Powiat bytowski. W miastach kandydatów wielu, w gminach jest z tym różnie

opinie@prasabalt.gda.pl
Kampania wyborcza nabiera rumieńców. Kandydaci walczą o głosy wyborców. W Miastku i Bytowie o każdy mandat ubiega się ponad 10 osób. Długa jest też kolejka do rady powiatu. Nie zawsze jednak walka będzie potrzebna.

Kampania wyborcza nabiera rumieńców. Kandydaci walczą o głosy wyborców. W Miastku i Bytowie o każdy mandat ubiega się ponad 10 osób. Długa jest też kolejka do rady powiatu. Nie zawsze jednak walka będzie potrzebna. W niektórych gminach wiejskich nie ma zbyt dużego zainteresowania wyborami i dlatego 7 osób ma już mandaty radnego.
- Rozmawiałem z mieszkańcami gminy o tym dlaczego nie chcą kandydować i w odpowiedzi usłyszałem, że to z powodu oświadczeń majątkowych - mówi Romuald Tarnowski, wójt Borzytuchomia, który nie ma w wyborach kontrkandydata, a w tej gminie aż 4 z 15 radnych już dzisiaj jest znanych.
To nie jest odosobniona opinia. Podobne głosy można było usłyszeć też w innych gminach m.in. Tuchomiu. Tam Jerzy Lewi Kiedrowski, obecny wójt także nie ma kontrkandydata. Czasami jednak na przeszkodzie do władzy stawała przeszłość. W tych wyborach nie mogą już brać udziału osoby karane. Z tego powodu odpadło trzech kandydatów do rady gminy Kołczygłowy. Gminna komisja wyborcza otrzymała informacje, że są karani i wystąpiła do Krajowego Rejestru Karnego o zaświadczenia.
- Otrzymaliśmy potwierdzenie z KRK, więc podjęliśmy uchwałę o ich wykreśleniu - wyjaśnia Maria Dargacz, przewodnicząca komisji, która nie chciała jednak podać nazwisk kandydatów.
Dwójka z nich była w okręgu numer 3 - Barnowiec. A to oznacza, że Danuta Ekman, która została sama na liście może już się cieszyć z mandatu radnej. Trzeci ze skreślonych miał startować w okręgu nr 8 - Gałąźnia Mała, Wielka, Różki, Sierkowo, Świerlubie i Zatoki.
W wyborach nie wystartuje też Leszek Pawłowski, kandydat na wójta Parchowa. Akurat jego sytuacja jest absurdalna. Był karany, ale nie ma go w KRK. Dokumenty z sądu zostały wysłane, ale gdzieś zaginęły. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić co się stało. Pawłowski ma zaświadczenie o niekaralności i identyczne otrzymała komisja w Parchowie, która go zarejestrowała. W poniedziałek, 23 października uchwała gminnej komisji została jednak unieważniona.
- Powodem były doniesienia prasowe o tym, że pan Pawłowski był karany - tłumaczy Andrzej Jastrzębski, okręgowy komisarz wyborczy w Słupsku. - Wystąpiłem do sądu o wyrok w tej sprawie i na tej podstawie uchyliłem uchwałę komisji gminnej, a tym samym skreśliłem kandydata z listy.
Pawłowski zapowiada odwołanie: - Zrobiłem wszystko zgodnie z prawem. Nie mogę odpowiadać za cudzy bałagan. Poniosłem koszty. Będą walczył o swoje.
W wyborach na wójta Lipnicy i do rady powiatu, też z powodu wyroku, nie wystartował Jan Narloch. Kandydatem na wójta Lipnicy jest za to jego syn Rafał. To najmłodszy kandydat na stanowisko wójta lub burmistrza w powiecie bytowskim. Ma 27 lat.

Oni walczą o nasze głosy w wyborach
Miasto i Gmina Bytów
Wybory do rady gminy: 21 mandatów - 213 kandydatów
Kandydaci na burmistrza
- Marmołowski Stanisław Józef - 54 lat, wykształcenie wyższe zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW Niezależna Inicjatywa Wyborcza, nie należy do partii politycznej.
- Chabowski Edward - 56 lat, wykształcenie średnie, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW Przymierze, nie należy do partii politycznej.
- Sylka Ryszard Jan - 47 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Dąbie, zgłoszony przez KW Platforma Obywatelska RP, członek PO
- Waszkiewicz Leszek - 42 lata, wykształcenie wyższe, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW PS Porozumienie Samorządowe, nie należy do partii politycznej.
- Wiczkowski Janusz Piotr 42 lata, wykształcenie wyższe, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość, członek PiS
Liderzy list wyborczych
okręg nr 1
Prawo i Sprawiedliwość - Janusz Wiczkowski
Platforma Obywatelska - Mieczysław Bachórz
Samoobrona RP - Lucyna Zylka
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Kazimierz Kerlin
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” - Edward Chabowski
Porozumienie Samorządowe - Krzysztof Treder
Okręg nr 2
Prawo i Sprawiedliwość - Rafał Gierszewski
Platforma Obywatelska - Adam Leik
Samoobrona RP - Roman Bułka
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Ludwik Lenc
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” - Mieczysław Wnuk-Lipiński
Porozumienie Samorządowe - Leszek Waszkiewicz
Okręg nr 3
Prawo i Sprawiedliwość - Bogdan Adamczyk
Platforma Obywatelska - Marian Miazga
Samoobrona RP - Olga Kukla
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Stanisław Marmołowski
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” - Józef Daniluk
Porozumienie Samorządowe - Andrzej Sobczak
Okręg nr 4
Prawo i Sprawiedliwość - Jarosław Gawin
Platforma Obywatelska - Ryszard Sylka
Samoobrona RP - Edmund Syldatk
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Marian Konkel
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” - Ignacy Wochyń
Porozumienie Samorządowe - Marek Osiński

Miasto i Gmina Miastko
Wybory do rady gminy: mandatów 21, kandydatów 225
Kandydaci na burmistrza
- Ramion Roman - 50 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Miastko, zgłoszony przez KKW SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej
- Borowski Tomasz - 43 lata, wykształcenie wyższe, zamieszkały Miastko, zgłoszony przez KWW Samorządność - Miastko, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego
- Łuczyk Mariusz Wojciech - 44 lata, wykształcenie wyższe, zamieszkały Miastko, zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość, członek Prawa i Sprawiedliwości
Liderzy list wyborczych
Okręg nr 1
Prawo i Sprawiedliwość - Małgorzata Jeżewska-Springer
Platforma Obywatelska - Edward Heldt
SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci - Roman Ramion
Nasza Gmina - Jan Spiczak-Brzeziński
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Józef Kobiec
Samorządność - Tomasz Borowski
Społeczne Forum Obywatelskie - Ewa Szyca
Okręg nr 2
Prawo i Sprawiedliwość - Tadeusz Król
Platforma Obywatelska - Marek Kwaśniewski
SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci - Zygfryd Filipiak
Nasza Gmina - Lucyna Kocel
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Ryszard Mieczkowski
Samorządność - Jolanta Chmielewska
Społeczne Forum Obywatelskie - Bronisław Pisarek
Okręg nr 3
Prawo i Sprawiedliwość - Jerzy Hinc
Platforma Obywatelska - Ewa Bruska
SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci - Wiesław Kosno
Nasza Gmina - Leszek Sztobnicki
Niezależna Inicjatywa Wyborcza - Tomasz Sztobnicki
Samorządność - Jerzy Muchowski
Społeczne Forum Obywatelskie - Aleksander Grundo

Gmina Borzytuchom
Wybory do rady gminy: 15 mandatów, 21 kandydatów
Pewni miejsca w radzie są: Józef Jankowski z Krosnowa, Józef Klasa z Jutrzenki, Michał Myrła ze Struszewa i Grzegorz Kędziora z Chotkowa
Kandydaci na wójta
Tarnowski Romuald Henryk - 60 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW Samorząd 2006, członek Platformy Obywatelskiej.

Gmina Czarna Dąbrówka
Wybory do rady gminy: 15 mandatów, 38 kandydatów
Pewni miejsca w radzie są: Zbigniew Mielewczyk z Rokicin i Stefan Czapiewski z Jasienia
Kandydaci na wójta
- Gralak Wojciech Roman - 47 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Kleszczyniec, zgłoszony przez KWW Twój Wybór Twoja Przyszłość, nie należy do partii politycznej.
- Gawin Stefan Michał - 40 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Czarna Dąbrówka, zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość, członek Prawa i Sprawiedliwości

Gmina Kołczygłowy
Wybory do rady gminy: 15 mandatów, 35 kandydatów
Pewna miejsca w radzie jest: Danuta Ekman z Barnowca
Kandydaci na wójta
- Kozłowski Wacław Aleksander - 50 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Kołczygłowy, zgłoszony przez KWW Niezależna Inicjatywa Wyborcza, nie należy do partii politycznej.
- Talewski Jerzy - 56 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Kołczygłowy, zgłoszony przez KWW Nasza Gmina Kołczygłowy, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego
- Koniuszek Edward - 59 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Kołczygłowy, zgłoszony przez KWW Przymierze, nie należy do partii politycznej.

Gmina Lipnica
Wybory do rady gminy: 15 mandatów, 48 kandydatów
Kandydaci na wójta
- Narloch Rafał - 27 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Lipnica, zgłoszony przez KWW Niezależna Inicjatywa Wyborcza, nie należy do partii politycznej.
- Prondzinska Bogumiła Barbara - 48 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkała Gliśno Wielkie, zgłoszona przez KWW Wspólna Sprawa w Lipnicy, nie należy do partii politycznej.
- Rudnik Ryszard Zygmunt - 49 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Brzeźno Szlacheckie, zgłoszony przez KW Samoobrona RP, nie należy do partii politycznej.
- Jankowski Leopold Szymon 58 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Lipnica, zgłoszony przez KWW Gminne Forum Samorządowe, nie należy do partii politycznej.

Gmina gm. Parchowo
Wybory do rady gminy: 15 mandatów, 55 kandydatów
Kandydaci na wójta
- Kurkowski Andrzej Adam - 47 lat, wykształcenie średnie, zamieszkały Parchowo, zgłoszony przez KW Samoobrona RP, nie należy do partii politycznej.
- Łangowska Władysława Ludwika - 56 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkała Zielony Dwór, zgłoszona przez KWW Ziemia Parchowska, członek Platformy Obywatelskiej
- Pawłowski Leszek Grzegorz - 45 lat, wykształcenie średnie, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW Parchowo - Gminą Wielu Możliwości, nie należy do partii politycznej (skreślony z listy kadydatów w poniedziałek 23 pażdziernika decyzją komisarza wyborczego w Słupsku)
- Dołębski Andrzej - 46 lat, wykształcenie średnie, zamieszkały Nakla, zgłoszony przez KWW Niezależna Inicjatywa Wyborcza, nie należy do partii politycznej.

Gmina Studzienice
Wybory do rady gminy: mandatów 15, kandydatów 33
Kandydaci na wójta
- Ryś Bogdan Marek - 37 lat, wykształcenie Wyższe, zamieszkały Bytów, zgłoszony przez KWW Niezależna Inicjatywa Wyborcza, nie należy do partii politycznej.
- Szpakowski Jerzy - 48 lat, wykształcenie Wyższe, zamieszkały Studzienice, zgłoszony przez KWW "Nasza Mała Ojczyzna", nie należy do partii politycznej.

Gmina Trzebielino
Wybory do rady gminy: mandatów 15, kandydatów 41
Kandydaci na wójta
- Kujawski Jerzy Stanisław - 58 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Trzebielino, zgłoszony przez KWW Forum Samorządowe w Trzebielinie, członek Prawa i Sprawiedliwości
- Czechowski Tomasz Mariusz - 47 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Trzebielino, zgłoszony przez KWW Nasza Gmina Trzebielino, nie należy do partii politycznej.
- Tarnowski Jerzy - 58 lat, wykształcenie średnie, zamieszkały Trzebielino, zgłoszony przez KWW Nasz Program - Gmina Trzebielino, nie należy do partii politycznej.

Gmina Tuchomie
Wybory do rady gminy: mandatów 15, kandydatów 22
Pewni miejsca w radzie są: Bernard Wirkus z Tągowia, Henryk Wantoch Rekowski z Ciemna
Kandydaci na wójta
- Lewi Kiedrowski Jerzy Leon - 45 lat, wykształcenie wyższe, zamieszkały Ciemno, zgłoszony przez KWW Współpraca Samorządowa, członek Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej

Rada Powiatu Bytowskiego
Liderzy list
Okręg nr 1 - Bytów: mandatów 6, kandydatów 58
Prawo i Sprawiedliwość – Henryk Wiczkowski
Platforma Obywatelska – Roman Zaborowski
Samoobrona RP – Jadwiga Kropidłowska
Niezależna Inicjatywa Wyborcza – Jerzy Jobczyk
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” – Zenon Chabowski
Porozumienie Samorządowe – Krzysztof Sławski

Okręg nr 2 - Miastko: mandatów 5, kandydatów 49
Prawo i Sprawiedliwość – Mariusz Łuczyk
Platforma Obywatelska – Rafał Kopyra
KWW SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci – Jerzy Stasiewicz
Niezależna Inicjatywa Wyborcza – Jerzy Lubieński
KWW Społeczne Forum Obywatelskie – Iwona Ryckiewicz
Porozumienie Samorządowe – Zbigniew Batko

Okręg nr 3 - Lipnica, Tuchomie, Parchowo, Studzienice: mandatów 4, kandydatów 38
Prawo i Sprawiedliwość – Rafał Maliszewski
Platforma Obywatelska – Jaromir Szroeder
Samoobrona RP – Aleksander Szyca
Niezależna Inicjatywa Wyborcza – Sławomira Musiał
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” – Jan Rudnik
Porozumienie Samorządowe – Grzegorz Starzyński

Okręg nr 4 - Czarna Dąbrówka, Borzytuchom, Kołczygłowy, Trzebielino: 4 mandaty, 40 kandydatów
Prawo i Sprawiedliwość – Zbigniew Kosiński
Platforma Obywatelska- Leszek Smentoch
Samoobrona RP – Zdzisław Bieliński
Niezależna Inicjatywa Wyborcza – Wacław Kozłowski
Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze” – Edward Koniuszek
Porozumienie Samorządowe – Andrzej Rusiecki

Sejmik Województwa Pomorskiego
Okręg nr 1 (miasto Słupsk oraz powiaty: słupski, lęborski, bytowski, człuchowski i chojnicki): 7 mandatów, 93 kandydatów

Kandydaci z powiatu bytowskiego
Lista nr 1- Polskie Stronnictwo Ludowe
2. Mirosław Batruch- Miastko
7. Teresa Bernadeta Karcz- Pomysk Wielki
Lista nr 4- Prawo i Sprawiedliwość
4. Jerzy Barzowski- Rzepnica
Lista nr 5- Platforma Obywatelska RP
3. Jan Kleinszmidt- Rzepnica
7. Małgorzata Maria Pałubicka- Miastko
Lista nr 6- Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci
8. Marian Kuten- Bytów
Lista nr 7- Samoobrona RP
1. Barbara Maria Błaszkowska- Bytów

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie