Wszyscy zazdroszczą posiadaczom ogrodów: oni nie martwią się wakacjami...

OPRAC.: Akcja specjalna Temat tygodnia: Ogród, balkon, taras
materiały prasowe
W co wyposażyć przydomową strefę relaksu, by w pełni wykorzystać jej potencjał i zapewnić wszystkim domownikom możliwość wygodnego wypoczynku? Każdy kącik musi być wykonany z należytą dbałością o szczegóły, tylko wówczas będzie można mówić o udanym urlopie.

Aby czerpać jak najwięcej z dobrodziejstw przyrody, w zieloną przestrzeń można wkomponować dopasowane do indywidualnych potrzeb wyposażenie, które umożliwi nam swobodny wypoczynek. Istotne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, konfiguracji terenu, a jednocześnie zapewnienie użytkownikom prywatności.

Jakość wyposażenia zależy od indywidualnych możliwości finansowych. Najlepiej sprawdzą się meble i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów.

Potrzebny jest plan

Projektowanie ogrodu, podobnie jak domu czy mieszkania, wymaga dokonania pewnych wyborów. Należy już u zarania uwzględnić zarówno rozmieszczenie roślinności, jak i małej architektury: ogrodowych budowli, mebli, akcesoriów czy oświetlenia. Przy porządkowaniu naszych oczekiwań, wpasowywaniu marzeń w metry kwadratowe zieleni warto też obrać konkretny styl i konsekwentnie się go trzymać, wówczas całość będzie wyglądała spójnie.

Ogrodowe must have

Nawet w małym ogrodzie nie powinno zabraknąć pergoli, huśtawki i mebli. Te trzy elementy mogą zmieścić się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Pergola, czyli drewniana ażurowa konstrukcja, w zasadzie stanowi po prostu stelaż pod rośliny pnące. Można ją jednak wykorzystać na wiele sposobów, np. jako niewielkich rozmiarów przegrodę, która wydziela niewielką przestrzeń, tworząc zaciszny kącik relaksu po całkiem spore zadaszenie, wyznaczające miejsce do siedzenia czy grillowania. Taka strefa, umeblowana wygodnymi sprzętami, może być przyozdobiona zwiewnymi zasłonami, a nawet osłonięta od słońca, np. za pomocą specjalnej markizy.

Trudno wyobrazić sobie strefę relaksu w ogrodzie bez huśtawki, którą uwielbiają nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Dlaczego niezależnie od wieku lubimy się huśtać? To dobry sposób na relaks i wyciszenie, który przywołuje dodatkowo skojarzenia z beztroskim dzieciństwem.

Można wybrać tradycyjną wersję huśtawki - deszczułkę zawieszoną na grubych linach na dużym drzewie lub prostej drewnianej konstrukcji albo mebel w stylu glamour, czyli zamocowana na specjalnym stelażu bujająca się kilkuosobową kanapę. W ostatnich latach modne stały się też hamaki na stelażach i ich miniatura czyli fotele brazylijskie. Można też pokusić się o bujak w stylu boho w formie makramy lub mniej skomplikowanej sznurkowej plecionki rozpostartej na drewnianym stelażu.

Woda w ogrodzie

Czy istnieje lepszy, przyjemniejszy odpoczynek w letni ciepły dzień niż błogi relaks nad wodą? Małe oczko wodne, niewielka, szemrząca sztuczna kaskada, przenośny basen - w upały tworzy się wokół nich strefa chłodniejsza, woda przywabia też do ogrodu ptaki i owady.

Aby wybudować oczko wodne o powierzchni do 30 m kw. nie musimy nawet występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić taki zamiar właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, a do zgłoszenia dołączyć dokładny opis inwestycji wraz planowanym terminem jej realizacji oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Wybieramy odpowiednio nasłonecznione miejsce. Najlepsza jest lokalizacja o zmiennej ekspozycji na słońce. Ważne jest, by podgrzana woda nie pozwoliła nadmiernie rozwinąć się glonom, a jednocześnie rośliny miały zapewnioną wystarczającą ilość promieni słonecznych.

Jeżeli mamy miejsce możemy zbudować prywatny basen lub kupić jedną z gotowych konstrukcji. Dostępne są baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe. Bardzo dobrze sprawdzają się w ogrodach te ostatnie - mają duże rozmiary, co umożliwia kąpiel nawet kilku osób jednocześnie oraz są najbardziej wytrzymałe.
Decydując się na kupno lub budowę basenu musimy określić, do czego będzie służył. Aby można było w nim w miarę komfortowo pływać, potrzebna jest przestrzeń kąpielowa o powierzchni minimum 50 m kw. To rozmiary standardowego basenu. Komfort korzystania zapewniają grzałki, zasilane z baterii słonecznych.
Możemy również zbudować staw kąpielowy. Jest tańszy niż murowany basen, ale wymaga więcej miejsca na działce, bo wymaga stworzenia dodatkowej części oczyszczającej wodę.

Partnerzy:
Sambor-Tech
ul. Subisława 9-11
89-600, Chojnice
606 386 925
sambor@chojnice.pl
sambor-chojnice.pl

P.H.U.P. Duet II J.Kucharska i H.Kaszuba SP. Jawna
dorota.superczynska@grupapsb.com.pl
506 633 542
ul. Kaszubska 2
89-620 Chojnice
www.duetchojnice.pl

Elektromajster Zakład Usługowo-Handlowy
Eugeniusz Piekarek

Ul. Gdańska 43, 83-330 Żukowo
58-684-94-39
biuro@elektromajster.com.pl
sklep.elektromajster.com.pl

F.H.U.P "KORZEB" ARCHITEKTURA OGRODOWA
89-600 Chojnice
ul.Wysoka 10
600-391-827
www.plotylamelowe.pl

"METALZBYT" S.C
697989361
w@borzestowski.eu
www.husqvarna.com/pl

Dodaj ogłoszenie