorza

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto