Sport. Zawodnicy "Dwójki" Bytów rywalizowali w pierwszym turnieju

Maciej Wajer
Michalina Kurkowska zajęła 3 miejsce podczas turnieju w Słupsku
Michalina Kurkowska zajęła 3 miejsce podczas turnieju w Słupsku Fot. Dwójka Bytów
Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas IV Otwartych Mistrzostw Słupska w Badmintonie. Podopieczni trenera Jerzego Saldata wypadli bardzo dobrze.

Zanim młodzi badmintoniści bytowskiej „Dwójki” wrócili na korty, wcześniej brali udział w treningach, które rozpoczęły się kilka tygodni temu. Jak się okazało, mimo krótkiego okresu przygotowawczego oraz długiej przerwy, podopieczni trenera Jerzego Saldata zaprezentowali się bardzo dobrze w czasie słupskiej imprezy. Dodajmy, że jej organizatorem był Klub Sportowy Badminton School w Gdyni. Miejscem rywalizacji badmintonistów była słupska hala „Gryfia”.

Turniej został przeprowadzony w kilku kategoriach wiekowych – od U11 (dla jedenastolatków) aż do seniorów. Do walki przystąpiło prawie 100 zawodników z trzech województw – pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i lubuskiego.

Najmłodszą zawodniczką w teamie „Dwójki” była Michalina Kurkowska, która musiała występować w starszej kategorii U11. We wspomnianej kategorii rywalizowało 5 zawodniczek, które wszystkie były starsze o 2-3 lata od bytowianki. W pierwszym meczu zagrała przeciwko Matyldzie Woźniak z KS Kometa Sianów. Mimo dzielnej postawy musiała uznać wyższość starszej rywalki. Mimo porażki, w kolejnych trzech konfrontacjach Michalina Kurkowska okazała się lepsza od swoich przeciwniczek. Ostatecznie nasza młoda badmintonistka uplasowała się na 3 miejscu, co jest niewątpliwym sukcesem.

W starszej kategorii – U13 rywalizowała Aleksandra Treder, która w swojej grupie eliminacyjnej trafiła na faworytkę turnieju – Zofię Szul z MKB „Lednik” Miastko. Bytowianka przegrała to starcie w dwóch setach. W drugim meczu grupowym pokonała rywalkę z Gdyni – Antoninę Wnuk w dwóch setach. Dzięki tej wygranej, Aleksandra Treder zajęła miejsca 3-4 w całym turnieju. Nasza zawodniczka próbowała jeszcze swoich sił w kategorii U15, gdzie rywalizowało pięć zawodniczek, m.in. jej klubowa koleżanka – Izabela Szlachetka. Aleksandra Treder w tej kategorii wygrała jeden pojedynek, natomiast trzy zakończyła porażką. Natomiast wspomniana wcześniej Izabela Szlachetka odnotowała dwa zwycięstwa i dwie porażki, co uplasowało ją na 3 pozycji. Natomiast Aleksandra Treder w tej kategorii została sklasyfikowana na miejscu 4.

W kategorii U15 chłopców wystąpił Jan Kurkowski, który wśród 8 badmintonistów uplasował się na pozycjach 7-8. Niestety, nie udało mu się zanotować zwycięstwa.

Z kolei jeden z najbardziej utytułowanych zawodników bytowskiej „Dwójki” - Paweł Szach spróbował swoich sił w turnieju otwartym, w którym mierzył się z seniorami. Dodajmy, że Paweł Szach ma 16 lat. W grze pojedynczej, w swojej grupie eliminacyjnej zajął drugie miejsce, ale nie uzyskał awansu do dalszej fazy turnieju. W ogólnej klasyfikacji znalazł się na miejscach 5-8 wśród 13 zawodników. Warto wspomnieć, że grach eliminacyjnych jeden pojedynek wygrał, a jeden przegrał z późniejszym zwycięzcą turnieju – Łukaszem Komarem z Badminton School Gdynia.

Paweł Szach wystartował również w grze podwójnej z Błażejem Lange z „Lednika” Miastko. Para bytowsko-miastecka wygrała dwa pojedynki i jeden przegrała w półfinale z późniejszymi triumfatorami – Marcinem Grzywaczem i Piotrem Łyszkiewiczem z Sianowa. Ostatecznie Paweł Szach z Błażejem Lange zajęli miejsca 3-4.

W turnieju seniorskim dla amatorów wystąpiła trójka zawodników z Bytowa – Anna Gostomska-Treder, Krzysztof Treder oraz Stanisław Duda, którzy turniej w Słupsku potraktowali przede wszystkim jako świetną zabawę.

- Uważam, że po tak długiej przerwie i braku regularnych treningów, taki turniej był bardzo potrzebny moim zawodnikom – powiedział Jerzy Saldat, trener bytowskich zawodników. - Ich gra stała na dobrym poziomie, a na większe sukcesy przyjdzie jeszcze czas.