Pielęgnacja krzewów i żywopłotów w okresie letnim

Akcja specjalna Temat tygodnia: ogród, balkon, taras
Żywopłot jest bardzo ważnym elementem kształtowania przestrzeni, spełniającym jednocześnie w ogrodzie również inne funkcje. To nie tylko jego ozdoba. Przede wszystkim stanowi naturalną, zieloną zasłonę posesji, która strzeże prywatności i spokoju mieszkańców. Tłumi hałas, oczyszcza powietrze z pyłu, jest też zaporą przeciwwiatrową i bezpiecznym schronieniem dla ptaków. Jak każdy element roślinny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by był gęsty, silnie rozkrzewiony i zdrowy.

Chcesz by był silny – tnij bez litości!

Jednym z zabiegów, które służą osiągnięciu tego celu, jest przycinanie.Żywopłoty przycinamy w dwóch celach – systematycznej pielęgnacji i odmładzania krzewów oraz nadawania im kształtu.

Podczas cięcia pielęgnacyjnego usuwamy uszkodzone, połamane gałęzie. W przypadku żywopłotów naturalistycznych (nie formowanych) - powinniśmy odmładzać rośliny, wycinając co roku mniej więcej 1/3 najstarszych ich części.

Przycinanie formujące stosujemy tak często, jak wymaga tego dany gatunek krzewu (ze względu na szybkość przyrostu), nadając mu i utrzymując systematycznie wybrany przez nas kształt. Częstotliwość przycinania żywopłotów zależy przede wszystkim od gatunku roślin, które je tworzą.

Pierwsze cięcie stosujemy zazwyczaj wiosną, z wyjątkiem np. forsycji czy migdałka (te tniemy dopiero po przekwitnięciu). W przypadku roślin osiągających duże przyrosty – przycinanie wykonujemy kilka razy w sezonie: na wiosnę, w okresie letnim – w miarę potrzeb, i pod koniec lata, ale nie później niż do 15 sierpnia. Po tym terminie dopuszczalne jest cięcie tylko gatunków o wysokiej mrozoodporności. W lipcu, gdy młode ptaki opuszczą gniazda, warto przyciąć żywopłoty silnie rosnące i rozkrzewiające się – uformowane z żywotników (popularnie zwanych tujami), czy też z gatunków liściastych (np. grabów).

Późne cięcie stosujemy w celu uzyskania efektu pozostawienia liści przez zimę na młodych przyrostach żywopłotów liściastych( np. w przypadku żywopłotów grabowych).

Jak ciąć?

Podczas przycinania krzewów trzeba przestrzegać podstawowej zasady, aby w przekroju kształt żywopłotu formowanego przypominał trapez z szerszym bokiem u dołu. Takie cięcie pozwala doświetlić całą ścianę żywopłotu co wpływa bardzo korzystnie na jego zagęszczenie. Zależnie od gatunku krzewu i naszych wizji estetycznych ogrodu, żywopłoty przycinamy poziomo od góry oraz pionowo po lekkim skosie ku dołowi. Należy pamiętać, że zwarte dzięki poprawnemu cięciu żywopłoty skuteczniej opierają się naporowi zalegającego śniegu.

Cięcie powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie, dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba pamiętać o sprawdzeniu ostrzy narzędzi, którymi zamierzamy ten zabieg wykonać. Krzewy i drzewa przycinane stępionymi ostrzami gorzej zabliźniają rany i są bardziej podatne na infekcje.

Narzędzia do cięcia żywopłotów

Warto wybierać ostrza o wysokim standardzie wykonania i często je ostrzyć. Wygodnym sposobem przycinania krzewów są popularne nożyce o jednostronnym i obustronnym ostrzu, przeznaczone do cięcia krzewów w małych przydomowych ogrodach, jak i w parkach czy na terenach zieleni miejskiej. Zapewniają wygodny sposób wykonywania cięć formujących długich, liniowych nasadzeń oraz precyzyjne cięcia form w starych, zabytkowych ogrodach.

Wybierając z bogatej rynkowej oferty nożyce akumulatorowe warto zwrócić uwagę na moc zastosowanego silnika i jego ciężar oraz poziom emisji spalin. Chodzi o taką kombinację tych cech, która odpowiada

potrzebom konkretnego użytkownika, a te wynikają z rodzaju i wieku roślin, które tworzą żywopłot.

Pracę ułatwia również wybranie takiego sprzętu, który ma możliwość obrotu nożyc o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń w pracy. Będzie nam łatwiej pracować, gdy wybierzemy nożyce wyposażone w deflektor – listwę ułatwiającą odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Ucięte fragmenty pędów są bowiem zazwyczaj bardzo wiotkie i trudno je później usunąć jeśli wpadają w gałązki rośliny. Praca z tymi nożycami jest łatwa i wygodna.

Kosa do przycinania krzewów

Bardziej uniwersalnym sprzętem jest kosa, z przystawkami do cięcia krzewów i gałęzi drzew. To lepszy wybór zwłaszcza dla osób potrzebujących urządzeń do wielu różnych prac wokół domu . Przystawki montowane na końcu kosy, umożliwiają sprawne i łatwe oraz bezpieczne przycinanie roślin od samego dołu do znacznych wysokości, bez konieczności schylania się czy szukania pomocniczej drabinki. Podkrzesywarka do gałęzi sięga na wysokość 3,5 m i tnie gałęzie o średnicy nawet powyżej 15 cm. Przystawka do przycinania żywopłotów również zapewnia sprawne i wygodne wykonanie pracy, ponieważ można ustawiać ją pod różnymi kątami. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy w łatwy sposób ciąć żywopłot z każdej strony na wysokość do 3 m.

Co zrobić, gdy drzewa albo żywopłot sąsiada zacieniają działkę?

Konflikty związane z zacienianiem działek przez budynki i roślinność sąsiadów są jednymi z najczęściej rozpatrywanych przez sądy.

Zacienienie działki powoduje realne problemy - budynek stojący w cieniu narażony jest na działanie wilgoci, a na auto, które parkuje tuż przy płocie, spaść mogą grube konary drzewa. Niekiedy drzewa zakłócają sygnały anten telewizyjnych, a cień rzucany przez sąsiedzkie rośliny ma wpływ na energię generowaną przez panele słoneczne. Często jednak problem jest wyimaginowany, a eskalacja konfliktu to czysta sąsiedzka złośliwość, której, niestety, nie brakuje.

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby strony osiągnęły porozumienie bez angażowania wymiaru sprawiedliwości. Wbrew pozorom nie jest to trudne, niekiedy wystarczy przycięcie żywopłotu czy największych gałęzi, by więcej słońca dostawało się na zacienioną działkę.

Co jednak zrobić, gdy strony okopały się na swoich pozycjach i żadna nie chce ustąpić? Pozostaje droga sądowa, ale jej zakończenie nie musi być wcale takie oczywiste dla strony, która skarży się na zacienienie działki. Do nakazania przez sąd wycinki drzew czy żywopłotu droga jest naprawdę daleka. Przy czym często to jedyny sposób, by wymusić określone zachowanie na właścicielu sąsiedniej działki.

Warto bowiem wiedzieć, że zwracanie się np. do urzędu gminy z wnioskiem o wycinkę drzewa sąsiadującego z własną działką nie ma w ogóle sensu. Urzędy rozpatrują bowiem jedynie wnioski samych właścicieli i wydają zgody, a nie nakazy wycięcia drzewa (takiej zgody wymaga większość drzew - poza owocowymi - w określonym wieku i rozmiarze pnia).

Do rozstrzygnięcia sprawy pomocne będą przepisy Prawa budowlanego. To mówi, że pokoje mieszkalne powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy w godzinach 7.00-17.00, a w mieszkaniach wielopokojowych wymagania te powinny być spełnione przynajmniej dla jednego pokoju. Jeśli więc zacienienie nieruchomości będzie znaczne, ale w przypadku mieszkania nie na tyle, by nie było nasłonecznione (przynajmniej w jednym pokoju) przez krócej niż trzy godziny, formalnie trudno będzie zarzucić sąsiadowi łamanie przepisów. Sąd raczej nie przychyli się również do wniosków właścicieli zacienionych gruntów, a dotyczących ewentualnej wycinki, gdy ci przez lata siedzieli cicho i nie mieli problemów z zacienieniem, a ich pretensje zostały wyartykułowane np. wraz z pojawieniem się po sąsiedzku zupełnie nowych osób.

Jeśli drzewo czy żywopłot sąsiada wkracza na nasz teren, to można je przyciąć, wchodząc na działkę, na której rosną.

Partnerzy:
Sambor-Tech
ul. Subisława 9-11
89-600, Chojnice
606 386 925
sambor@chojnice.pl
sambor-chojnice.pl

P.H.U.P. Duet II J.Kucharska i H.Kaszuba SP. Jawna
dorota.superczynska@grupapsb.com.pl
506 633 542
ul. Kaszubska 2
89-620 Chojnice
www.duetchojnice.pl

Elektromajster Zakład Usługowo-Handlowy
Eugeniusz Piekarek

Ul. Gdańska 43, 83-330 Żukowo
58-684-94-39
biuro@elektromajster.com.pl
sklep.elektromajster.com.pl

F.H.U.P "KORZEB" ARCHITEKTURA OGRODOWA
89-600 Chojnice
ul.Wysoka 10
600-391-827
www.plotylamelowe.pl

"METALZBYT" S.C
697989361
w@borzestowski.eu
www.husqvarna.com/pl

Dodaj ogłoszenie