Sześć medali miasteckich zapaśników podczas dwóch turniejów. Złota dla Toli, Dawida i Antoniego

Maria Sowisło
Dwa weekendy ostrej rywalizacji zawodników Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko przyniosło efekty. Młodzież do domów przywiozła sześć medali, w tym trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

Rywalizacja rozpoczęła się w Kartuzach 11 czerwca 2022 r. podczas Turnieju Zapaśniczego Młodzików, Kadetów i Juniorów o Puchar Burmistrza Kartuz. Impreza zwana jest także Pucharem Kaszub i Memoriałem Braci Pryczkowskich. Na matach stawiło się 60 zawodników z 8 klubów.

Dla ZKS Miastko złoty medal wywalczył Dawid Wiktorczyk w wadze do 38 kg oraz Antoni Synak w wadze do 41 kg. Na srebro z kolei zasłużył Antoni Petrończak w wadze do 35 kg.

W klasyfikacji klubowej w młodzikach ZKS Miastko był trzeci za ZKS Granicą Gdańsk i GKA Cartusią Kartuzy.

Kolejny weekend (18 czerwca 2022 r.) to ponownie udany start miasteckich zapaśników podczas Międzynarodowego Pucharu w Młodzikach i Mini-zapasach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Tutaj rywalizacja była dużo poważniejsza, bo na matach stawiło się 132 zawodników i 75 zawodniczek z 26 klubów, w tym reprezentacje klubów z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Niemiec i Szwecji. ZKS Miastko reprezentowało pięciu zawodników i jedna zawodniczka.

I to właśnie dziewczyna – Tola Rudnik – wywalczyła złoty medal. Wszystkie swoje walki wygrała przez położenie przeciwniczek na łopatki. W tej kategorii wagowej do 31 kg startowało 6 zawodniczek.
Srebrny medal wywalczył Antoni Synak w wadze do 41 kg. W finale przegrał na punkty 2:6 z zawodnikiem z Niemiec Heinrichem Nilsem. W tej wadze startowało 9 zawodników.
Brązowy medal przypadł Dawidowi Zygmuntowiczowi w wadze do 52 kg. W tej kategorii startowało 6 zawodników.

- Poprzez występ zagranicznych reprezentacji poziom zawodów był bardzo wysoki. Zapaśnicy z Miastka na co dzień trenują w stylu klasycznym. W Pelplinie walczyli w stylu wolnym i pokazali się z jak najlepszej strony. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Tola Rudnik, która swoim sprytem i szybkością kończyła wszystkie walki przed czasem

– chwali swoich podopiecznych trener Kazimierz Wanke i nie kryje zadowolenia z wieści z Warszawy. W stolicy odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski, podczas których wychowanka ZKS Miastko Agata Kazimierczak (53 kg) wywalczyła brązowy medal.