Zapaśnicy z Miastka wywalczyli 10 medali. Świetny występ podczas zawodów w Swarzędzu i Pelplinie

Maria Sowisło
Maty w Swarzędzu i Pelplinie były dla zawodników Miasteckiego Klubu Zapaśniczego szczęśliwe. W świetnym stylu pokonywali przeciwników.

W Swarzędzu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Młodzików i Kadetów w stylu klasycznym oraz Minizapasy. W zawodach brało udział 221 zawodników z 21 klubów. Głównym organizatorem zawodów był Grzegorz Mazurek były zawodnik i wychowanek Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko. Miastecki klub reprezentowało siedmioro zawodników, którzy wywalczyli pięć medali w swoich kategoriach wagowych.
W młodzikach (do lat 14) złoty medal otrzymał Aleks Ruszczyk (aktualny medalista Mistrzostw Polski Młodzików z roku 2020) w kategorii wagowej do 75 kg. Aleks wygrał wszystkie swoje cztery walki.
Srebrny medal z kolei odebrał Antoni Synak (35 kg).

- Była to duża niespodzianka w wykonaniu Antka, który dopiero w finale musiał uznać wyższość zawodnika z Kostrzyna Piotra Dąbrowskiego

– zaznacza trener miasteckich zapaśników Kazimierz Wanke.
W tej samej kategorii wagowej startowało jeszcze dwóch zawodników z Miastka - Leon Rudnik, który wywalczył brązowy medal oraz Dawid Wiktorczyk, który zajął piątce miejsce. W tej wadze startowało 9 zawodników.
W minizapasach (do lat 11) złoty medal wywalczył Leon Brodziński w wadze do 36 kg (była to najmocniej obsadzona kategoria wagowa zawodów - 15 zawodników). Nasz zapaśnik po wcześniejszych wygranych czterech walkach, w finale zmierzył się z Franciszkiem Stankowskim (Cartusia Kartuzy). Po bardzo zaciętym pojedynku wygrał z nim na punkty.
Brązowy medal wywalczył Antoni Petrończak (33 kg).
W grupie wiekowej kadetów swój pierwszy poważniejszy start zaliczył Michał Opiela, zajmując piąte miejsce (71 kg).
W klasyfikacji klubowej ZKS Miastko był na wysokim siódmym miejscu.

Po zmaganiach w Swarzędzu zawodnicy ZKS Miastko wzięli udział w Turnieju Zapaśniczym o Puchar Burmistrza Pelplina. Zawody były jednocześnie Memoriałem Kazimierza Polca w stylu wolnym. Na matach zmierzyło się 119 zawodników z 24 klubów. ZKS Miastko reprezentowało 4 zawodników i 2 zawodniczki.
Złoty medal z kolejnych zawodów przywiózł Leon Brodziński (37 kg), który występował w grupie wiekowej minizapasy. Leon stoczył cztery zwycięskie pojedynki. Najtrudniejszą walkę stoczył w finale z Mikołaj Fir (Zapasy Kołobrzeg). Leon z początku przegrywał walkę (3:8), a czas szybko uciekał. Jedynym sposobem na zwycięstwo było położenie przeciwnika „na łopatki” co też w pełni zdeterminowany Leon wykonał. W tej kategorii wagowej wystartowało aż 17 zawodników.
Kolejne złote medale w grupie wiekowej dzieci (7-8 lat) zdobyli Szymon Kozłowski w wadze do 26 kg oraz Nadia Dorawa (31 kg).
Szymek stoczył trzy zwycięskie pojedynki, a finale pokonał przez położenie na łopatki Yaroslava Shevchuka (Ukraina).
Z kolei Nadia pewnie pokonała na punkty swoje dwie rywalki.
Srebrny medal wywalczyła Tola Rudnik w kategorii wagowej do 28 kg. W finale przegrała przez położenie na łopatki z Mają Pawlikowską (Feniks Stargard).
Brązowy medal w kategorii wagowej do 33 kg wywalczył Antonii Petrończak.
Na ósmym miejscu został sklasyfikowany Paweł Piorun (37 kg).
W klasyfikacji klubowej ZKS Miastko był szósty.
- Pracowity weekend w wykonaniu moich podopiecznych zaowocował w dziesięć medali.
Tym razem na szczególne wyróżnienie zasługuje Leon Brodziński, który przez oba turnieje (sobota w Swarzędzu, a niedziela w Pelplinie) przeszedł jak burza. Stoczył razem 8 zwycięskich walk.
Drugi z zawodników, który zaliczył dwie imprezy był Antonii Petrończak. On z kolei zaliczył dublet w postaci brązowych medali – nie kryje zadowolenia Kazimierz Wanke.