Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy w Bukownie są zwalniani z podatku za nowej miejsca pracy

Katarzyna Ponikowska
Grzanpol w Bukownie
Grzanpol w Bukownie archiwum
Przedsiębiorcy w Bukownie tworzący nowe miejsca pracy nawet na pięć lat zostaną zwolnieni od podatku. Wystarczy zatrudnić minimum pięć osób, aby firma mogła zaoszczędzić nawet do 200 tys. euro.

Przedsiębiorcy w Bukownie, którzy zatrudniają nowe osoby w swoich firmach, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Miejscy radni przyjęli właśnie uchwałę w sprawie tzw. pomocy de minimis, czyli wsparcia gminy dla inwestujących firm. Chcą w ten sposób wspomagać rozwój gospodarczy Bukowna i zmniejszenie bezrobocia ("w szczególności poprzez zainteresowanie inwestorów pobudzeniem rynku pracy w naszym mieście" - czytamy w uzasadnieniu uchwały).

Podobna uchwała funkcjonowała już wcześniej w Bukownie, ale ze względu na wygaśnięcie przepisów unijnych w tym zakresie konieczne było przyjęcie nowej. Przedsiębiorcy chwali sobie tamto rozwiązanie. W 2012 r. z ulg skorzystała m.in. rodzinna firma Grzanpol, która zajmuje się produkcją sznurka do przemysłu wędliniarskiego oraz importem przędzy i tkaniny jutowej w Bangladeszu. - W 2012 roku, po 10 latach istnienia, przenosiliśmy naszą firmę z lubuskiego. Zbudowaliśmy w Bukownie halę, stworzyliśmy tu główną siedzibę. Musieliśmy zatrudnić dodatkowe osoby. Wtedy pojawiła się okazja skorzystania z ulgi - opowiada Joanna Ślęzak, współwłaścicielka Grzanpolu, który prowadzi razem z bratem. Wcześniej biznesem zajmował się ojciec. - Stworzyliśmy cztery nowe etaty, za co zostaliśmy zwolnieni z podatku na pół roku - dodaje Joanna Ślęzak. Firma zaoszczędziła 14 tys. 617 zł. - To nie jest mało. Tym bardziej, że nie trzeba było żadnej żmudnej papierkowej roboty. Szkoda tylko, że tamte przepisy tak krótko obowiązywały - dodaje Ślęzak. Zapowiada, że jak tylko będą powiększać firmę i zatrudniać kolejne osoby, na pewno skorzystają z nowych gminnych ulg. Obecnie firma zatrudnia 15 osób.

- Dzięki rozwiązaniom przyjętym w uchwale nasze miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla miejscowych przedsiębiorców, a także dla potencjalnych inwestorów, szukających terenów pod nowe inwestycje - przekonuje burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.

Aby otrzymać zwolnienie podatkowe, należy zatrudnić pracowników w związku z realizacją nowych inwestycji. Chodzi o budowę, rozbudowę lub modernizację zakładu lub zakup terenów pod działalność gospodarczą.
Okres, w jakim obowiązuje ulga, zależy od liczby utworzonych miejsc pracy. Co najmniej pięć etatów to rok zwolnienia od podatku, 11 etatów - dwa lata ulgi, 21 - trzy lata, 51 - pięć lat. Przez taki okres firma (wielkości na przykład Grzanpolu) może zaoszczędzić nawet 150 tys. zł. Wartość pomocy nie może przekroczyć 200 tys. euro, a w przypadku przedsiębiorstw z sektora transportu drogowego towarów - 100 tys. euro.

- Przedsiębiorcom zainteresowanym przygotowanymi przez miasto terenami inwestycyjnymi, w tym 34-hektarową Strefą Aktywności Gospodarczej (podstrefa Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) możemy teraz zaoferować nie tylko zwolnienia od podatku dochodowego (wynikające z ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych), ale również nasze w ramach pomocy gminy - cieszy się burmistrz Gajdziszewski.
Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić wniosek dostępny m.in. w Urzędzie Miejskim w Bukownie.

Podatkowe zwolnienia w Zatorze
W Zatorskiej Strefie Aktywności Gospodarczej podjęło dotąd działalność 14 firm. Przedsiębiorcy otrzymują tutaj ulgę w podatku dochodowym, jaka zgodnie z rozporządzeniami rządowymi przysługuje firmom w specjalnych strefach ekonomicznych. Ponadto uzyskują zwolnienie z podatku od nieruchomości w zależności od liczby miejsc pracy. Jeśli stworzą pięć miejsc, to zwolnienie obowiązuje przez pół roku, 10 miejsc - na rok, 20 - dwa lata, 40 - trzy lata, 60 - cztery lata, 90 - pięć lat. W Strefach Aktywności Gospodarczej w Trzebini, których zarządcą jest Krakowski Park Technologiczny, przedsiębiorcy mają ulgi w podatku dochodowym. Podobnie jest w Strefie Aktywności Gospodarczej w Oświęcimiu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto