Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy i osoby niepełnosprawne z 9 gmin powiatu bytowskiego mają do wykorzystania ponad 9 mln zł. Rusza program

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Seniorzy w powiecie bytowskim są bardzo aktywni. Na zdjęciu spotkanie w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie
Seniorzy w powiecie bytowskim są bardzo aktywni. Na zdjęciu spotkanie w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie fot. Maria Sowisło
Dziewięć gmin z powiatu bytowskiego, poza Czarną Dąbrówką, bierze udział w projekcie „Senio- RITA”. Przez 31 miesięcy będą się odbywać warsztaty, szkolenia, pikniki, pogadanki, rehabilitacje, a także zorganizowane zostaną teleopieka, system usług społecznych czy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Wyremontowanych i doposażonych zostanie 25 świetlic. A wszystko to za 9,3 mln zł.

Projekt „Senio- RITA” powstał w partnerstwie dziewięciu gmin powiatu bytowskiego. Udział w nim weźmie 710 osób z Bytowa, Borzytuchomia, Kołczygłów, Lipnicy, Miastka, Parchowa, Studzienic, Trzebielina i Tuchomia. Projekt jest skierowany do 438 seniorów, 152 osób niepełnosprawnych i 120 opiekunów. W jego realizację włączyły się Fundacja Szpitala Powiatu Bytowskiego ,,Zdrowie Nasze” oraz organizacja non profit.

Rekrutacja w styczniu

Wartość projektu opiewa na 9,3 mln złotych dla całego powiatu. Realizacja ruszy w grudniu 2020 roku i będzie kontynuowana do czerwca 2023 roku. Ze względu na pandemię koronawirusa, niektóre wydarzenia mogą mieć inne terminy.

- Proces rekrutacji przeprowadzimy w styczniu. Teraz przygotowujemy się do przetargów. Myślę, że działania z udziałem uczestników rozpoczną się dopiero w lipcu przyszłego roku. Mam nadzieję, że zanim realizacja projektu ruszy pełna parą, najgorszy czas będzie już za nami.

Oczywiście wyposażymy się w maseczki, przyłbice i środki ochrony. Może nawet będzie już szczepionka. Do tego czasu mamy co robić, bo trzeba też przygotować świetlice, usługi teleopieki – wylicza Joanna Główczewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie, główny koordynator projektu. - Realizacja projektu będzie trwać ponad dwa lata. Myślę więc, że nawet jeśli nie będziemy mogli zrealizować któregoś z działań w zaplanowanym terminie, to zmienimy termin. Podejrzewam, że tak, jak w innych projektach finansowanych z Unii Europejskiej, tak i w naszym, otrzymamy pozwolenie na przedłużenie realizacji ze względu na stan pandemii. Będziemy obserwować sytuację i na bieżąco reagować – zapewnia Główczewska.

Podczas animacji w świetlicach

Głównymi założenia projektu „Senio-RITA” jest możliwość korzystania z teleopieki, rehabilitacji domowej, psychoterapii, usług sąsiedzkich i asystenckich, ale również rożnego rodzaju animacji, wynikających z lokalnych, zdiagnozowanych potrzeb, zajęć rekreacyjnych, warsztatów i szkoleń. Planowane jest także uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na terenie powiatu. Dodatkowo wyremontowane i doposażone maja być świetlice wiejskie. W sumie 25, w tym aż osiem w gminie Bytów: w Niezabyszewie, Pomysku Wielkim, Gostkowie, Ząbinowicach, w Udorpiu, Grzmiącej, przy MOPS-ie w Bytowie oraz Klub Seniora przy ulicy Młyńskiej w Bytowie (dawne warsztaty).

To właśnie w świetlicach mają być prowadzone animacje, które będą „receptą na samotność”. Oferowane będą cykliczne rozrywki (raz w tygodniu), takie jak np. śpiewania, szycie, gotowanie dietetyczne, majsterkowanie, zielarstwo, szydełkowanie, filcowanie, robienie nalewek, wspólne czytanie książek. Bardzo ważnym elementem tej animacji będzie podtrzymywanie relacji towarzyskich i budowanie relacji między pokoleniowych.

Nauka tańca, wycieczki, rehabilitacja

W ramach projektu zorganizowanych zostanie po pięć w każdej gminie wycieczek do placówek kulturalnych tj. kina, teatru, opery, filharmonii czy muzeum. Będą też pikniki integracyjne ( w każdej gminie trzy), których przewodnim tematem będzie zdrowy styl życia. Również na ten temat będą się odbywać spotkania z geriatrą, pielęgniarką środowiskową, lekarzami specjalistami, ratownikami medycznymi, zielarzami, bioterapeutami, dietetykami oraz specjalistami i terapeutami ds. zdrowia.
A skoro jest mowa o zdrowym stylu życia, to nie może zabraknąć ćwiczeń ruchowych. Planowane są zajęcia, takie jak pilates, zumba, joga, fitness, a nawet nauka tańca.
Seniorzy objęci zostaną również opieką profesjonalnego rehabilitanta, który będzie odwiedzał osobę zależną w domu i po przygotowaniu wstępnej oceny potrzeb fizjoterapeutycznych, przygotuje program ćwiczeń z zakresu fizjoterapii z elementami kinezyterapii oraz masażu profilaktycznego.

Zgodnie z pomysłem w każdej gminie powstaną Rady Seniorów oraz Koła Wolontariatu Senioralnego. Zanim jednak opiekunowie rusza na pomoc osobom starszych, wezmą udział w odpowiednich warsztatach. Podobne szkolenia z zakresu profesjonalizacji usług opiekuńczych poprzez wzrost kompetencji i umiejętności praktycznych będą dla opiekunów faktycznych, asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz osób świadczących sąsiedzkie usługi opiekuńcze. To nie koniec warsztatów. Zaplanowane są także takie z zakresu animacji i profilaktyki osób zależnych poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie obszarów psychospołecznych, radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami codzienności.

Tu wypożyczysz sprzęt

W realizację projektu „Senio-RITA” włączyło się również Powiatowe Centrum Usług Społecznych działające przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie. Fachowcy prowadzić będą punkt informacji i poradnictwa dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Udzielane będą m.in. porady psychologiczne w systemie kontaktu osobistego i poradnictwa telefonicznego. Po zdiagnozowaniu potrzeb poszczególnych uczestników projektu (szczególnie osób mających trudności z poruszaniem) realizowana będzie mobilne poradnictwo psychologiczne.

Dobrą wiadomością jest także to, że w powiecie bytowskim ma powstać wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego przy PCPR-ze w Bytowie. - Seniorzy i osoby niepełnosprawne nie posiadają środków aby zakupić sprzęt rehabilitacyjny. Często też nie są przekonani do zakupu urządzeń i sprzętów medycznych. Możliwość wypożyczenia i wypróbowania sprzętu pozwoli im podjąć trafną i przemyślaną decyzję w zakresie doposażenia własnego domostwa. Dzięki sprzętom z wypożyczalni senior będzie miał okazję wypróbować w środowisku swojego bytowania różne urządzenia udogadniające codzienne funkcjonowanie. Również cena sprzętów i urządzeń przy niskich dochodach jest barierą uniemożliwiająca samodzielny zakup – wyjaśnia Główczewska.

Opaski SOS

Kolejny element projektu, to zorganizowanie Systemu Usług Społecznych Senio-RITA. Pierwsze zadanie to wyposażenie seniorów w zestawy – telefon komórkowy i opaska SOS. To w ramach tzw. teleopieki. W systemie znajdzie się również miejsce dla opiekunów społecznych. Preferowani do świadczenia tego rodzaju usług będą sąsiedzi oraz osoby niespokrewnione z osobą zależną.
Projekt ,,Senio-RITA - rehabilitacja, integracja, teleopieka i asystentura dla seniorów, niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz ich opiekunów w powiecie bytowskim” otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Bytów. Pierwsza Senioriada czyli Piknik Pokoleń. Burza pokrz...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto