Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytowie przyjęli rodziny z Ukrainy i martwią się opłatami. Za wodę i śmieci. Będą ulgi?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. PP
Obecnie w powiecie bytowskim przebywa około 1 000 uchodźców z Ukrainy, a w samych Bytowie ponad 400. Schronili się w największym stopniu w prywatnych domach. Często u obcych ludzi. Teraz jednak bytowianie martwią się o opłaty za wodę i ścieki. Ta druga jest uzależniona od pierwszej. Radny miejski Leszek Szymczak apeluje o wprowadzenie ulgi. Władza nie mówi „nie”.

W mieście i gminie Bytów opłata za odbiór i wywóz śmieci jest uzależniona od zużycia wody. Od 1 stycznia 2022 r. za kubik zużytej wody trzeba zapłacić 9 zł miesięcznie za odpadki. W ustaleniu tej stawki urzędnicy wzięli pod uwagę fakt, że przeciętny bytowianin w ciągu miesiąca zużywa 2,5 metra sześciennego wody. Musi więc za śmieci płacić 22,5 zł. Miesięcznie za jedną osobę.

W sytuacji gdy bytowianin przyjął pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zwiększy się zużycie wody, a tym samym opłaty za odbiór i wywóz śmieci. O ulgi apeluje więc do władz Bytowa radny Leszek Szymczak.

- Agresja Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę spowodowała niespotykaną wcześniej falę uchodźców. Mieszańcy gminy Bytów okazali ogromne serce. Wielu z nich przyjęło ich pod swój dach. Sporo osób rozważa taką pomoc. Tyle tylko, że w przypływie współczucia i chęci niesienia pomocy, nikt nie myśli że za chwile będzie musiał zapłacić ogromne kwoty za wodę i śmieci. Nie powie przecież swoim gościom: Nie korzystajcie z prysznica

– mówi radny z Bytowa Leszek Szymczak. - Opłaty za wywóz śmieci są jednymi z tych, na które samorząd ma wpływ. Myślę, że rodziny przyjmujące uchodźców wojennych pod swój dach powinny być zwolnione z opłat za wywóz śmieci częściowo lub całkowicie – dodaje Szymczak.

Okazuje się, że głos tego radnego nie jest odosobniony, a władze Bytowa już rozważają ulgi. Jak wyjaśnia burmistrz Ryszard Sylka, jest na to czas na spokojna analizę, bo opłaty za wywóz śmieci w danym roku są naliczane według danych zużycia wody z roku ubiegłego.

- To, ile wody zużyję dzisiaj, będzie to skutkowało w roku następnym. Dlatego możemy wszystko rozważyć na spokojnie. Wiem, że te osoby które przyjęły uchodźców są obciążone dodatkowymi kosztami, ale są to też rodziny osób które pracują u nas już jakiś czas. Apel żeby stworzyć ulgi w opłatach za wywóz śmieci jest zasadny, ale aktualnie drożeją nam też inne media, jak energia i gaz, na które nie mamy wpływu. Uważam, że koszt ewentualnych ulg ponosić powinny solidarnie, i państwo, i samorządy – mówi burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, który dodaje że nie ma możliwości zwolnienia z opłat za wywóz śmieci. Jest za to umorzenie częściowe lub całkowite w szczególnych przypadkach.

- To będzie łatwe do zweryfikowania, bo zgłoszone i zarejestrowane są zarówno rodziny, które przyjechały, jak i miejsca gdzie są ulokowane. Będzie ewidencja. Jeśli więc zużycie wody z poprzedniego roku będzie na poziomie 3 metrów od osoby, a teraz nagle wzrośnie do 5 metrów, to wiadomo że coś dzieje. Będziemy to analizować. Mamy czas na takie rozważania. Skupiamy się na niesieniu pomocy

– dodaje Sylka.

Obecnie w powiecie bytowskim przebywa około 1 000 osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną po 24 lutym 2022 r. Tylko w samym Bytowie zarejestrowanych jest ponad 390 osób. Szacuje się, że tych niezgłoszonych jest o co najmniej 60 osób więcej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto