Pierwsze 100 dni rządów burmistrza Ryszarda Sylki

Leszek Literski
Ryszard Sylka. Fot. Leszek Literski
Ryszard Sylka. Fot. Leszek Literski
O pierwszych 100 dniach rządów z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką - W czasie kampanii wyborczej obiecywał pan nie tylko kontynuować dzieło swoich poprzedników, ale realizować własne pomysły.

O pierwszych 100 dniach rządów z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką

- W czasie kampanii wyborczej obiecywał pan nie tylko kontynuować dzieło swoich poprzedników, ale realizować własne pomysły. Jak daleko są one posunięte?

- Realizacja innych zadań, wynikających zarówno z pilnej potrzeby, jak i z konieczności realizacji programów przedwyborczych wymaga pozyskania dodatkowych środków pozabudżetowych. W tym celu niezbędne jest, a wręcz konieczne, przygotowanie dobrych projektów wraz z wnioskami oraz silne lobby dla każdego pomysłu. Dlatego też pierwsze moje decyzje dotyczyły powołania komórki zajmującej się pozyskiwaniem środków pozabudżetowych oraz przyznania większej ilości pieniędzy na przygotowanie projektów do różnego rodzaju funduszy unijnych. Nie ma gwarancji, że każdy przygotowany projekt - nawet najlepszy - zostanie zaakceptowany. Niemniej musimy być przygotowani w wielu kierunkach tak, aby uzyskać jak najwięcej. W czasie kampanii najwięcej miejsca poświęciliśmy tematom związanym z bezpieczeństwem, zwłaszcza na drogach. W pierwszej kolejności planujemy pozyskać środki na utrwardzenie dróg na osiedlu Konstytucji 3 Maja wraz z drogą łączącą ul. Mierosławskiego z ul. Domańskiego. Wykonanie tej ulicy nie rozwiąże problemów związanych z ruchem samochodowym na ul. Sikorskiego, ale na pewno będzie dużym ułatwieniem w komunikacji pomiędzy dwoma osiedlami. Ponadto umożliwi to obsługę nowobudowanej przychodni lekarskiej. Drugim ważnym przedsięwzięciem jest oprojektowanie i pozyskanie środków na przebudowę ulic w Śródmieściu. Dotyczy to ulic: Ogrodowej, Stobnickiej, Śródmiejskiej i Szerokiej. To centrum miasta i powinno być jego wizytówką. To tylko niewielka część inwestycji, które pragniemy zrealizować.

- Ale konkretnie jakie inwestycje udało się rozpocząć?

- Część spraw, którymi zajmuje się obecnie Urząd Miejski, to kontynuacja działań rozpoczętych przez władze poprzedniej kadencji. Należą do nich budowa ulicy ks. Popiełuszki, której planowany termin zakończenia upływa 30 czerwca 2007 roku. Ponadto kontynuujemy działania związane z uzyskaniem dofinansowania na termomodernizcję 3 obiektów oświatowych, budynku socjalnego oraz hotelu na stadionie. Rozpoczniemy w najbliższych dniach modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Przyborzycach.

- Jednym z głównych zadań, jakie zapowiadaliście była modernizacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz budowa basenu.

- MOSiR w kampanii wyborczej wykazywany był jako miejsce, które niezwłocznie wymaga dofinansowania. Stąd też podjęliśmy działania związane do opracowania koncepcji zabudowy tego terenu. W naszych wstępnych założeniach przewidujemy lokalizację treningowego boiska ze sztuczną murawą, budowę basenu, boiska do piłki ręcznej, domu piłkarza oraz rozbudowę bazy noclegowo-gastronomicznej. Z rozmów z mieszkańcami wynika, że najlepsza lokalizacja basenu to właśnie MOSiR.

- Sporo kontrowersji budzi przyszłe planowane Bytowskie Centrum Kultury, które ma powstać z połączenia Miejskiego Domu Kultury z Zarządem Kompleksu Zamkowego.

- Poprawa stanu technicznego Miejskiego Domu Kultury wymaga dużych nakładów. Jestem przekonany, że ekspertyza budowlana pozwoli, po wykonaniu niezbędnych prac remontowych, na korzystanie z tego obiektu przez najbliższe kilka lat. Chcemy jednak przekonać Radę Powiatu do przekazania gminie obiektów po Centrum Kształcenia Ustawicznego i przygotowanie obiektów budowlanych na realizację nowego kompleksu MDK. Musimy się liczyć z koniecznością wskazania i udostępnienia innego miejsca na lokalizację tej placówki. Ta inwestycja wpisze się w podjęte już działania związane z połączeniem MDK z Zarządem Kompleksu Zamkowego, które przeistoczy się w Bytowskie Centrum Kultury. Jeszcze w tym roku, wspólnie z powiatem oraz innymi gminami chcemy powołać Centrum Promocji. Będzie się mieściło na zamku.

- Był pan poprzednio naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. w starostwie. Ta dziedzina powinna być więc panu szczególnie bliska.

- W dziedzinie ochrony środowiska, oprócz rozbudowy oczyszczalni ścieków, niezbędne jest wykonanie kolektora sanitarnego do Pomyska Wielkiego oraz Małego. Inwestycja ta umożliwi również połączenie do oczyszczalni ścieków nowobudowanego osiedla nad jeziorem Jeleń. Innym bardzo dużym przedsięwzięciem w tej dziedzinie jest rozbudowa i modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów w Sierżnie. Jest to inwestycja wspólna 18 gmin, które w lutym ubiegłego roku podpisały porozumienie, a jej szacunkowa wartość wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Od umiejętności realizacji tej inwestycji zależy czy będziemy mieli w pobliżu Bytowa nowoczesny zakład utylizacyjny, czy też będzie to zwykłe składowisko śmieci. Temat budowy ZUO wymaga jeszcze wielu uzgodnień i jest na pewno przedsięwzięciem najtrudniejszym do wykonania.

- W urzędzie w ciągu tych 100 dni zaszło trochę zmian, ale rewolucji nie było?

- Dokonałem kilku zmian personalno-organizacyjnych. Jestem przekonany, że wpłyną na poprawę organizacji pracy i zwiększą jej efektywność. Jestem zadowolony ze współpracy z wiceburmistrzami. Widzę ich duże zaangażowanie oraz dobrą znajomość przypisanej im problematyki. Przygotowujemy się do wyznaczenia pracowników urzędu do wzmożonej kontroli osób korzystających z dodatków mieszkaniowych. Ogólna kwota na ten cel jest w naszym budżecie znaczna, a w powszechnym przekonaniu mieszkańców Bytowa wiele osób nadużywa tego funduszu. Pragnę przy okazji uspokoić te osoby, które zupełnie zasadnie otrzymują dodatki mieszkaniowe. Tu nic się nie zmieni. Sam w ciągu tych 3 miesięcy zdążyłem dobrze poznać problemy, z którymi boryka się gmina i jestem przekonany, że wspólnie będziemy je po kolei rozwiązywać.

- Dziękuję za rozmowę.

Rossmann będzie miał silną konkurencję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie