Nasza Loteria

Powiat bytowski: Jest unijna kasa na solary dla Bytowa, Miastka i Tuchomia. Czarna Dąbrowka, Parchowo i Studzienice bez dotacji

Marcin Pacyno
Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, bardzo się cieszy z przyznania unijnej dotacji
Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, bardzo się cieszy z przyznania unijnej dotacji Krzysztof Drozd
Wiemy już, kto jest w gronie szczęśliwców, którym przyznano unijne pieniądze na masowy montaż instalacji solarnych. Pewne jest, że fundusze zagwarantowano dla trzech stowarzyszeń z powiatu bytowskiego - z Bytowa, Miastka i Tuchomia. Pozostali oczekują w zniecierpliwieniu.

- Oficjalne informacje podamy do końca przyszłego tygodnia, bo na dokumencie nie ma jeszcze podpisu marszałka - zastrzega Agnieszka Surudo, zastępca dyrektora Departamentu Programów Regionalnych w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Szczęśliwą wieść ogłosił Adam Leik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego z Bytowa. Dotyczy ona stowarzyszeń z powiatu bytowskiego.

- O zamontowanie instalacji solarnych starało się sześć samorządów. Ostatecznie udało się pozyskać pieniądze trzem, czyli gminom Bytów, Miastko i Tuchomie. W pierwszym rozdaniu środków nie otrzymały projekty złożone przez Parchowo, Studzienice i Czarną Dąbrówkę, które są na liście rezerwowej - informuje Leik.

Lista zatwierdzonych wniosków została już "przyklepana" przez zarząd województwa. Lokalni samorządowcy i działacze stowarzyszeń nie ukrywają radości.

- To naprawdę superinformacja. Bardzo zależało nam na akceptacji i realizacji naszego wniosku - mówi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, które wspólnie z gminą starało się o środki na budowę instalacji solarnych.

W Miastku solary mają pojawić się na 279 gospodarstwach domowych oraz na zapleczu socjalnym miasteckiego orlika.

Uradowany jest także Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie. - To nie pierwszy taki projekt w naszej gminie, bo już montujemy ponad 150 przydomowych oczyszczalni ścieków.

W gminie Tuchomie, oprócz 263 instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej, stanie też 15 lamp hybrydowych, solarno-wiatrowych.

W gminie Bytów było najwięcej chętnych. - Zakwalifikowało się ponad 500 gospodarstw. Musimy wybrać z nich 400 - mówi Leszek Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia Solarny Bytów.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto