Witold Zajst to kolejny kandydat na burmistrza Miastka. Będzie bratobójcza walka?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Maria Sowisło
Udostępnij:
Do niedawna działał ramię w ramię z Renatą Kiempą i komitetem referendalnym w Miastku, a dzisiaj startuje na burmistrza Miastka. Renata Kiempa także. Radny Witold Zajst to czwarty oficjalny kandydat w zbliżających się wyborach przedterminowych.

Przedterminowe wybory w Miastku są spowodowane wynikami referendum gminnego w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrza Miastka przed upływem kadencji.

Do tej pory oficjalnie kandydatów było troje – radny miejski Przemysław Pakuła, radny powiatowy Aleksander Szopa i Renata Kiempa – była prezes szpitala w Miastku, a obecnie pełniąca obowiązki burmistrza.

Do tego grona dołączył radny miejski Witold Zajst. Tutaj przypomnieć należy, że to on wyszedł z inicjatywą zwołania referendum gminnego w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrza Miasta przed upływem kadencji.

Kiedy okazało się, że Danuta Karaśkiewicz zamierza wniosek radnych zaskarżyć do sądu, do akcji wkroczyli mieszkańcy, którzy rozpoczęli swoją inicjatywę referendalną.

Komisarz wyborczy nie miał innego wyjścia – obie inicjatywy włączył jako jeden wniosek o zwołanie referendum. Okazało się ono skuteczne i Danuta Karaśkiewicz straciła stanowisko. Na pierwszą niedzielę lipca wyznaczony został termin wyborów.

Oficjalnie swoje kandydatury potwierdzili Renata Kiempa, Przemysław Pakuła i Aleksander Szopa. Do tego grona dołącza Witold Zajst.

- Decyzja była bardzo trudna, ale przemyślana. Dzisiaj jestem przedsiębiorcą i przez 20-parę lat miałem komfort. Zdaję sobie sprawę, że teraz go stracę – mówi Witold Zajst i dodaje, że nie jest mu po drodze z kandydatka popieraną przez komitetet referendalny Renatą Kiempą.

- Nigdy nie byłem w żadnej partii. Zawsze jestem niezależny. Referendum pokazało, że partyjniactwo wchodzi do Miastka tylnymi drzwiami. Tam gdzie jest polityka, tam mnie nie ma. Moja niezależność nie pozwala mi iść w tym kierunku dla mnie najważniejsza. Odsunąłem się od komitetu, bo nie wiem czy idą w dobrym kierunku. Renatę bardzo szanuję za jej wkład w szpital i dalej ją szanuję, licząc na to samo z jej strony

– mówi Zajst, przyznając że udział w wyborach będzie dla niego sprawdzianem. - Moja druga kadencja w radzie, wynik referendum, duże zaangażowanie w referendum, więc warto zapytać mieszkańców czy Witold Zajst nie będzie dobrą osobą na burmistrza. Jeśli są takie oczekiwania mieszkańców, to chcę wejść do tej gry. Tym bardziej, że byłem inicjatorem referendum, jego głową, choć nie byłem w komitecie referendalnym. Udało się odwołać burmistrza i trzeba iść dalej za ciosem dla dobra mieszkańców – wyjaśnia Zajst.

Atutem tego kandydata ma być nie tylko niezależność i dotychczasowa praca na rzecz miasta i gminy Miastko, ale również to, że w grodzie Rummela żyje od urodzenia i nigdzie się nie wybiera.

- Robię to dla siebie rodziny, przyjaciół, znajomych i mieszkańców. Widzimy jak inne miejscowości się rozwijają, a Miastko zasypia. Marzy mi się Miastko z ludźmi, którzy wierzą w siebie, normalnie ze sobą rozmawiali i działali. Nie chcę, żeby o Miastku mówiono, że to stan umysłu. Ktoś się do tego przyczynił. Kto? Niech sobie każdy odpowie. Może ja też się do tego przyczyniłem, będąc zbyt łagodnym

– zastanawia się Zajst.

Jak przyznaje ten kandydat na burmistrza Miastka, z komitetem referendalnym rozstał się w pokojowym klimacie.

- Moją intencją było przedstawienie innego podejścia do tematu. Spotkałem się z komitetem i szczerze powiedziałem, że będę kandydować. Bo ta szczerość jest najważniejsza. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Szanuje ich i liczę na to samo z ich strony – dodaje Zajst.

Czas na zgłoszenie komitetu wyborczego potencjalni kandydaci mają do 17 maja 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie