Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy projekt Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego. Pomogą wymienić kopciucha. Wypełnij ankietę

Maria Sowisło
Maria Sowisło
z arch. PP
Od dzisiaj (16 maja 2022 r.) Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze rozprowadza ankietę (dostępną także na stronie internetowej organizacji) dotyczącą planów mieszkańców związanych z wymianą pieca na paliwo stałe. Od wyniku tych ankiet zależeć będzie kolejny krok – pozyskanie dotacji unijnej.

Już zostały tylko dwa lata na wymianę tzw. kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania w domach. To z kolei wiąże się z często dużymi kosztami. Można oczywiście pozyskać dotację z programu „Czyste powietrze”, ale to kropla w morzu potrzeb. Dlatego też do działania wkracza Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze.

- Chodzi nam przede wszystkim o inwestycje w odnawialne źródła energii nowe oraz rozbudowę już istniejących, więc np. panele fotowoltaiczne oraz o wymianę starych pieców węglowych na źródła ekologiczne, takie jak montaż wymiennika geotermalnego, kotła gazowego, pompy ciepła

– mówi prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego Aleksander Szopa i zaznacza, że z założenia wymiana pieców na paliwo stałe także brana jest pod uwagę, ale tylko na piece piątej klasy i tylko wtedy, kiedy nie można podłączyć budynku do ogrzewania sieciowego lub gazowego.

Wypełnienie ankiety MTG jest warte świeczki, bo jeśli organizacji uda się pozyskać dotacje unijną, dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania może wynieść nawet 70 proc. Ankietę MTG można wypełnić TUTAJ.

Już teraz funkcjonuje w mieście i gminie Miastko program rządowy „Czyste powietrze” oraz samorządowy, w budżecie którego jest w tym roku 400 tys. zł. Ten samorządowy cieszy się dużą popularnością, bo w 2021 roku skorzystało z niego ponad 50 właścicieli budynków.

Tutaj warto przypomnieć, że zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego, już za dwa lata trzeba wymienić starsze piece, przede wszystkim tzw. kopciuchy.

  • do września 2024 roku – należy wymienić piec 1 lub 2 klasy, a także taki, który nie został odpowiednio sklasyfikowany
  • do września 2026 roku – należy wymienić piece 3 i 4 klasy
  • do lipca 2035 roku – można korzystać z pieców na paliwa stałe 5 klasy

Co ważne, jeżeli w domu mamy kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto wymienić na nowoczesne, ekologiczne. Dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto