Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczona mleczarnia w Głodowie. Przed wojną należała do Augusta Bauermeistera. Jak dziś wygląda? Zobacz zdjęcia!

AO
Mleczarnia parowa w małej kaszubskiej wiosce Głodowo została wybudowana przez Augusta Bauermeistera. Przetrwała wojnę i PRL, ale pokonały ją zmiany ustrojowe. W opuszczonym dziś budynku czas się zatrzymał, nadal można znaleźć tu aparaturę, meble i dokumentację.
Mleczarnia parowa w małej kaszubskiej wiosce Głodowo została wybudowana przez Augusta Bauermeistera. Przetrwała wojnę i PRL, ale pokonały ją zmiany ustrojowe. W opuszczonym dziś budynku czas się zatrzymał, nadal można znaleźć tu aparaturę, meble i dokumentację. Anna Kazińska-Olejniczak
Mleczarnia parowa w małej kaszubskiej wiosce Głodowo została wybudowana przez Augusta Bauermeistera. Przetrwała wojnę i PRL, ale pokonały ją zmiany ustrojowe. W opuszczonym dziś budynku czas się zatrzymał, nadal można znaleźć tu aparaturę, meble i dokumentację.

Głodowo - historia miejscowości

Głodowo to stara kaszubska wieś położona na Pojezierzu Bytowskim, nad jeziorami Bluj i Kołoleż, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Przez wojną przebiegała tędy linia kolejowa Bytów – Miastko, rozebrana po 1945 roku.

Głodowo zostało założone po 1558 r. przez rodzinę von Puttkamerów. Przed wojną w Głodowie (niem. Gloddow) znajdował się zajazd, mleczarnia parowa Augusta Bauermeistera, szkoła i cmentarz.

Ponieważ Głodowo znajdowało kilka kilometrów od granicy polsko – niemieckiej, mieściły się tu dwa punkty celne. Stary punkt celny usytuowany był do gospodarstwa Limberg niedaleko nasypu kolejowego, nowy budynek celny został wybudowany w latach 30 i stał przy wjeździe po zachodniej stronie wioski na południe od Bluggensee (najprawdopodobniej mowa o punkcie celnym w dzisiejszej miejscowości Znakowo). Celnicy spełniali swój obowiązek zabezpieczając granicę z polską.

Dawna mleczarnia w Głodowie

W mleczarni Augusta Bauermeistera przetwarzano mleko. Rolnicy mogli tam nabyć masło i ser tylżycki (półtwardy ser produkowany z krowiego mleka). Niesprzedane towary trafiały do Miastka. Do mleczarni mleko zwożono również z majątku słynnego boksera Maxa Schmelinga z Ponikły – jak czytamy we wspomnieniach Waltraut Thalheim z domu Donner, której dziadek Karl Jeremias był pasterzem w Głodowie.

Więcej na ten temat czytaj tu: Waltraut Thalheim z domu Donner opowiada o życiu w przedwojennym Głodowie

Po wojnie mleczarnia została upaństwowiona i funkcjonowała przez cały okres PRL-u. Nie oszczędziły jej jednak ustrojowe zmiany w Polsce i obecnie budynek jest opuszczony, choć nadal można w nim znaleźć sprzęty, aparaturę i dokumentację.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda dawna mleczarnia w Głodowie

MŁYNY W STAROGARDZIE GDAŃSKIM - GALERIE ZDJĘĆ:

Zabytkowe młyny w Starogardzie Gdańskim - galeria cz.1

Zobacz też:

Najważniejsze inwestycje w 2018 roku na Pomorzu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Opuszczona mleczarnia w Głodowie. Przed wojną należała do Augusta Bauermeistera. Jak dziś wygląda? Zobacz zdjęcia! - Dziennik Bałtycki

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto