Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co daje współpraca partnerska?

Karol Szymanowski
W 2008 r. podpisano umowę o współpracy z  Frankenbergiem
W 2008 r. podpisano umowę o współpracy z Frankenbergiem Leszek Literski
Od ponad 15 lat Gmina Bytów współpracuje z miastami zagranicznymi. Według wielu najmniej widoczne są efekty współpracy podpisanej w 2007 r. z Gdańskiem. Władze zapewniają, że zakres wzajemnych relacji i współpracy jest znaczący.

Pierwsze związki partnerskie miasta Bytowa pojawiły się w 1996 r. Zachodnie europejskie społeczeństwa wnosiły w ten sposób swój wkład w przełamywanie istniejących podziałów na kontynencie oraz przyczyniały się do integrowania Europy na poziomie polityki lokalnej. W latach dziewięćdziesiątych Gmina Bytów podpisała dwie umowy o wzajemnej współpracy i przyjaźni pomiędzy miastami partnerskimi (bliźniaczymi): Markaryd (Szwecja) oraz Zaleszczyki (Ukraina). Od tamtego też czasu prowadzi aktywną współpracę z miastem Frankenberg (Niemcy).

Wzajemne kontakty i długoletnia współpraca z miastem Gdańsk była wynikiem podpisania porozumienia między miastami w 2007 r. Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie promocji regionu, kultury i turystyki. Współdziałanie miało obejmować m.in. wymianę doświadczeń w zakresie samorządu lokalnego, wzajemną promocję ofert turystycznych i inwestycyjnych oraz współpracę kulturalno - oświatową i współorganizację dużych imprez sportowych. Wielu zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę jest. Władze miejskie zapewniają, że wzajemna współpraca z Gdańskiem mimo, że nie ma szerokiego zakresu stoi na dobrym poziomie.

- Dzięki tej współpracy udało nam się załatwić wiele ważnych rzeczy. Traktujemy tą współpracę jako mobilizację bo nie każde miasto może być partnerem z miastem wojewódzkim - mówi Adam Leik, wiceburmistrz.

Gmina Bytów w latach dziewięćdziesiątych nawiązała współpracę z niemieckim miastem Frankenberg. Obustronna współpraca przyczyniła się do wzmocnienia partnerskich stosunków oraz przyjaźni między miastami a podpisanie umowy partnerskiej nastąpiło w 2008 r. To wydarzenie otworzyło nową kartę w stosunkach polsko-niemieckich na szczeblu gminy. Po raz pierwszy gmina rozpoczęła swój udział w procesie integracji europejskiej. Od tego czasu trwa wymiana młodzieży pomiędzy oboma miastami. Podobnie jest w przypadku szwedzkiego Markaryd.

- W przyszłym roku ma się odbyć mecz kobiecych drużyn z obu miast. Nasze będzie reprezentować klub Canicuła - informuje Leik.

Coraz aktywniejsza współpraca dotyczy również Winony (USA) z którą umowę podpisano w 2004 r. W tym roku w naszym mieście gościła czwórka młodych amerykanów.
- W przyszłym roku zawita tam nasza młodzież. W ten sposób spełni się marzenie ks. Paula Brezy - mówi Leik.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto