Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata przedwyborcza w Miastku. Pięcioro kandydatów na burmistrza zaprezentowało się przed przyszłymi wyborcami | ZDJĘCIA

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Pięcioro kandydatów na burmistrza Miastka starło się w debacie przedwyborczej zorganizowanej wspólnie przez wszystkie komitety. W sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku uczestnicy debaty odpowiadali na zadane pytania i starali się zaprezentować swoje kandydatury z jak najlepszej strony. Przedterminowe wybory burmistrza Miastka odbędą się już 3 lipca.

Debata przedwyborcza w Miastku stanowiła dla przyszłych wyborców możliwość lepszego poznania kandydatów na burmistrza startujących w przedterminowych wyborach. Konieczność wyboru nowego włodarza jest efektem referendum, w którym mieszkańcy zadecydowali o odwołaniu dotychczasowej burmistrz Danuty Karaśkiewicz.

Przedwyborcze spotkanie zorganizowały wspólnie, ponad podziałami politycznymi, komitety wyborcze wszystkich kandydatów. Ich przewodniczący wspólnie ustalili też formułę spotkania. Polegała ona na trzyminutowej autoprezentacji kandydatów, a następnie na odpowiedziach na pytania zadane przez konkurencyjne komitety oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Całość poprowadziła przybyła na zaproszenie organizatorów dziennikarka Dziennika Bałtyckiego Maria Sowisło. Do debaty przystąpiły wszyscy kandydaci:

  • Renata Kiempa
  • Anna Świca-Nieścierowicz
  • Przemysław Pakuła
  • Aleksander Szopa
  • Witold Zajst

Uczestnicy debaty mieli różne pomysły na to, jak w ciągu trzech minut zaprezentować swoją kandydaturę.

- Ja jestem zdania, że powinniśmy dokonać zmian. Zmiany polegają przede wszystkim na tym, że powinniśmy myśleć o rozwoju gospodarczym naszej gminy. Przygotowałem taki plan rozwoju naszej gminy – on się mieści w kilku punktach. Otóż o pierwsze – przygotuję ze współpracownikami system zachęt dla potencjalnych inwestorów. Po drugie – ochronę naszego gminnego rynku pracy. Po trzecie – wspieranie przedsiębiorców tak, aby mogli przyjmować naszych uczniów.

- mówił pierwszy z kandydatów, Przemysław Pakuła. Jego program wyborczy przewiduje głównie rozwój potencjału rynku pracy dla młodych ludzi - absolwentów miasteckich szkół.

- Będę starała się wszelkimi sposobami ciężką pracą, małymi krokami, ale przy państwa współpracy, jak najbardziej wdrożyć dialog, bo tak naprawdę zostaliśmy skłóceni i podzieleni. Tutaj jest to nam najbardziej potrzebne.

- przekonywała następna w kolejności Anna Świca-Nieścierowicz. Kandydatka bardzo podkreślała swoją misję pomagania ludziom, której poświęcała swoje życie zawodowe. Jej receptą na sukces gminy jest zwrócenie się ku pracy społecznej, na przykład na rzecz seniorów. To według niej ważniejsze od budowy nowych fabryk czy innych dużych inwestycji.

Jako następny na trzy minuty mikrofon otrzymał Witold Zajst. Według niego najważniejsi są ludzie - a dopiero potem inwestycje. Jako podsumowanie swojego wystąpienia podał prosty i oryginalny przepis na sukces:

Co to jest sukces? S jak społeczeństwo, czyli przedsiębiorczość i zakłady pracy. U jak urbanizacja – to środki zewnętrzne. K jak kultura, sztuka i tożsamość. C – jak czyste powietrze, E jak edukacja, S jak sport.

Aleksander Szopa postanowił natomiast przede wszystkim zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania w zakresie biznesu umiejętności pozyskania środków.

- Kiedy częściowo spalił się nasz szpital, wówczas założyłem społeczny komitet pomocy szpitalowi i udało się wówczas uzyskać ponad 120 tysięcy złotych, z czego był to wkład własny i z rezerw premiera Tuska otrzymaliśmy sprzęt na ponad milion złotych – na chirurgię,

- w ten sposób kandydat przedstawił jedno ze swoich największych dokonań.

- Mój pomysł na gminę to gmina silna gospodarczo, dobrze zarządzana, licząca się ze zdaniem mieszkańców, zaspokajająca ich potrzeby.

- tak swój program wyborczy podsumowała ostatnia z kandydatów, Renata Kiempa, obecnie pełniąca obowiązki burmistrza Miastka. W swojej pracy w samorządzie ma zamiar wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie menedżerskie i staranne wykształcenie oraz postawić na potrzeby mieszkańców.

Po autoprezentacji kandydaci na burmistrza musieli odpowiedzieć na wylosowane pytania - po jednym od konkurencyjnych komitetów oraz po trzy pochodzące od zgromadzonej publiczności. Zadanie nie było łatwe - pytania dotyczyły takich kwestii jak gospodarka mieszkaniowa, przyszłe decyzje kadrowe czy planowanie udziału w programach unijnych. Na każdą odpowiedź kandydaci mieli 2 minuty. Odpowiadając na żywo, bez wcześniejszego przygotowania odpowiedzi, pokazali, w jaki sposób radzą sobie ze stresem i czy potrafią dobrze się zaprezentować nawet w mało komfortowej sytuacji.

Dzięki przedwyborczej debacie wyborcy mogli lepiej poznać swoich kandydatów - na pewno ułatwi im to decyzję podejmowaną przy urnie. Przedterminowe wybory burmistrza Miastka już 3 lipca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto