Sześć medali ze Starogardu Gdańskiego przywieźli do Bytowa badmintoniści. Natalia grała z kontuzją kostki

Maria Sowisło
Dziewięciu zawodników z UKS Dwójka Bytów wystartowało w Krajowym Turnieju Badmintona w Starogardzie Gdańskim. Mecze rozgrywane były w kategorii, żaki (U11), młodzik młodszy (U13) i młodzik (U15). Do turnieju zgłosiło się 78 zawodników z 7 województw i 18 klubów m.in. z Suwałk oraz Zalesia Górnego.

W najmłodszej kategorii wiekowej Żaków (U11) wystąpiła Michalina Kurkowska, która w rywalizacji ośmiu zawodniczek zgłoszonych uplasowała się na drugim miejscu zdobywając srebrny medal jedynie w finale przegrała z zawodniczką z Sianowa.

W kategorii U13 (młodzik młodszy) zawodnicy z Bytowa zdobyli 4 medale (złoty, i trzy brązowe). Dużą niespodzianką był brązowy medal zdobyty przez czwartoklasistę Szymona Sylkę, który grał z nawet o dwa lata starszymi zawodnikami. Szymon po raz pierwszy zagrał w tego typu klasyfikowanym turnieju i miał przy okazji trochę szczęścia w losowaniu, gdyż w grupie wygrał dwa pojedynki a później w ćwierćfinale miał wolny los i dostał się od razu do półfinału a tam uległ zawodnikowi z KS Badminton Gdańsk, zdobywając tym samym dla siebie brązowy medal.

- I ja, i sam Szymon byliśmy mocno zaskoczeni zdobyciem tego medalu, choć Szymon robi coraz większe postępy w swojej grze i jego akcje są już odpowiednio zaplanowane podczas gry

– mówi trener bytowskiego klubu Jerzy Saldat.

W grze mieszanej w kategorii młodzik młodszy również bytowska para Kryspin Garski z Magdaleną Krüger doszli po trzech wygranych pojedynkach do półfinału, gdzie tam przegrali z triumfującą w całym turnieju parą z KS Hubertus Zalezie Górne (woj. mazowieckie) w dwóch setach 12:21, 14:21.

- Nasza para mieszana Magda z Kryspinem już od kilku turniejów dokumentują swoją dobrą grę i że można na nich liczyć (dwa tygodnie temu w Sianowie również zdobyli brązowy medal). Zgłoszonych było 10 mar mieszanych

– ocenia grę swoich podopiecznych Jerzy Saldat.

Złoty medal dla UKS Dwójka Bytów

W grze pojedynczej młodziczek młodszych Aleksandra Treder zdobyła brązowy krążek wśród zgłoszonych 27 zawodniczek. Zaś w grze podwójnej gdzie Aleksandra Treder wystąpiła wspólnie z Anią Lange z KS Badminton School Gdynia/ Słupsk, które były rozstawione w tym turnieju z nr 1, a w finale spotkały się z parą rozstawioną z nr 2 Martą Czajką (UKS Bliza Władysławowo) i Antoniną Wnuk (KD Badminton School Gdynia) w trzech setach wygrały pojedynek 20:22, 21:11, 21:16 zdobywając złoty medal.

Srebrny medal dla UKS Dwójka Bytów

Ostatni medal srebrny dla Bytowa zdobył Jan Kurkowski w grze podwójnej młodzików (U15) wspólnie ze swoim partnerem Bartłomiejem Zasadą z UKS Start Smólnik, przegrywając w finale z parą z UKS Kometa Sianów Norbertem Kaczorowskim i Karolem Kuftą 12:21 i 7:21.
Pozostali zawodnicy z UKS Dwójka Bytów grali ze zmiennym szczęściem, plasując się na miejscach od 5 do 16.

Wielki pech zawodniczki UKS Dwójka Bytów

Natalia Kosmacińska, podczas jednego z pojedynków w grze pojedynczej, nabawiła się drobnej kontuzji w kostce, ale pomimo tego dokończyła pojedynek praktycznie na „jednej” nodze. I ta przegrana w tym pojedynku wyeliminowała bytowiankę z wyjścia z grupy. Później została pod opieką pomocy medycznej, która była obecna na turnieju. Po ponad dwóch godzinach przykładania zimnego okładu i zabezpieczenia kostki Natalia chciała zagrać jeszcze w grze podwójnej razem z klubową partnerką Magdaleną Krüger i pomimo drobnej kontuzji wygrały jeden pojedynek z parą ze Sławna i przegrały z parą bytowsko-słupską Aleksandra Treder i Anną Lange z późniejszymi triumfatorkami turnieju w dwóch setach 5:21 i 10:21. Ta jedna porażka i jedno zwycięstwo w grupie eliminacyjnej uplasowało parę Magdalena Krüger i Natalię Komacińską na miejscu 5-8 wśród 12 par zgłoszonych do turnieju.

- Jestem pełen podziwu dla Natalii, że chciała jeszcze walczyć nie tylko z partnerkami ale też z bólem nogi. Mam nadzieję, że ten uraz nie jest groźny i moja zawodniczka będzie już gotowa do dalszych turniejów, który mamy 20 marca w Solcu Kujawskim i 27 marca w Miastku

– mówi Jerzy Saldat. - Mogę powiedzieć, iż turniej w Starogardzie Gdański pod względem zdobytych medali był udany i jestem z tego zadowolony, zaś jeżeli chodzi o samą grę niektórych moich zawodników to wiem, że stać ich na lepszą i mądrzejszą grę na boisku – mówi Jerzy Saldat.