Sześć medali z Gdańska do Miastka przywieźli zapaśnicy. Klasę pokazał Leon Brodziński

Maria Sowisło
Takiej porażki nie spodziewał się zapaśnik z Niemiec Ludo Zimmermann. Na macie zmierzył się z Leonem Brodzińskim z Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko i sromotnie przegrał na punkty 19:2. Nie był to jedyny medal, jaki przywieźli do Miastka zapaśnicy biorący udział w Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym Kadetów i Młodzików w stylu klasycznym „Błękitna Wstęga Bałtyku” w Gdańsku.

W międzynarodowym turnieju rywalizacja była naprawdę duża. Na matach walczyło 168 zawodników z 18 klubów polskich, niemieckich, holenderskich, węgierskich, duńskich, ukraińskich i norweskich. Rywalizowali kadeci (do lat 17), młodzicy (do lat 14) oraz mini-zapasy (do lat 11). Wśród zawodników nie mogło zabraknąć reprezentacji Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko. Na matach było dziewięcioro miasteckich zapaśników. Był to bardzo udany występ, bo do domów przywieźli łącznie 6 medali.

Najlepiej zawalczył Leon Brodziński (38 kg), który w grupie wiekowej mini-zapasy wywalczył złoty medal. Leon przeszedł przez turniej jak burza, pokonując m.in. zawodnika z Holandii, a finale nie dając najmniejszych szans zawodnikowi z Niemiec Ludo Zimmermann, wygrywając z nim przez przewagę techniczną 19:2. W jego wadze startowało 13 zawodników.

Drugie miejsce w mini-zapasach wywalczyła Tola Rudnik (29 kg). W finale przegrała z Hubertem Czerwionką (Moreną Żukowo) przy remisie 2:2.

Trzeci medalista w mini-zapasach to Szymon Kozłowski (26 kg). Przyjechał do domu z brązowym krążkiem.

W grupie wiekowej młodzików srebrny medal wywalczył Alex Ruszczyk (75 kg). Nasz zawodnik był bardzo bliski zdobycia złotego medalu, ale to Mateusz Wierzbiński (Unia Swarzędz) ostatni wykonał akcję za 2 pkt i, przy remisie punktowym 3:3, wygrał walkę.

Brązowe medale wywalczyli Leon Rudnik w wadze do 35 kg i Antoni Synak w wadze do 38 kg.

- Udział w zawodach sześciu ekip zagranicznych znacząco podwyższyło poziom zawodów. Tym bardziej cieszę z dobrych walk moich podopiecznych, którzy w starciu z zawodnikami z innych państw w większości opuszczali matę z ręką podniesioną do góry. Między innymi Leon Brodziński pokonał zawodnika z Niemiec wysoko na punkty 19:2

– nie kryje radości trener miasteckich zapaśników Kazimierz Wanke.

Miejsca pozostałych zawodników z Miastka:
Dawid Wiktorczyk (35 kg) - V miejsce
Dawid Zygmuntowicz (52 kg) - V miejsce
Sebastian Tandecki (48 kg) - VIII miejsce.

W klasyfikacji klubowej ZKS Miastko zajął VII miejsce na 18 startujących klubów. Zwyciężyła Unia Swarzędz przed Cartusią Kartuzy i ZKS Granicą Gdańsk.