Ryszard Sylka - nowy burmistrz Bytowa: Najważniejszy jest rozwój miasta

opinie@prasabalt.gda.pl
Z Ryszardem Sylką, nowym burmistrzem Bytowa rozmawia Marcin Pacyno - Jak będzie się rozwijał Bytów pod pana kierownictwem? - Nie będę wizjonerem i nie odkryję Ameryki.

Z Ryszardem Sylką, nowym burmistrzem Bytowa rozmawia Marcin Pacyno
- Jak będzie się rozwijał Bytów pod pana kierownictwem?
- Nie będę wizjonerem i nie odkryję Ameryki. Chcę, aby Bytów był normalnym miastem, przyjaznym i bezpiecznym. Chciałbym także abyśmy nie narzekali na zły stan dróg, a często na ich brak. Trzeba nasze miasto upiększyć i uatrakcyjnić. Myślę między innymi o Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bytowie. Ale priorytetowymi działaniami będą drogi. Bytów rozwijał się w dobrym kierunku, ale co nieco trzeba zmienić, albo usprawnić. Najważniejsze inwestycje, jakie nas teraz czekają to budowa dróg osiedlowych i przebudowa ulic Kochanowskiego oraz Prostej, tak aby odciążyć miasto. Ważna jest też modernizacja oczyszczalni ścieków w Przyborzycach.
- A co czeka sam Urząd Miejski?
Na pewno nie będzie rozdzielania Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Oba urzędy zostaną w jednym budynku. Konieczna jest jednak modernizacja.
- Czy będą jakieś zmiany personalne?
- Urząd w większości będzie działał w takim samym składzie jak dotychczas. To znaczy, że nie będzie na początku wielkich zmian i reorganizacji. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku chcę przyglądać się pracy urzędników. Wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej o zmianach. W kampanii wyborczej mówiliśmy o komórce, która miałaby się zajmować pozyskiwaniem środków zewnętrznych na inwestycje i taka powstanie. Będzie tworzona z ludzi pracujących już w urzędzie. Jak się uda, to zatrudnimy także specjalistów z zewnątrz. Są plany łączenia niektórych wydziałów, ale także rozdzielenia innych. Żaden z wydziałów nie zostanie zlikwidowany.
- A kiedy będą zmiany na eksponowanych stanowiskach, takich jak skarbnik czy sekretarz miasta?
- Na razie o tym nie myślę. Muszę się przyjrzeć pracy tych osób. Jednak jeżeli będą zmiany, to na zasadzie konkursu, tak aby znaleźć najbardziej odpowiednie osoby. Nie będą to osoby z układu politycznego. Moim zdaniem sekretarz nie może być moją kolejną sekretarką, a prawdziwym gospodarzem urzędu. Musi być to kompetentna osoba i nie mówię tu, że obecny sekretarz jest niekompetentny. Może się okazać, że to on zostanie po konkursie na tym stanowisku. Będę chciał także skończyć z praktykami prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez urzędników. Takie osoby będą musiały z czegoś zrezygnować. Nie chcę sytuacji, że to ja za urzędnika będę musiał podejmować decyzje, bo on nie może.
- Czym zajmie się pan w pierwszej kolejności po objęciu stanowiska burmistrza?
- Na pierwszym planie jest budżet, budżet i jeszcze raz budżet. Musimy mieć go jak najszybciej, jeszcze w tym roku. Potem już inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych na modernizację oczyszczalni ścieków, przebudowę ulicy Kochanowskiego i Prostej, a także na budowę ulic osiedlowych.
- Dziękuję za rozmowę.

Druga tura w Bytowie
frekwencja - 41,13 proc.
Ryszard Sylka, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, członek PO - 4138 - 55,78 proc.
Stanisław Marmołowski, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Niezależna Inicjatywa Wyborcza - 3280 - 44,22 proc.

obwód 1 - ZSO
Marmołowski - 302
Sylka - 461
obwód 2 - ZSP
Marmołowski - 332
Sylka - 386
obwód 3 - Gimnazjum nr 1
Marmołowski - 269
Sylka - 364
obwód 4 - SP nr 5
Marmołowski - 422
Sylka - 374
obwód 5 - ZSER
Marmołowski - 292
Sylka - 396
obwód 6 - Przedszkole nr 4
Marmołowski - 299
Sylka - 331
obwód 7 - świetlica wiejska w Ząbinowicach
Marmołowski - 172
Sylka - 94
obwód 8 - SP Pomysk Wielki
Marmołowski - 225
Sylka - 115
obwód 9 - SP Gostkowo
Marmołowski - 40
Sylka - 251
obwód 10 - SP Niezabyszewo
Marmołowski - 120
Sylka - 107
obwód 11 - SP Rekowo
Marmołowski - 119
Sylka - 116
obwód 12 - SP Udorpie
Marmołowski - 66
Sylka - 154
obwód 13 - MDK w Bytowie
Marmołowski - 111
Sylka - 307
obwód 14 - SP nr 2 w Bytowie
Marmołowski - 313
Sylka - 412
obwód 15 - SOSW w Bytowie
Marmołowski - 196
Sylka - 267
obwód 16 - Szpital Powiatu Bytowskiego
Marmołowski - 2

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie