Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wnioski o płatności składać można do dzisiaj

Redakcja
Jeszcze tylko dzisiaj można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych. Władysława Łangowska zapowiada, że godziny pracy Biura Powiatowego ARiMR będą wydłużone.

Do kiedy można składać wnioski o przyznanie płatności środowiskowych i obszarowych?

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych, płatności ONW, rolnośrodowiskowych, rolnośrodowiskowo-klimatycznych i wnioski o przyznanie płatności związanych z ekologią, wnioski o płatność z zakresu zalesiania składać można do 15 czerwca. Do 10 lipca można składać wnioski z sankcjami terminowymi. Ubiegać się o przyznanie płatności mogą wszyscy producenci rolni, którzy mają gospodarstwa o powierzchni co najmniej jednego hektara użytków rolnych lub o mniejszej powierzchni, ale ze zwierzętami kwalifikującymi się do płatności.

Czy w najbliższych dniach godziny pracy ARiMR w Bytowie będą wydłużone?

Ostatniego dnia, czyli w poniedziałek, biuro będzie otwarte w godzinach od 7:30 do 20:00.

Czy można składać wnioski przez internet i czy to popularna forma?

Tak. Oczywiście, jest taka możliwość. Trochę tych wniosków już złożono. Zachęcamy do tej właśnie formy składania wniosków. Zainteresowanie nie jest duże - to dopiero początek.

Czy z roku na rok coraz więcej osób składa wnioski?

Ilość składanych wniosków obszarowych utrzymuje się na podobnym poziomie. W tym roku, w związku z tym, że poplony nie wszędzie mogą być zgłoszone, a tylko na obszarach z erozją, spodziewamy się, że może wpłynąć do nas mniej wniosków rolnośrodowiskowych. W ubiegłym roku złożono 3,5 tys. wniosków obszarowych, wniosków rolnośrodowiskowych – 1,1 tys. W tym roku na dzień dzisiejszy wpłynęło do nas około 640 wniosków rolnośrodowiskowych, rolnośrodowiskowo - klimatycznych i deklarujących rolnictwo ekologiczne. Przez lata rolnicy składali tych wniosków najwięcej w województwie pomorskim. W tym roku może to się zmienić.

Z czego wynikała ta duża ilość wniosków rolnośrodowiskowych?

Z uwarunkowań przyrodniczych. To także kwestia doradców. Doradcy z naszego regionu byli po prostu dobrze przygotowani. Duża ilość wniosków rolnośrodowiskowych może również wynikać z jakości gleb, która nie jest najwyższa w naszym powiecie. Rolnicy starają się więc znaleźć dodatkowe źródło dochodu, wykonując równocześnie bardzo użyteczne usługi na rzecz środowiska naturalnego.

Od 15 czerwca będzie można składać wnioski na zalesianie tj. założenie nowej uprawy lub dolesienie tzw. samosiejek.

Można je składać do 17 sierpnia. W przyszłych latach, łącznie z wnioskiem o płatności obszarowe, będzie można składać wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Zanim rolnik przyniesie do nas wniosek powinien się skontaktować z własnym urzędem gminy i zorientować się, czy dany grunt lub dana działka przeznaczona jest do zalesienia bądź czy nie ma przeciwwskazań do tego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeżeli wie już, że może zalesić, wtedy udaje się do nadleśnictwa, które wykona plan zalesienia. Potrzebne będą jeszcze inne dokumenty, jeśli teren znajduje się na terenie Natura 2000. Potrzebna jest także mapa opracowana przez uprawnionego geodetę. W tym roku zmienione są zasady dotyczące kryteriów przyznania pomocy. Powstanie ogólnokrajowa lista kwalifikacyjna ,w której wnioskodawca otrzyma swoje miejsce ustalone na podstawie liczby otrzymanych punktów.

Czy w najbliższym czasie będzie można składać inne wnioski?

Wkrótce zostanie ogłoszony nabór na premie dla młodych rolników. Jeszcze nie znamy terminów. Informujemy młodych rolników, że jeśli ktoś planuje złożyć ten wniosek do nas, nie może w tym roku składać wniosków obszarowych nawet jeśli posiada już gospodarstwo. Nie może rozpocząć na własną rękę prowadzenia gospodarstwa.

Z czym rolnicy mają najwięcej problemów podczas składania wniosków? Czy pojawiają się jakieś częste błędy?

Błędy zdarzyć się mogą każdemu. Jeżeli wniosek przygotowywał doradca jest ich mniej, ale każdy może się pomylić. Jeżeli wyłapiemy taki błąd, dzwonimy do danego rolnika lub wysyłamy wezwanie o uzupełnienie braków. Co ważne, w tym roku wprowadzono nową zasadę. Przyjmujemy wnioski do 10 lipca, a po tym terminie nie będzie można uzupełniać braków formalnych, np. załączników graficznych To bardzo ważna data. Jeżeli wniosek będzie złożony np. 9 lipca, możemy nie mieć czasu dokładnie go sprawdzić, czyli nie będzie możliwości poprawienia błędów. Dlatego prosimy rolników, żeby składali wnioski jak najwcześniej. Spodziewamy się 3,5 tys. wniosków, a mamy ich obecnie 2,8 tys. Dlatego przedłużyliśmy godziny pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto