Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezentacja filmu pt. "Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego" w bytowskim zamku

Redakcja
kaszuby.pl
Dyrektor Muzeum dr Tomasz Siemiński zaprasza na premierę filmu Andrzeja Dudzińskiego pt. "Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego". Premiera odbędzie się w sobotę, 22 listopada 2014 roku o godz. 12:00 na II piętrze Domu Zakonnego. Przedsięwzięciu patronuje Dziennik Bałtycki.

Jest to kolejne w tym roku wydarzenie upamiętniające zmarłego w 2013 r. artystę z Brus, Józefa Chełmowskiego:

- 4 lipca br. w muzeum miało miejsce otwarcie wystawy pt. Józef Chełmowski (1934 - 2013). In memoriam.,
- w lipcu br. “Koncert na Dachu” w Kłącznie dedykowany był właśnie Józefowi Chełmowskiemu,
- w czasie październikowego konkursu “Cassubia Cantat”, można było zwiedzić wystawę i zapoznć się z twórczością i osobowością artysty,
- w październiku BytOFFsky festiwal odbył się pod hasłem „Tajemnice Świata Światów” (tytuł jednej z „Ksiąg” Józefa Chełmowskiego).

Projektowi towarzyszy wystawa plenerowa poświęcona Józefowi Chełmowskiemu prezentowana na bytowskim rynku.

Przeczytaj również o przedwojennym filmie o Bytowie, który pojawił się w sieci

Józef Chełmowski – ludowy artysta, rzeźbiarz, malarz. Rodowity Kaszub, który rzeźbił, malował, opowiadał o swoich dziełach i życiu. Mieszkał w miejscowości Brusy Jaglie, w domu rodzinnym, który jest też prywatnym muzeum regionalnym, gdzie znajdują się jego rzeźby, obrazy, pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku i narzędzia używane w gospodarstwie. Jego dzieła poruszają zagadnienia filozoficzne, polityczne, regionalne, historyczne, patriotyczne oraz wiary. W przydomowym sadzie znajdują się rzeźby – pomalowane ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie – często aniołów. Chełmowski był twórcą kapliczek przydrożnych, trzech rzeźb, które znalazły się w Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Największym dziełem jego życia jest obraz Apokalipsa, którego długość wynosi 55 m i jest to zobrazowanie Apokalipsy św. Jana. Jego prace znajdują się w muzeach w Toruniu, Bytowie i Bydgoszczy. Zwany jest również "kaszubskim Leonardo da Vinci”.

Józef Chełmowski zmarł w lipcu 2013 roku. Zachowała się jednak bogata dokumentacja filmowa i fotograficzna. Scenarzysta i reżyser Andrzej Dudziński od 2009 dokumentował twórczość Józefa Chełmowskiego w celu powstania filmu. Podczas wspólnych spotkań pan Chełmowski wyrażał głęboką nadzieję, że taki film powstanie i służył wszelką pomocą w celu zrealizowania projektu. W wyniku tych działań zachowało się ok. 10 godzin nagrań filmowych wspólnych rozmów, wywiadów, podczas których pan Józef dzieli się spostrzeżeniami na temat swojej twórczości i widzenia świata. Dodajmy, nietuzinkowego. Artysta był nie tylko rzeźbiarzem i malarzem. Był także filozofem i wynalazcą. Podejmował próby uruchomienia skonstruowanych przez siebie aparatów, m.in. machiny latającej napędzanej mięśniami.

Stworzył swój własny świat, którego centrum stanowił malowniczy ogród ozdobiony nie tylko jego rzeźbami i obrazami, ale także skonstruowanymi i wyrzeźbionymi przez niego ulami w postaci świętych oraz wspaniale utrzymaną roślinnością, pielęgnowaną przez pana Józefa i jego żonę. Świat Chełmowskiego, rzeczywistość, którą stworzył, stała się również jego sposobem na życie. Dodajmy, życiem w harmonii z przyrodą, spełnionym i szczęśliwym. Józef Chełmowski potrafił w zgiełku współczesności wygospodarować najzupełniej prywatną przestrzeń, która – o czym świadczy wygląd terenu – stała się swoistym azylem, zamkniętym bajkowym światem, wytchnieniem od hałasu, który niesie współczesny szum informacyjny.

Film o Józefie Chełmowskim jest opowieścią o tworzeniu za pomocą sztuki takiego właśnie idyllicznego świata, nawet tu i teraz, opowieścią o dążeniu do szczęścia, poszukiwaniu harmonii z otoczeniem oraz umiejętności poszukiwania symbiozy człowieka z otaczającym światem. Jest to także film o wyborach, umiejętności ich dokonywania, o budowaniu swojego osobistego szczęścia na własny sposób.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto