Z Sianowa bytowscy badmintoniści przywieźli pięć medali – cztery złote i jeden brąz

Maria Sowisło
Sianów (woj. zachodniopomorskie) gościł badmintonistów z czterech województw oraz z 14 klubów. Łącznie wystąpiło w 210 grach w trzech kategoriach wiekowych młodzik młodszy, młodzik i junior młodszy 96 zawodników, w tym 9 zawodników z UKS Dwójka Bytów. Organizatorem był miejscowy klub badmintonowy UKS Kometa Sianów.

To był bardzo dobry występ badmintonistów z UKS Dwójka Bytów. Ostatnio bytowscy zawodnicy nie mieli dużo okazji do trenowania z powodu pandemii Covid-19 i dlatego w turniejach występ zawodników nieraz jest wielką zagadką.

- Udział w tym turnieju potraktowaliśmy bardzo poważnie, jako mocny trening, gdyż niektórzy zawodnicy mieli po 10 a nawet więcej pojedynków do stoczenia z przeciwnikami oraz turniej był okazją do poprawienia swojej pozycji w klasyfikacji punktowej w Polskim Związku Badmintona przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski, które odbędą się w maju i czerwcu

– mówi szkoleniowiec bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.

Trzy złota Pawła Szacha

Dla Pawła Szacha, Sebastiana Saldat i Aleksandry Treder udział w tym turnieju był drugim występem w ciągu 6 dni. Ale to nie przeszkodziło właśnie tym badmintonistom zdobyć medale w Sianowie dla bytowskiego klubu.
Paweł Szach (junior młodszy) zdobył aż trzy złote medale w grze pojedynczej w finale pokonał Błażeja Lange z MKB Lednik Miastko 21:10 i 21:19, w grze mieszanej z Leną Jachimek (KS Badminton School Gdynia). Z kolei z kolegą klubowym Sebastianem Saldatem w grze podwójnej po trzech zwycięstwach dotarli do finału i po bardzo zaciętym trzy setowym pojedynku pokonali parę rozstawioną z nr 1 w tym turnieju Dawida Lewandowskiego (KB Vol-Trick Kępno) i Wiktora Zielińskiego (UKS PowerBad Gniezno) 17:21, 21:18, 22:20. Pojedynek trwał 41 minut i dostarczył bardzo wiele emocji.

Złoto w grze podwójnej

Złoty medal również przypadł parze rozstawionej z nr 1 w tym turnieju w kategorii młodzik młodszy Aleksandrze Treder i jej partnerce Ani Lange z KS Badminton Gdynia/Słupsk, które w finale pokonały zawodniczki z miejscowego klub UKS Kometa Sianów Lenę Ogulewicz i Sofię Semkło 21:14 i 21:12.
Aleksandra Treder swój drugi medal, tym razem brązowy a dla klubu piąty, zdobyła w grze pojedynczej młodziczek młodszych. W półfinale przegrała z Aleksandra Wróblewską z UKS Olimpionik Lipiany 19:21, 10:21.

Misia walczyła dzielni

e
W kategorii młodziczek młodszych w grze pojedynczej zgłosiło się 29 zawodniczek i dlatego turniej ten musiał być rozegrany systemem pucharowym. W tej kategorii startowała jeszcze nasza najmłodsza zawodniczka niespełna 10-letnia Michalina Kurkowska. Rozegrała pojedynek z o 3 lata starszą zawodniczką i grającą bardzo siłowo Agatą Stojczyk z PTS Puszczykowo, przegrywając 13:21 i 5:21.

- Dla naszej popularnej „Misi” takie turnieje i rywalizacja ze starszymi ma być zdobywaniem doświadczenia na przyszłość

– mówi Jerzy Saldat i dodaje, że miłą niespodzianką dla niego była gra Magdaleny Krüger, która w pierwszej rundzie pokonała rozstawioną z nr 5 Darię Pustkowiak z LUKS Krokus Góralice w dwóch setach 21:17 i 21:16. Niestety w następnej rundzie trafiła na Aleksandrę Wróblewską z Lipian, przegrywając po walce, która później jak się okazało w półfinale pokonała nasza Aleksandrę Treder i zdobyła srebrny medal.

- Uważam, że w ostatnim czasie Magda Krüger robi co raz większe postępy w grze, a trzeba zaznaczyć że trenuje dopiero niecałe 1,5 roku – mówi Jerzy Saldat.

Za tydzień kolejny turniej

Pozostali zawodnicy UKS Dwójka Bytów zagrali na dobrym poziomie ale zabrakło np. szczęścia w losowaniu i musieli zagrać z wyżej notowanymi rywalami jak np. Kryspin Garski (młodzik młodszy) czy Jan Kurkowski (młodzik).
Za tydzień młodziczka Wiktoria Skoneczna wybiera się do dalekich Głubczyc (pod czeską granicę) na Mistrzostwa Polski Młodzików, gdzie wystąpi w grze pojedynczej i podwójnej z Martyną Cybulską z MKB Lednik Miastko.