Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Para prezydencka przyjedzie do Nadleśnictwa Lipusz. Będzie sadzić drzewa na terenach zniszczonych przez nawałnicę

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W piątek, 18.09.2020 r. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda będą sadzić drzewa w leśnictwie Zdroje, najbardziej zniszczonym przez huragan 100-lecia w 2017 roku.

Para prezydencka odwiedzi Nadleśnictwo Lipusz w ramach zainicjowanej przez nią akcji SadziMY. W piątek 18 września w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce przygotowano łącznie aż milion sadzonek. Każdy będzie mógł w najbliższym nadleśnictwie między godziną 9:00 a 15:00 otrzymać sadzonkę.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzą 64 tys. nowych drzew.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Niestety czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, ale sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

- Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby - informuje Jerzy Kreft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. - Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Już niemal cały teren zniszczony przez wiatr został uprzątnięty. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Teraz nadszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto