W Bytowie skromne uroczystości z okazji 30 lat samorządu w Polsce. Były odznaczenia „Za zasługi dla gminy Bytów” (zdjęcia+video)

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Stanisław Borzyszkowski ze zdjęciem z posiedzenia rady kadencji 1990-1994, które wykonał Kazimierz Rolbiecki fot. Maria Sowisło
- Bez kreatywności mieszkańców gminy Bytów, nie udałoby się nam tego wszystkiego osiągnąć – mówił podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Bytowa burmistrz Ryszard Sylka. Odbyła się dzisiaj (27 maja 2020 r.) z okazji 30 urodzin samorządu.

To była wyjątkowa sesja Rady Miejskiej Bytowa ze względu na pandemie koronawirusa. Liczba osób została ograniczona do minimum, a radni siedzieli w odpowiednich odległościach od siebie. Chwila była jednak podniosła i uroczysta ze względu na przypadającą dzisiaj (27 maja 2020 r.) 30 rocznicę pierwszych, wolnych wyborów samorządowych. Dlatego też spośród radnych obecnej kadencji wyróżniony został jeden – Stanisław Borzyszkowski. W radzie zasiada bowiem nieprzerwanie od 1990 roku. Nikomu do tej pory nie udała się ta sztuka. - Gratuluję zaufania wyborców – powiedział burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, wręczając obraz malowany na drewnie.

Tego dnia nie było to jedyne wyróżnienie dla mieszkańców gminy Bytów. Pięć osób odebrało odznaczenia „Za zasługi dla gminy Bytów”.
Jerzy Barzowski - W latach 1994–1998 oraz 2002–2006 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Bytowa, od 1998 do 2002 burmistrz Bytowa. Był także posłem III kadencji (1997-2001) wybranym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W pracy samorządowej i parlamentarnej na sercu leżały mu takie dziedziny, jak polityka społeczna i ochrona środowiska. Konsekwentnie realizował cele zapisane w gminnej strategii rozwoju, a także rozpoczął program segregacji odpadów za co Bytów otrzymywał szereg nagród. Za jego kadencji na stanowisku burmistrza, ukończona została budowa Szkoły Podstawowej nr 2. Starał się też uporządkować zasoby budownictwa mieszkaniowego oraz dbał o racjonalne wykorzystanie środków ze sprzedaży mieszkań komunalnych.

Lech Chrostowski – W 1986 roku rozpoczął pracę w Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie. Od 1999 roku, wraz z powołaniem powiatów, został komendantem. Stanowisko piastował do 2008 roku kiedy przeszedł na emeryturę. Zaangażował się w modernizacje komend w Bytowie i Miastku, dbając o poprawienie warunków socjalnych i pozyskiwanie nowego sprzętu. Zasłużył się dla środowiska strażackiego. Do jego zasług można zaliczyć uruchomienie Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bytowie. W pracy wykazał się wielkim oddaniem dla wzmocnienia znaczenia jednostek OSP w całym powiecie. W latach 1998-2002 był radnym w Bytowie.

Lilianna Grosz – swoim zaangażowaniem i konsekwentną pracą wpisała się w życie Bytowa. Pracowała w Urzędzie Miejskim w Bytowie, a od 2008 roku w Bytowskim Centrum Kultury, gdzie pozyskiwała środki zewnętrzne na zadania związane z promocją, przy okazji dzieląc się swoja wiedzą z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Kompetencja i talent sprawiły, że organizowała wiele wydarzeń i ważnych uroczystości. Prócz pracy czas poświęca się także pracy społecznej, aktywnie działając w bytowskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego prezesem była w matach 2007-2009 i 2010-2013. Dzięki jej pracy Bytów znacząco wpisał się na kulturotwórczą mapę Kaszub. Od 2005 roku jest prezesem Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Dorzecza Słupi”. Tylko w latach 2007-2020 udało się pozyskać aż 37 mln zł w regionie słupsko-bytowskim na realizację 600 projektów, przyczyniając się tym do rozwoju Małych Ojczyzn.

Stanisław Marmołowski – bytowianin od urodzenia. W latach 1994-98 oraz 2002-2006 burmistrz Bytowa. Pięć razy zdobywał mandat radnego miejskiego a w latach 1998-2002 oraz 2014-2018 powiatu bytowskiego. Obecnie jest dyrektorem i właścicielem prywatnego centrum edukacyjnego. Opracował pierwszą strategię rozwoju gminy, która służyła przez wiele lat. Jako burmistrz Bytowa rozpoczął gazyfikację miasta, starał się o rozwój przedsiębiorczości. Realizacja strategii rozwoju gospodarczego jest kontynuowana do dziś.

Ryszard Dykier (odznaczenie odebrał jego syn Paweł) – W latach 1980-1994 kierował zakładem rolnym w Gostkowie. W tym czasie integrował środowisko. Efektywnie wspierał szkołę podstawową w Gostkowie i kluby sportowe. Patronował wielu imprezom. Zdobywając zaufanie wyborców, jeszcze przed zmianami ustrojowymi, wybrany został do rady wojewódzkiej. Kiedy zakład rolny został rozwiązany, rozpoczął prywatną działalność w Dąbiu. W 1999 roku wybrany został sołtysem i funkcję sprawował do 2012 roku. Szczególnie dbał o poprawę bezpieczeństwa w sołectwie, zabiegając o poprawę stanu dróg i chodników, oświetlenie ulic, budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Miał skuteczny wpływ na zagospodarowanie terenów wiejskich. Jego zasługą jest budowa ścieżki z Dąbia do Bytowa. Jest działaczem związku pszczelarskiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas sesji nie mogło się obyć bez podsumowania 30 lat samorządu.

- Największym osiągnięciem pierwszej kadencji było uświadomienie, że władza i decyzyjność realnie jest w rękach mieszkańców

– mówił burmistrz Bytowa Ryszard Sylka.

Minutą ciszy uczczone zostały także nieżyjące osoby, które pracowały na rzecz samorządu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie