Szpital w Miastku otrzymał prawie 3 mln zł na modernizację. W sumie do powiatu spłynie 15 mln zł!

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. Maria Sowisło
Sukces Szpitala Miejskiego w Miastku. Na modernizację całego piętra placówka otrzymała 2,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To 100 procent kosztów. A to nie wszystkie pieniądze, jakie udało się pozyskać z tego źródła. Do powiatu bytowskiego dotrze aż 15 mln zł.

Dokładnie 2,9 mln zł otrzymał Szpital Miejski w Miastku. Pieniądze pozwolą przede wszystkim na modernizację piętra jednego z budynków placówki. Znajdują się tam oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologia. I co najważniejsze, podczas modernizacji z budżetu placówki nie wypłynie nawet złotówka. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych pokryje koszty w 100 procentach.

- Bardzo się z tego cieszę. Nie można jednak zapomnieć, że w pozyskaniu pieniędzy pomógł nam bardzo wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Składając wniosek o 100 proc. kosztów zaryzykowaliśmy, ale kto nie ryzykuje, ten nie jedzie

– nie kryje zadowolenia prezes szpitala w Miastku Renata Kiempa.

Remont i modernizacja tych trzech oddziałów była konieczna m.in. ze względu na wytyczne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytowie. Miastecka placówka ma rozpisany program dostosowawczy dotyczący traktu porodowego, sali cięć i pozostałych sal. - Na porodówce muszą być osobne, w każdej sali, węzły sanitarne. Najbardziej jest to odczuwalne teraz, kiedy mamy pacjentki do porodu ze stwierdzonym Covid-19. Mamy problem z izolacja takich pacjentek – mówi prezes Kiempa i planuje także z dotacji kupić sprzęt oraz zorganizować sale do porodów rodzinnych dla większej liczby zainteresowanych.

Dzięki dotacji, nikt już chyba nie będzie pamiętać, że zgodnie z programem naprawczym szpitala w Miastku, miała być zlikwidowana porodówka, jako oddział najbardziej nierentowny. Każdego roku bowiem, jak wynika z wyliczeń, generuje koszty w wysokości nawet 2 mln zł.

- Ten oddział będzie zawsze nierentowny, bo mamy za mało porodów, a procedury są źle wycenione. Na dodatek w powiecie bytowskim działają dwie porodówki – u nas i w Bytowie. Rentowność uzyskalibyśmy, gdyby porodów było co najmniej 1000

– wyjaśnia prezes szpitala w Miastku i dodaje, że prędzej czy później będzie musiało dojść do tzw. konsolidacji usług medycznych między placówkami w Bytowie i Miastku.

- Wierzę w to, że dzięki modernizacji będzie więcej porodów. Mam też pewien pomysł na rozwój porodówki, ale jest jeszcze zbyt wcześnie by go zdradzać – dodaje tajemniczo Renata Kiempa.

Modernizacja całego piętra jednego z budynków szpitala w Miastku ma się rozpocząć w ciągu dwóch miesięcy. To nie koniec dobrych wieści. Także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych placówka otrzymała 400 tys. zł na remont Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Tak naprawdę wyremontowany mamy parter, a budynek ma jeszcze dwie kondygnacje. W sumie potrzebowalibyśmy 1,2 mln zł. Liczę na to, że podczas kolejnego naboru do Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, uda nam się pozyskać dodatkowe pieniądze

– zapowiada prezes szpitala w Miastku.

Do rządowego programu właściciel placówki – gmina Miastko – nie złożył przygotowanego na 7 mln zł wniosku dotyczącego utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z remontem pomieszczeń po nieczynnej aptece. Miały być tutaj utworzone punkty Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

W sumie do gmin powiatu bytowskiego trafi 15 mln zł. Inwestycje, które otrzymały dofinansowanie z RFIL:

Gmina Borzytuchom:
1 200 000 zł - budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w miejscowości
1 350 000 zł - rozbudowa budynku szkoły w Borzytuchomiu - głównej placówki edukacyjnej w Gminie.
Gmina Bytów:
4 000 000 zł - przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Przyborzycach.
Gmina Czarna Dąbrówka:
1 800 000 zł - rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Podkomorzycach.
Gmina Studzienice:
600 000 zł - modernizacja stacji uzdatniania wody w Kłącznie;
Gmina Parchowo:
351 308 zł - budowa sieci wodociągowej z przyłączami do granicy nieruchomości w miejscowości Jamnowski Młyn;
390 000 zł - budowa dojścia do ogólnodostępnego miejsca turystyczno-wypoczynkowego przy jeziorze Mausz wraz z budową kładki;
800 000 zł - remont dróg gminnych w Gminie Parchowo.
Gmina Trzebielino:
1 600 000 zł - budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompownią ścieków w m. Objezierze.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie