Zagrożeniem dla budżetu Czarnej Dąbrówki może być niedofinansowanie oświaty

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. z arch. UG w Czarnej Dąbrówce
Radni z gminy Czarna Dąbrówka przyjęli budżet na 2021 rok. Po stronie dochodów jest kwota 41,9 mln zł, a wydatków 43,9 mln zł. Deficyt zostanie pokryty z kredytu i wolnych środków. Na inwestycje jest zarezerwowana kwota 12,5 mln zł.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Czarna Dąbrówka 11 radnych było za przyjęciem budżetu, a czterech się wstrzymało (Tadeusz Gralak, Włodzimierz Lewandowski, Julian Bielawa i Józef Lademann). Lwią część budżetu gminy, bo ponad 11,1 mln zł, pochłonie oświata.

Wśród inwestycji, największą część pieniędzy radni postanowili przeznaczyć na budowę dróg i chodników (740 tys. zł, w tym 560 tys. zł z budżetu), budowę drogi gminnej w miejscowości Karwno (669 tys. zł, w tym 334 tys. zł z budżetu), a także w Nożynie (442 tys. zł, w tym 224 tys. zł z budżetu).

Na liście pozostałych inwestycji, które mają być realizowane w 2021 roku są m.in. zakup ścianki wspinaczkowej dla dzieci w Rokitach i zagospodarowanie placu rekreacyjnego w Podkomorzycach. Oba zadania będą jednak realizowane z funduszy sołeckich. Podobnie jak montaż lampy w Obrowie i zagospodarowanie placów wiejskich w Kochowie i Dębach.

Z kolei wśród tegorocznych (na 2021 rok) wydatków majątkowych jest zarezerwowana kwota ponad 4,7 mln zł na rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Podkomorzycach, a także w tej samej miejscowości modernizacja Punktu Selektywnego Zbierana Odpadów Komunalnych za 908 tys. zł. Na obie inwestycje samorząd pozyskał dotacje i dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy martwią się o czystość powietrza, jest to że w 2021 roku gmina Czarna Dąbrówka weźmie udział w projekcie związanym z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu w 120 obiektach prywatnych, należących do Zakładu Gospodarki Komunalnej, szkołach i remizach OSP zamontowane zostaną pompy ciepła o łącznej wartości ponad 2,3 mln zł. Na ten cel z budżetu gminy wypłynie 350 tys. zł.

- Ten budżet nie jest gorszy od ubiegłorocznego. Na podstawie ostatnich decyzji wspomagających budżety samorządowe, pozwoliło nam zejść z deficytem do 2 mln zł. I to jest dobry sygnał i wskaźnik do tego, byśmy mogli pomyśleć o odłożonej inwestycji - rozbudowie szkoły w Czarnej Dąbrówce

– mówi wójt Czarnej Dąbrówki Jan Klasa i dodaje, że w pierwszym kwartale tego roku zakończy się wielomilionowa inwestycja – modernizacja oczyszczalni ścieków. Na to zadanie samorządowcy otrzymali 85 proc. wsparcia unijnego. - Od dwóch lat borykamy się z brakiem miejsca dla oddziałów przedszkolnych w szkole. Co prawda dostosowaliśmy pomieszczenia w Centrum Informacji Turystycznej, ale to tymczasowe rozwiązanie. Na rozbudowę szkoły mamy dokumentację, pozwolenie i fundamenty. Priorytetem okazała się jednak oczyszczalnia ścieków. Skoro z tym zadaniem się uporaliśmy, wracamy do szkoły. Nie zaczniemy jednak tej inwestycji, dopóki nie znajdziemy dofinansowania choć na poziomie 40 proc. Będziemy składać wnioski do Ministerstwa Edukacji Narodowej i wojewody – zaznacza wójt Klasa i wyjaśnia, że kosztorysowa wartość inwestycji to aż 7 mln zł.

- Budżet naszej gminy jest oparty o subwencje i dotacje. Tylko 20 proc. budżetu to dochody z podatków i opłat lokalnych. Nie mamy zakładów produkcyjnych. Dużym zagrożeniem jest dla nas niedofinansowanie w oświacie. Mam nadzieje, że odpłatność za ucznia wzrośnie jeszcze. Podwyżki, jakie musieliśmy wypłacić nauczycielom w czwartym kwartale 2020 roku mogą nas niestety zaskoczyć. Wiemy że niedofinansowanie będzie tylko nie wiemy jeszcze jakie? W 2019 roku była to dla nas ogromna kwota 1,8 mln zł

– przyznaje wójt Czarnej Dąbrówki.
Zadłużenie gminy na 30 września 2020 roku wynosiło 12 429 555 zł.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie