Zapaśnicy z Miastka opanowali podium nie tylko Mistrzostw Wybrzeża Kadetów i Młodzików w Kartuzach. Rywale nie mieli szans

Maria Sowisło
W Kartuzach odbyły się Mistrzostwa Wybrzeża Kadetów i Młodzików o Puchar Burmistrza Kartuz oraz minizapasy. Na dwóch matach zapaśniczych walczyło 100 zawodników z 10 klubów województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko reprezentowała bardzo liczna grupa 10 zawodników.

W grupowej wiekowej minizapasy (do lat 11) pierwsze miejsce zajęła Tola Rudnik w kategorii wagowej do 29 kg. Ta zawodniczka wygrała wszystkie swoje cztery walki przez położenie na łopatki albo przez przewagę techniczną. Brązowe medale z kolei wywalczyli Szymon Kozłowski (26 kg) i Antonii Petrończak (35 kg). W wadze Szymona startowało 9 zawodników. Na piątym miejscu uplasował się Leon Brodziński.

W grupie wiekowej młodzików (do lat 14) złote medale wywalczyli Leon Rudnik w kategorii wagowej do 35 kg i Alex Ruszczyk w wadze do 75 kg. Całe podium kategorii wagowej do 35 kg należało do zawodników z Miastka. Za Leonem na drugim miejscu uplasował się Antonii Synak, a na trzecim miejscu był Dawid Wiktorczyk.

W grupie wiekowej kadetów ZKS Miastko miał swoich zawodników w kategorii wagowej do 71 kg. Trzeci był Michał Opiela, natomiast na czwartym miejscu zawody zakończył Witold Szor.
ZKS Miastko w nowy rok startowy rozpoczął od szóstego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Zwyciężyły bardziej liczne ekipy. GKS Cartusia Kartuzy był pierwszy przed Moreną Żukowo i Granicą Gdańsk.

- Tydzień wcześniej swój pierwszy start w grupie wiekowej kadetek (do lat 17) zaliczyła Nikola Oleksiewicz (57 kg). Zajęła ona 12 miejsce. Nikola wygrała jedną walkę przez położenie na łopatki z rzutu przez biodro. Ma ona szanse zakwalifikować się do 16-osobowego finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w swojej kategorii wagowej

- zaznacza trener Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko Kazimierz Wanke i dodaje: - Start na matach w Kartuzach był pierwszą imprezą dla młodzików i minizapasów w tym roku. Swój pierwszy start w zawodach zaliczył Michał Opiela w grupie wiekowej kadetów. Wygrał on ze swoim kolegą Witkiem Szorem. Ci zawodnicy robią coraz większe postępy. Liczymy że Leon Brodziński, któremu tym razem nie udało się zdobyć medalu, zrewanżuje się swoim przeciwnikom na kolejnych zawodach. Mocno trzymamy kciuki – mówi Kazimierz Wanke.

W ten sam weekend w Radomiu swój pierwszy start zaliczyli seniorzy ZKS Miastko podczas Pucharu Polski. Tym razem jednak nie było medali. I tak dziewiąte miejsca w swoich kategoriach wagowych zajęli Oleksandr Raspopov (60 kg) i Piotr Zabłocki (82 kg), a Paweł Zabłocki (87 kg) był 10. - Należy nadmienić, że był to pierwszy życiowy start w zawodach dla Oleksandra – zaznacza trener miasteckich zapaśników.

Medale w tym roku zdobywają również wychowankowie ZKS Miastko. Brązową medalistką Pucharu Polski Seniorek została Agata Kazimierczak (KS Bloczek Pelplin). Z kolei Piotr Ziembicki niedługo będzie mógł pokazać swoją formę w Pucharze Polski Kadetów. Aktualnie ten zawodnik przebywa na zgrupowaniu kadry Polski kadetów w Poznaniu.