Bytowscy badmintoniści z Sianowa przywieźli trzy medale: dwa srebra i jeden brąz

Maria Sowisło
W Sianowie w dniu 27 lutego 2021 r. odbył się Krajowy Turniej dla Juniorów, Juniorów Młodszych, Młodzików i Młodzików Młodszych zaliczany do punktacji Polskiego Związku Badmintona. Wystartowało 93 zawodników z 14 klubów i 5 województw, w tym sześcioro z Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów.

W kategorii młodzik wystartowała Zofia Kiżewska, która odpadła po dwóch pojedynkach w grupie eliminacyjnej. Natomiast Aleksandra Treder w kategorii młodzik sprawdzała swoje umiejętności z silniejszymi rywalkami.

- W grupie eliminacyjnej w grze pojedynczej Ola niestety musiała stoczyć pojedynki z wyżej notowanymi rywalkami z Gdańska i Słupska, schodząc z kortu jako pokonana ale po bardzo i nieraz wyrównanych setach. A więc cel został osiągnięty pomimo tych porażek

– mówi trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.

Natomiast w grze podwójnej, gdzie nasza Ola Treder zagrała wspólnie z młodziczką z MKB Lednik Miastko Martyną Cybulaską, uplasowały się na III miejscu. Brązowy krążek zdobyły wśród 8 par startujących w turnieju po pokonaniu m.in. pary gdańsko-miasteckiej rozstawionej z nr 2 w turnieju Nadii Złotoś i Mileny Bublewicz 21:14 i 21:18 oraz przegrywając z parą Marta Czajka (UKS Bliza Władysławowo) i Antoniną Wnuk (KS Badminton School Gdynia) 17:21 i 19:21.

W kategorii młodzik młodszy bardzo dobrze zaprezentował się Kryspin Garski, który dwukrotnie wystąpił w finale w grze pojedynczej i mieszanej z klubową partnerką Magdaleną Krüger, zdobywając dwa srebrne medale. W grze pojedynczej natomiast w gronie 15 zgłoszonych zawodników w kategorii młodzik młodszy (U13) w swojej grupie eliminacyjnej pokonał pewnie dwóch rywali ze Słupska i z Sianowa (zawodnika rozstawionego z numerem 3/4). Awansował tym samym do ćwierćfinału gdzie spotkał się z Mikołajem Drmograjem (SKB Badminton4all Sulęcin), pokonując rywala 21:19 i 21:9. Zwycięstwo dało Kryspinowi przepustkę do półfinału, w którym walczył o finał z Hubertem Grubą z MKB Lednik Miastko. Pojedynek był bardzo wyrównany i po 39 minutach i trzysetowej walki wygrał bytowiak 18:21, 21:14 i 22:20.

- Pojedynek ten był bardzo nierówny w grze mojego zawodnika, gdyż miał momenty gdzie dominował zdecydowanie na korcie, ale po chwili dekoncentracji tracił seryjnie dużo punktów, co mogło skończyć się przegraną. Dobrze, że do końca walczył jednak o punkty i wygrał trzeciego seta na przewagi 22:20, choć prowadził 20:16

– komentuje Jerzy Saldat.

W finale niestety Kryspin Garski nie sprostał rywalowi gospodarzy z UKS Kometa Sianów Maciejowi Wiorek w dwóch bardzo wyrównanych setach 15:21 i 20:22.
W grze pojedynczej dziewcząt wystąpiły trzy nasze zawodniczki (23 zgłoszonych uczestników) i bardzo miłą niespodziankę sprawiła najmłodsza - 10-letnia - Michalina Kurkowska, która grała z o dwa i trzy lata starszymi rywalkami. W pierwszym swoim pojedynku po bardzo zaciętej walce zwyciężyła z SKB Badminton4all Sulęcin Laurą Ochotną 21:18, 23:25, 21:15 a cały pojedynek trwał 40 minut, co dla naszej drobnej „Misi” był bardzo wyczerpujący.
W drugim spotkaniu grupowym nasza zawodniczka spotkała się z rozstawioną z nr 3/4 Darią Pustkowiak LUKS Krakus Góralice. I po ciekawym spotkaniu Michalina przegrała 18:21 i 16:21, ale pozostawiła po sobie po tym spotkaniu bardzo dobre wrażenie, choć opadła z sił.
Natomiast Magdalena Krüger jak i Natalia Kosmacińska również nie zdołały wyjść z grupy eliminacyjnej, odpadając z dalszej gry notując po jednej wygranej i dwóch przegranych pojedynkach.
W grze podwójnej Magdalena Krüger, grając wspólnie z klubową partnerką Natalią Kosmacińska, musiały zadowolić się tylko miejscem od 7 do 9. W turnieju udział wzięło 12 par. Nasza para wygrała jeden pojedynek i dwa przegrywając.

Trzeci srebrny medal trafił do Kryspina Garskiego i Magdaleny Krüger, którzy dotarli do finału. W gronie 8 par zgłoszonych nasza para wygrała w swojej grupie eliminacyjnej wszystkie trzy pojedynki m.in. pokonali parę rozstawioną z nr 2 z Sianowa. - Docierając do finału, zrobili sobie i mi jako trenerowi ogromna niespodziankę, gdyż takiego wyniku nie spodziewaliśmy się. W finale musieli zagrać przeciwko parze z UKS Komety Sianów Maciejowi Wiorek i Sofii Semkło. Niestety ulegli zdecydowanie w dwóch setach 13:21 i 6:21. Ale srebrny medal naszej pary nas bardzo cieszy - mówi zadowolony trener Jerzy Saldat.