MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa 2024. Kiedy wypada? Co wtedy świętujemy? Tradycje Niedzieli Palmowej

MM
Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. brak
Wielkanoc 2024 coraz bliżej, a tuż przed nią Niedziela Palmowa. Co świętuje się tego dnia i skąd wzięła się jej charakterystyczna nazwa? Sprawdź!

Spis treści

Niedziela Palmowa - co to za święto?

Niedziela Palmowa to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. W 2024 roku Niedziela Palmowa wypada 24 marca.

Co chrześcijanie obchodzą w Niedzielę Palmową?

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Dzień wcześniej Chrystus miał spożyć ze swoimi uczniami posiłek, zwany Ostatnią Wieczerzą. Według Pisma Świętego, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki, wykrzykując: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!

Niedziela Palmowa - skąd wzięła się jej nazwa?

W Niedzielę Palmową w Kościele katolickim święci się palmy, czyli ozdobne gałązki, właśnie na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. W Polsce początki święcenia palm wielkanocnych sięgają XI wieku.

Procesje w Niedzielę Palmową

Procesje w Niedzielę Palmową były obecne od pierwszych wieków chrześcijaństwa – zapoczątkowane w Jerozolimie, rozpowszechniły się na innych terenach. W Polsce w wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziestu metrów (wymóg konkursowy – muszą samodzielnie stać).

Z czego robi się palmy?

Palmy wykonuje się z różnych materiałów, dodając rozmaite elementy dekoracyjne. Palmy tradycyjnie tworzone są z witek wierzbowych, gdyż wierzba jest drzewem, które wiosną najwcześniej budzi się do życia, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Poza tym do ich wykonania wykorzystuje się inne rośliny, bibułę czy nawet pióra.

Co dzieje się z palmami po Niedzieli Palmowej?

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedziela Palmowa 2024. Kiedy wypada? Co wtedy świętujemy? Tradycje Niedzieli Palmowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto