Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Bytów akcja „Stop pijanym kierowcom” będzie trwać do 30 września. Będzie więcej kontroli na drogach

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. z arch. organizatora
Właśnie ruszyła już czternasta edycja akcji „Stop pijanym kierowcom”. Na drogach w gminie Bytów będzie więcej patroli policji.

Organizatorami akcji są gmina Bytów, Komenda Powiatowa Policji w Bytowie i Stowarzyszenie „Nazaret” im. Św. Filipa Neri w Bytowie. Natomiast corocznymi partnerami są parafie z gminy Bytów, w których odprawione zostaną nabożeństwa.

Celem akcji jest propagowanie wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego dobrych postaw na drodze, zapobieganie zdarzeniom drogowym po spożyciu alkoholu i narkotyków.
Dlatego też do 30 września na terenie gminy Bytów patrole z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie przeprowadzą wzmożone kontrole i akcję profilaktyczną wśród kierowców.

Należy przypomnieć, że alkohol to substancja psychoaktywna, która – nawet w małej dawce – wpływa na funkcje mózgu. Spowalnia przepływ impulsów nerwowych. Pogarsza się nasza pamięć, percepcja, czujność, samokontrola oraz zdolność do oceny sytuacji. Niestety nietrzeźwość na drogach ciągle wspierana jest przez wiele fałszywych przekonań dotyczących trzeźwienia. Wciąż za mała jest też wiedza na temat wpływu substancji psychoaktywnych na zdolność prowadzenia pojazdów. Warto wiedzieć, że 90 proc. informacji, które docierają do kierowcy, ma charakter wzrokowy. Alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową – powoduje, że nie jest on w stanie szybko odebrać i przetworzyć wszystkich bodźców, takich jak zmiana świateł na sygnalizatorze czy pojawienie się przeszkody na drodze. Przeciętny czas reakcji na bodziec zewnętrzny u zdrowego człowieka wynosi od 0,2 do 0,5 sekundy. Przy ok. 0,5 promila alkoholu we krwi czas reakcji wydłuża się o ok. 30 proc. Przy jednym lub dwóch promilach lub nawet trzykrotnie! Osoba pod wpływem alkoholu ma także problem ze zidentyfikowaniem, z którego kierunku dochodzi dźwięk.

Zgodnie z Kodeksem karnym o stanie po spożyciu alkoholu mówimy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Osobie, która prowadzi pojazd w takim stanie, grozi wysoka grzywna, zatrzymanie prawa jazdy, a nawet areszt.

Z kolei stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kierującemu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2 (w przypadku recydywistów – od 3 miesięcy do 5 lat).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto