Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bytowski: Jest unijna kasa na solary dla Bytowa, Miastka i Tuchomia. Czarna Dąbrowka, Parchowo i Studzienice bez dotacji

Marcin Pacyno
Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, bardzo się cieszy z przyznania unijnej dotacji
Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, bardzo się cieszy z przyznania unijnej dotacji Krzysztof Drozd
Wiemy już, kto jest w gronie szczęśliwców, którym przyznano unijne pieniądze na masowy montaż instalacji solarnych. Pewne jest, że fundusze zagwarantowano dla trzech stowarzyszeń z powiatu bytowskiego - z Bytowa, Miastka i Tuchomia. Pozostali oczekują w zniecierpliwieniu.

- Oficjalne informacje podamy do końca przyszłego tygodnia, bo na dokumencie nie ma jeszcze podpisu marszałka - zastrzega Agnieszka Surudo, zastępca dyrektora Departamentu Programów Regionalnych w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Szczęśliwą wieść ogłosił Adam Leik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego z Bytowa. Dotyczy ona stowarzyszeń z powiatu bytowskiego.

- O zamontowanie instalacji solarnych starało się sześć samorządów. Ostatecznie udało się pozyskać pieniądze trzem, czyli gminom Bytów, Miastko i Tuchomie. W pierwszym rozdaniu środków nie otrzymały projekty złożone przez Parchowo, Studzienice i Czarną Dąbrówkę, które są na liście rezerwowej - informuje Leik.

Lista zatwierdzonych wniosków została już "przyklepana" przez zarząd województwa. Lokalni samorządowcy i działacze stowarzyszeń nie ukrywają radości.

- To naprawdę superinformacja. Bardzo zależało nam na akceptacji i realizacji naszego wniosku - mówi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, które wspólnie z gminą starało się o środki na budowę instalacji solarnych.

W Miastku solary mają pojawić się na 279 gospodarstwach domowych oraz na zapleczu socjalnym miasteckiego orlika.

Uradowany jest także Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie. - To nie pierwszy taki projekt w naszej gminie, bo już montujemy ponad 150 przydomowych oczyszczalni ścieków.

W gminie Tuchomie, oprócz 263 instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej, stanie też 15 lamp hybrydowych, solarno-wiatrowych.

W gminie Bytów było najwięcej chętnych. - Zakwalifikowało się ponad 500 gospodarstw. Musimy wybrać z nich 400 - mówi Leszek Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia Solarny Bytów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto