Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybuchy rurociągu Nord Stream na Bałtyku. Gdańscy śledczy zbadają sprawę na zlecenie Zbigniewa Ziobry

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Wybuchy rurociągu Nord Stream na Bałtyku. Gdańscy śledczy zbadają sprawę na zlecenie Zbigniewa Ziobry
Wybuchy rurociągu Nord Stream na Bałtyku. Gdańscy śledczy zbadają sprawę na zlecenie Zbigniewa Ziobry Karolina Misztal
Coraz głośniej mówi się o tym, że wybuchy mające miejsce na Bałtyku w poniedziałek i wtorek (26-27 września), nie mogły być "zbiegiem okoliczności". Na polecenie Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, śledczy z Gdańska wszczęli postępowanie w sprawie dokonanych uszkodzeń i wycieków na dnie Morza Bałtyckiego.

Czy wyciek gazu z Nord Stream był sabotażem?

Niepokojące doniesienia o gwałtownym spadku ciśnienia w gazociągu Nord Stream 2, jako pierwsze poinformowały duńskie władze. W poniedziałek, 26 września 2022 roku, kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód od Lubmina, nieco na południowy wschód od duńskiego Bornholmu, doszło do wycieku gazu w jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia z około 105 barów do 7 barów. Nord Stream 2 nie został uruchomiony w sensie komercyjnym, tj. nie zaczął nim płynąć gaz z Rosji do Niemiec. Mimo to obie rury były wypełnione tzw. gazem technicznym.

- Zagrożenie dla statków. Żegluga jest zabroniona na obszarze o promieniu pięciu mil morskich (prawie 10 km) od miejsca wycieku gazu - informowała w komunikacie Duńska Administracja Morska, przekazując dokładne dane nawigacyjne.

Wcześniej pisaliśmy:
Nord Stream 2. Doszło do wycieku gazu w obszarze duńskim. Władze wydały ostrzeżenie

Dzień później, we wtorek 27 września, doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu, w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Już wtedy szwedzka administracja zapowiadała, że wyników śledztwa nie można oczekiwać w krótkim czasie, ponieważ konieczne będą badania na dnie morskim.

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk, gazociąg, wybuchy. Wcześniej widziano w tym miejscu tajną jednostkę rosyjską

Uszkodzone gazociągi na dnie Bałtyku. Czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym?

Tymczasem w piątek, 30 września 2022 roku, na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczął śledztwo w sprawie dokonanych 26-28 września 2022 r. uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego.

- Śledztwo będzie prowadzone w kilku kierunkach. W trakcie postępowania prokuratorzy będą wyjaśniali m.in. czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak w jakich rozmiarach. Zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski i tereny przybrzeżne - informuje w oficjalnym komunikacie krajowa prokuratura.

W toku śledztwa polscy prokuratorzy będą również wyjaśniali, czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję.

Według szwedzkiego operatora sieci energetycznej, do jednej z eksplozji doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.

- Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów - przekazał szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.

Jak informuje PAP, SwePol Link jest obecnie wyłączony z użytkowania z powodu zaplanowanego wcześniej przeglądu, stąd nie wiadomo, w jakim stanie jest odcinek, który krzyżuje się z Nord Stream na północny wschód od Bornholmu.

Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto