Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w Borzytuchomiu - zaproszenie. W tym roku będzie jubileuszowy

Maria Sowisło
Maria Sowisło
To już 10. edycja Biegu i Marszu Nordic Walking Tropem Wilczym w Borzytuchomiu. Tradycyjnie na starcie będzie 200 uczestników. Impreza zaplanowana jest na niedzielę 5 marca 2023 r.

Bieg Tropem Wilczym to ogólnopolski projekt, którego celem jest uczczenie pamięci żołnierzy wyklętych. Tegoroczna edycja jest 11. A wszystko zaczęło się w 2013. Grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wówczas 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Tegoroczny bohater Biegu Tropem Wilczym

Choć to impreza biegowa, każdego roku organizatorzy wybierają spośród żołnierzy wyklętych jednego bohatera. Tegorocznym jest Alicja Wnorowska. Jak wynika z informacji przekazanych przez organizatora, urodziła się w 1918 roku w Morawicy w rodzinie oficera armii austriackiej a potem polskiej. Dzieciństwo i czas edukacji spędziła w Przemyślu. Kiedy do miasta weszli Sowieci (wrzesień 1944) rozpoczęła służbę na rzecz rzecz Brygad Wywiadowczych AK, następnie podległych Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, a ostatecznie Zrzeszeniu „WiN”. Wpływ na rozpoczęcie działalności konspiracyjnej miała jej przyjaźń z zaangażowaną wcześniej w pracę dla podziemia – Ireną Szajowską. Alicja posługiwała się pseudonimami „Alina”, „Elżbieta” oraz „Ewa”. Pracę tajnego agenta rozpoczęła w wyniku poznania – pod koniec 1944 roku, na zabawie tanecznej – sekretarza komunistycznej partii, który nie przypuszczając, że ma do czynienia z czynną działaczką konspiracji – zaproponował jej pracę w UB. Pracując w tam, związała się z zatrudnionym tam obywatelem ZSRR, porucznikiem LWP – Józefem Zapędowskim. Alicja chciała założyć z nim rodzinę, uważając go za przyzwoitego człowieka. Józef chciał odejść ze służby dla NKWD i pracować jako nauczyciel. 20 września 1946 r. oboje zostali aresztowani przez władze komunistyczne. Osadzono ich w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. 27 marca 1947 r., będąc w ósmym miesiącu ciąży, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie została skazana na karę śmierci. W celi więziennej, bez niczyjej pomocy urodziła syna Stanisława. Zmieniono jej wówczas wyrok na dożywotni pobyt w więzieniu. Po kilku miesiącach skierowano ją do więzienia w Fordonie gdzie rozdzielono ją z dzieckiem. Ciężko chorego chłopca wydano jej bliskim. Przez kilka lat Alicja była przekonana, że Stanisław nie przeżył a rodzina oszukuje ją informacjami o chłopcu, ponieważ chce oszczędzić jej traumy. W 1955 r. karę dożywocia zamieniono na karę 10 lat pozbawienia wolności i jeszcze w tym samym roku została zwolniona z więzienia. Po odzyskaniu wolności zamieszkała z synem. Ojciec Stanisława Józef prawdopodobnie został wywieziony na Wschód, skąd nigdy nie wrócił. Alicja Wnorowska zmarła w 2008 r.

Bieg w Borzytuchomiu

Biegacze w Borzytuchomiu wystartują o godz. 12.00 w niedzielę 5 marca 2023 roku. Impreza zaplanowana jest przy Zespole Szkół w Borzytuchomiu. Tradycyjnie udział bierze 200 osób. Bieg I Marsz Nordic Walking rozegrany zostanie na dwóch dystansach: 1963 metry i 10 km jako bieg główny. Te 1963 metry są symboliczne ze względu na to, że w tym roku zginął ostatni wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”.
W programie jest nie tylko bieg i marsz, a także konkursy z na temat żołnierzy wyklętych. Każdy uczestnik, który stawi się na starcie w Borzytuchomiu może liczyć na ciepły posiłek.
Organizatorem X Biegu i Marszu Nordic Walking Tropem Wilczym w Borzytuchomiu jest Klub Sportowy Zawisza Borzytuchom.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto