Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie Zrzeszenie LZS planuje historyczną wystawę [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Maciej Wajer
Fot. Arch. Pomorskie LZS
Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 75-lecia swojej działalności. To doskonała okazja do wspomnień i podsumowań. Dużą rolę w przygotowaniach do jubileuszu mogą odegrać nasi Czytelnicy.

Początki organizacji sięgają marca 1946 roku, kiedy to podczas II Zjazdu Związku Samopomocy Chłopskiej podjęto uchwałę o konieczności upowszechniania na terenach wiejskich wychowania fizycznego. Podjęto wówczas decyzję o przeprowadzeniu na terenie całego kraju akcji, której głównym celem miało być zakładanie ludowych zespołów sportowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na przestrzeni ponad 70 lat działań LZS, spod skrzydeł tejże organizacji „wyfrunęło” liczne grono olimpijczyków, zawodników Mistrzostw Świata, Europy oraz wielu innych imprez sportowych.

Aktywni na wiejskich terenach

Jak zaznacza Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszania Ludowych Zespołów Sportowych, organizacja jest dzisiaj przede wszystkim symbolem tysięcy imprez organizowanych w niewielkich miejscowościach, a także licznych drużyn piłkarskich, które do niedawna były jedynym przejawem działalności sportowej na terenach wiejskich. Dlatego w roku jubileuszu, Pomorskie Zrzeszenie LZS planuje zorganizować wystawę, która będzie prezentować bogactwo działań, osiągnięć, wydarzeń, i sukcesów LZS-ów na Pomorzu.

- Wystawa może być tym ciekawsza, że obecne województwo pomorskie obejmuje terytorialnie części 4 byłych województw: gdańskiego, elbląskiego, słupskiego i bydgoskiego - informuje Piotr Klecha.- Różne rejony, ciekawe osobowości, zdeterminowani i oddani działacze. Od pewnego czasu trwa porządkowanie archiwum Pomorskiego Zrzeszenia LZS, w którym udało się ocalić od zapomnienia liczne fotografie, protokoły, komunikaty z imprez, ciekawe fotografie z imprez, sylwetki mistrzów sportu z różnych części województwa.

Pamiątki Czytelników mile widziane

Cenne dokumenty pomorskiego LZS będą też prezentowane na stronie internetowej. Wszystkie osoby, które chciałby mieć wkład w tworzeniu wystawy proszone są o kontakt z Janem Trofimowiczem, wiceprezesem Pomorskiego LZS pod numerem 508 738 161, a te, które chciałby podzielić się swoją wiedzą i zbiorami mogą się kontaktować za pośrednictwem poczty: [email protected].

- W archiwum Pomorskiego LZS znalazłem np. sztandar Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kościerzynie - mówi Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego LZS. - To prawdziwy unikat i rarytas, tym bardziej, że jest świetnie zachowany. Być może w powiecie kościerskim są osoby, które mają ciekawe pamiątki i chcą się nimi podzielić. Dlatego też poroszę o to, by się z nami skontaktowały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto