Pięć gmin założyło Miastecki Klaster Energii. Co to oznacza? Jakie będą z tego profity?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. UM w Miastku
Udostępnij:
Gminy Miastko, Tuchomie, Kępice, Lipnica i Trzebielino utworzyły Miastecki Klaster Energii. Porzucony przed kilkoma latami pomysł utworzenia takiej organizacji, został teraz odświeżony. Powodem są zapowiedzi rządu o znacznie większych dotacjach, i to z różnych źródeł, na odnawialne źródła energii.

Najbardziej chyba zaskakującym elementem w tej wiadomości jest to, że do Miasteckiego Klastra Energii dołączyła gmina Tuchomie. Tutaj warto przypomnieć, że jest to samorząd, który od wielu lat inwestuje w odnawialne źródła energii, więc niemal 90 proc. budynków użyteczności publicznej jest w nie wyposażonych.

- Mamy instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła, ale teraz trzeba budować systemy nowej generacji. Łączyć różne źródła energii, żeby zapewnić samowystarczalność energetyczną, zarówno elektryczną, jak i cieplną. To są bardziej skomplikowane sprawy. Wymaga to większego zorganizowania się i wiedzy

– wyjaśnia wójt Tuchomia Jerzy Lewi Kiedrowski.

Wszyscy samorządowcy, podpisujący porozumienie o utworzeniu klastra potwierdzają, że inicjatywa jest spowodowana zapowiedziami rządu o dodatkowych możliwościach pozyskiwania pieniędzy na odnawialne źródła energii.

- Sam klaster, zgodnie z zapowiedziami rządu, ma mieć uprzywilejowane traktowanie. Z zapowiedzi ministrów energii wynika, że będzie oddzielna ścieżka w poszukiwaniu pieniędzy na zadania, które uniezależnią i usamodzielnią nas energetycznie. To marzenie, do którego się dąży. Są miejsca w Danii i Holandii gdzie samorządy lokalne mają taką samodzielność

– wyjaśnia wójt Trzebielina Tomasz Czechowski i dodaje, że grupa zorganizowana w klastrze może także negocjować warunki z zakładami energetycznymi, które na danym terenie są monopolistami. - Już teraz mamy tańszą energię w budynkach użyteczności publicznej, bo przetargi na jej dostawę organizujemy wspólnie na poziomie powiatu. Spodziewam się, że udział w utworzonym klastrze też będzie chciał mieć zakład energetyczny działający na naszym terenie – dodaje Czechowski.

Do klastra mogą także dołączać przedsiębiorcy, którzy do tej pory w pozyskiwaniu pieniędzy na odnawialne źródła energii byli osamotnieni.

- Indywidualne pomysły mieszkańców wzmocnione przez klaster mogą znaleźć lepsze drogi finansowania, nawet z kilku źródeł naraz

– zaznacza Czechowski.

Przed samorządowcami jest jeszcze stworzenie strategii Miasteckiego Klastra Energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie