Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubski niepopularny na maturze

Redakcja
Iwona Nody
W tym roku żaden uczeń z terenu powiatu bytowskiego nie zdecydował się podejść do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. To zaskakujące, zwłaszcza, że młodzi ludzie, którzy uczą się języka regionalnego otrzymują aż 150 zł stypendium.

Pieniądze miały zachęcić młodych ludzi do nauki języka. Okazało się jednak, że młodzież traktuje to jedynie jako dodatkową formę zarobku, a z językiem kaszubskim w żaden sposób nie wiąże swojej przyszłości.

- Nigdy nie pytaliśmy uczniów, dlaczego wybierają lub nie wybierają, danych przedmiotów – mówi Edward Mazur, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bytowie. – Mogę jedynie powiedzieć, jak ja widzę tę sytuację. Można do niej podejść w dwojaki sposób: albo dlaczego zdają, albo właśnie dlaczego nie zdają języka kaszubskiego na maturze. Wydaje mi się, że uczniowie nie decydują się na wybór tego przedmiotu, bo im się on nie przydaje. Młodzież, gdy zdaje maturę, wybiera przedmioty, które później są punktowane podczas rekrutacji na studia. To też tłumaczy, dlaczego ktoś decyduje się zdawać maturę z języka kaszubskiego. To fascynacji, którzy wiążą swoją przyszłość z regionalizmem.

Właśnie takie fascynatki znalazły się w Bytowie dwa lata temu. – Kasia, bo tak jedna z uczennic miała na imię, była prawdziwą fanką kaszubszczyzny i języka kaszubskiego – mówi Edward Mazur. – Nie ukrywała swojej pasji. Czasem młodzi ludzie wstydzą się, że mówią po kaszubsku, a ona lubiła występować i śpiewać w tym języku.

Język kaszubski nie jest popularny wśród maturzystów, bo nie muszą go zdawać. Nawet osoby, który chciałyby rozpocząć naukę na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku etnofilologia kaszubska, nie są zobligowanie, by zdawać z niego. Za napisanie egzaminu na poziomie co najmniej 70 procent są oczywiście dodatkowe punkty, ale chociażby w zeszłym roku nie decydowały one o dostaniu się na studia. Było więcej wolnych miejsc, niż chętnych.

Przeczytaj także o najbardziej kaszubskiej gminie

- Uczniowie w naszym liceum uczą się prawie wszystkich przedmiotów i moglibyśmy zapytać, dlaczego więcej osób nie zdaje geografii czy języka niemieckiego – mówi dyrektor ZSO. – Z niemieckim jest trochę podobnie. Niewiele osób zdaje maturę z tego przedmiotu, bo angielski jest dużo bardziej użyteczny.

Nic nie wskazuje na to, by w przyszłych latach młodzi ludzie tłumie zaczęli wybierać język kaszubski na maturze – Mamy paru bardzo zdolnych uczniów, ale nie dotarła do mnie informacje, by chcieli tego się podjąć. Mają jednak jeszcze czas na decyzję – mówi Edward Mazur.

- Mam nadzieję, że w przyszłych latach takie osoby się pojawią. W końcu wiele osób uczy się tego języka – mówi Dariusz Glazik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto