Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest lekarzy. Sytuacja wyjątkowa – do szpitala jak do zwykłego lekarza

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Protest lekarzy. Bytowski szpital udzieli doraźnego wsparcia
Protest lekarzy. Bytowski szpital udzieli doraźnego wsparcia Archiwum
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zbuntowali się i nie podpisali kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Efekt? Od piątku 2 stycznia większość przychodni w powiecie bytowskim pozostanie zamknięta. W tej wyjątkowej sytuacji ratunku można szukać w bytowskim szpitalu, który postanowił wyręczyć lekarzy POZ.

Od 2 stycznia w budynku byłej przychodni Szpitala Powiatu Bytowskiego przy ul. Lęborskiej 11 pacjenci będą mogli otrzymać pomoc lekarską w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. To sytuacja wyjątkowa – zaznacza szpital i prosi pacjentów o wyrozumiałość oraz przygotowanie do takich wizyt.

Szpital obejmie pacjentów podstawową opieką zdrowotną w godzinach 8-18 w sytuacji, gdy otrzyma z Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ potwierdzenie, że rzeczywiście ma rozpocząć takie działania. Powodem tej decyzji jest zagrożenie, iż jeśli NFZ nie podpisze kontraktów z przychodniami, znakomita większość chorych z powiatu nie miałaby żadnego dostępu do lekarza.

- Sytuacja ta ma charakter wyjątkowy - zaznacza Beata Ładyszkowska, prezes bytowskiego szpitala. - Choć może wpłynąć negatywnie na finanse naszego szpitala, nie zostawimy przecież chorych bez pomocy.

Prezes szpitala liczy na to, że sytuacja unormuje się, gdy NFZ podpisze umowy z placówkami świadczącymi usługi podstawowej opieki zdrowotnej.

- Zadania szpitali są inne niż placówek POZ, inny jest charakter pracy - wyjaśnia prezes Ładyszkowska. - Centrum opieki nad pacjentem, który nie wymaga interwencji czy szpitalnych zabiegów, powinien pozostawać lekarz rodzinny.

Ustaliliśmy, że kontraktów z NFZ na 2015 rok nie podpisały na pewno przychodnie z Bytowa: Medyk, Eskupal, Medycyna Rodzinna. Ponadto nie pracują przychodnie w Czarnej Dąbrówce, Lipnicy i Borzytuchomiu. Lekarze zaprotestowali w związku z nałożeniem na nich nowych obowiązków.

Dokumentacja przyspieszy pomoc
Szpital apeluje, by pacjenci korzystający z pomocy lekarzy w szpitalnej przychodni, zwłaszcza wymagający kontynuacji przyjmowania konkretnych leków, przynosili dokumentację – badania, wyniki lub jakikolwiek dokument potwierdzający przyjmowanie danych leków, z której korzystali w dotychczasowych przychodniach.

- Dzięki temu możemy uniknąć błędów czy nieporozumień tam, gdzie potrzebna jest ciągłość leczenia - zaznacza Krzysztof Gruszko, p.o. dyrektora ds. medycznych szpitala.

Szpitalni medycy proszą też o cierpliwość. Pacjentów oczekujących na poradę może być zbyt wielu, by zapewnić obsługę taką, jaką zapewniały ośrodki, w których przyjmują lekarze rodzinni.

Dokąd się zgłosić
Gabinety tymczasowo udzielające porad z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w godzinach od 8.00 do 18.00 zlokalizowane będą w budynku przy ul. Lęborskiej 11 na I piętrze. To budynek, w którym na parterze znajduję się rehabilitacja. Pacjenci są proszeni, by nie zgłaszać się do Izby Przyjęć, która przeznaczona jest dla przypadków nagłych lub dla chorych ze skierowaniem do leczenia szpitalnego.

Kontakt telefoniczny:
- w godz. od 8.00 do 18.00 – 59 822 87 03
- w godz. od 18.00 do 8.00 oraz dni świąteczne od 8.00 do 8.00 – 59 822 87 09

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto