Są wyniki sekcji zwłok noworodka, który zmarł w bytowskim szpitalu. Personel musi przeprosić pacjentkę i jej partnera

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Maria Sowisło/archiwum
Udostępnij:
Biegły ustalił przyczynę śmierci małego Krzysia. Z kolei rzecznik praw pacjenta wytyka błędy personelu szpitala i zaleca przeproszenie pacjentki i jej partnera.

Jak ustalił biegły, bezpośrednią przyczyną śmierci było ostre wewnątrzmaciczne niedotlenienie okołoporodowe. Wynik przekazał nam ojciec dziecka Przemysław Strzelec.

- W wynikach sekcji zwłok jest również zapis, że dziecko było dobrze rozwinięte. Miało prawidłowo rozwinięte organy wewnętrzne. Przyczyną ostrego wewnątrzmacicznego niedotlenienia okołoporodowego mogło być na przykład pęknięcie macicy podczas badania, jakie wykonała, podczas przyjmowania do szpitala mojej partnerki, położna. Do dróg rodnych włożyła jej rękę i nacisnęła brzuch

– mówi Przemysław Strzelec, który zapewnia, że złoży wniosek o uzupełnienie opinii biegłego. - Mamy XXI wiek. Przy takich dokładnych badaniach histopatologicznych, jakie wykonał biegły, można wskazać do do minuty czas zgonu dziecka. W opinii jednak tego nie ma – dodaje Strzelec.

Zdarzenia, których efektem była śmierć dziecka, miały miejsce 3 sierpnia 2021 r. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bytowie.

- Analizujemy zgromadzone w tej sprawie dowody, zeznania świadków i na tej podstawie po uznaniu, że są wyczerpujące i merytoryczne, zapadną dalsze decyzje w sprawie postępowania – mówi prokurator rejonowy w Bytowie Ryszard Krzemianowski.

Tymczasem rzecznik praw pacjenta, do którego zwrócili się rodzice dziecka, wydał już decyzję o stwierdzeniu naruszenia praw pacjenta. W wyjaśnieniach wytyka szpitalowi w Bytowie oraz personelowi liczne błędy.

»(…) Biorąc pod uwagę dobro pacjenta oraz cel, w jakim prowadzi się dokumentacje medyczną, adnotacje w niej dokonywane powinny być na tyle szczegółowe, aby umożliwić odtworzenie i skontrolowanie dotychczasowego przebiegu świadczenia zdrowotnego, zaleconych i wykonanych czynności medycznych, zasięgnięcia innej opinii czy zwołania konsylium. (…)

Niestety, dokonana analiza zgromadzonego materiału w prowadzonym postępowaniu wyjaśniającym dowodzi, że personel medyczny szpitala zamieścił informacje, które nie miały znaczenia z medycznego punktu widzenia i były wyłącznie jego subiektywnymi odczuciami. Co więcej wpisy w dokumentacji Pani Sandry miały na celu zdyskredytowanie Pana Przemysława Strzelca.


Niedopuszczalne są wpisy typu: „W dyżurce lekarskiej pojawił się mężczyzna z zezem i odorem papierosów i leków z ust przedstawiając się jako Przemysław Strzelec. (…) Zachowywał się agresywnie, był nienaturalnie pobudzony jak po lekach lub innych substancjach, obrażał mnie od chamów (…)”. Takie subiektywne wpisy w dokumentacji medycznej są niedopuszczalne. Sprawa została zgłoszona na Policję, gdzie odnotowano uwagi personelu medycznego. Wpisywanie ich dodatkowo do dokumentacji medycznej, z której zapisami mogą się zapoznawać w przyszłości inni medycy, może budować negatywny obraz pacjentki i Jej najbliższych (...)«

- czytamy w decyzji wystawionej przez Katarzynę Kozioł, dyrektor Departamentu Postępowań Wyjaśniających rzecznika praw pacjenta.

Są także zalecenia dla Szpitala Powiatu Bytowskiego. Przede wszystkim ma się odbyć szkolenie personelu medycznego z zakresu praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych, do godności i intymności, informacji i dokumentacji medycznej. Rzecznik oczekuje też wprowadzenia działań naprawczych, skorygowanie dokumentacji medycznej pani Sandry oraz… pisemne przeprosiny zarówno jej, jak i partnera. Do dzisiaj zalecenia nie zostały wykonane.

- Rzecznik Praw Pacjenta oparł się na relacji tylko jednej strony. W odpowiedzi przesłaliśmy swoje stanowisko w sprawie, argumentując i opisując każdą poruszaną w piśmie Rzecznika sytuację. Do dzisiaj nie mamy odpowiedzi

– mówi prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego Beata Hinc.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie