18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Powiatowego Konkursu "Mistrz Ortografii" obył się w Bibliotece Miejskiej w Bytowie

Ł.B.
Celem konkursu jest popularyzowanie zasad poprawnej i estetycznej pisowni wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym Starostwo Powiatowe w Bytowie zorganizowało VII już edycję konkursu "Mistrz Ortografii" o "Złote Pióro" Starosty Bytowskiego. Do finału, który odbył się w Bibliotece Miejskiej zakwalifikowało się 20 osób z kilku szkół. Tekst dyktanda, który do ostatnich minut był tajemnicą otworzyła i przeczytała uczestnikom konkursu nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno – Rolniczych.

Tekst dyktanda VII Powiatowego Konkursu "Mistrz Ortografii" o "Złote Pióro" Starosty Bytowskiego:

Dzisiaj był naprawdę piękny dzień. Za oknem leciała gżegżółka. Na lekcji chemii roniliśmy doświadczenie ze srebrzystą rtęcią i półmetalami. Nagle wybuchł pożar. Spalił się bukszpan, który rósł na parapecie. Nauczyciel chwycił gaśnicę i jak bohater filmowy zaczął ratować płonącą klasopracownię. Później przyjechała straż pożarna i i po chwili ogień był już ugaszony.

Kolejną lekcją miała być historia. Poznawaliśmy na niej style architektoniczne, dzieje homo sapiens i hieroglifów. Dowiedzieliśmy się, co znaczy słowo holokaust i jak wpłynął na historię narodu żydowskiego. Słowa: husaria i oligarchia też nie są już nam obce. Drugim tematem były religie. Nauczyciel opowiadał o Mahomecie i Abrahamie – głównych przywódcach religijnych.

Czwartą lekcją była biologia. Nauczycielka otworzyła dziennik i powiedziała do Antka: "Scharakteryzuj nam budowę mitochondrium". Chłopiec nic nie wiedział i otrzymał jedynkę. Następnie pani mówiła o komórkach i skórze. Wykorzystywaliśmy mikroskop do obserwacji wnętrza kwiatów. Pani pokazała nam, jak postępować, aby rośliny miały piękne ciemnozielone, rozłożyste liście. Na pewno wyhodujemy wspaniałą paproć.

Przeczytaj także o IX Dyktandzie Kaszubskim

W chwili znudzenia rozmarzyłem się i wyobraziłem sobie, że pędzę beztroskie życie hen daleko stąd na odległej wyspie nieskażonej cywilizacją położonej na Oceanie Spokojnym. Jej przyrodę w przeważającej mierze tworzyły rzadkie okazy ze świata flory i fauny.

W bujnym poszyciu oprócz spróchniałych badyli i minidrzewek rosło co niemiara orchidei o rozłożystych jaskrawożółtych, lilaróż i czerwono – białych płatkach. Wszerz i wzdłuż rozpościerały się zielone łąki, tworząc niby - kobierzec. Urzekającą swym pięknem wyspę zamieszkiwali Aborygeni, Anglo - Australijczycy i inni będący tam na wychodźstwie.

Nagle zadzwonił dzwonek i trzeba było wrócić do szarej rzeczywistości. W ogóle bardzo podobały mi się dzisiejsze lekcje. Chciałbym mieć taki dobry humor na co dzień.

Każdy błąd, to punkty ujemne. Zwycięzcą konkursu jest uczestnik, który w tekście finałowym zdobył najmniejszą ilość punktów ujemnych.

Laureatką konkursu i zdobywczynią "Złotego Pióra" Starosty Bytowskiego została uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku Natalia Malinowska. Kolejne miejsca zajęła Kamila Smentoch z ZSER w Bytowie i Marta Mazur z ZSO w Bytowie. Przyznano także trzy wyróżnienia dla Magdaleny Rudnik z ZSER w Bytowie, Michała Ozymki z ZSOiT w Miastku i Marii Leszczyńskiej z ZSO w Bytowie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finał Powiatowego Konkursu "Mistrz Ortografii" obył się w Bibliotece Miejskiej w Bytowie - Bytów Nasze Miasto

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto