Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja rady miasta to koła ratunkowe dla gorlickich firm

Lech Klimek
Lech Klimek
UM Gorlice
Zwołana na piątek, 10 kwietnia, nadzwyczajna sesja gorlickiej rady miasta miała tylko dwa punkty. Obydwa to wsparcie dla lokalnych firm w tych trudnych dla przedsiębiorców czasach.

FLESZ - Koronawirus niszczy polski biznes, niezależnie od wielkości firmy

od 16 lat

Radni głosowali w sprawie uchwał o przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości oraz wprowadzenia możliwości umorzenia przez miasto należności cywilnoprawnych od tych firm, których płynność finansowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku z trwającą pandemią.
- Sesja jest sprawdzianem naszej dojrzałości jako osób zarządzających miastem – mówił Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Nie jesteśmy w stanie w tej chwili ocenić, kiedy skończy się czas pandemii, musimy działać rozważnie i brać pod uwagę nie tylko obecną sytuację, tylko patrzymy w przyszłość. Ciągle też musimy pamiętać również o budżecie miasta. Pomoc dla przedsiębiorców chcemy skierować do tych, którzy jej najbardziej potrzebują – dodał.
Pierwszy projekt to przedłużenie terminów rat podatku od nieruchomości. Teraz przedsiębiorcy mający zapłacić tę daninę w ciągu trzech najbliższych miesięcy, będą mieli możliwość odroczyć ją odpowiednio o trzy miesiące. Podobnie jest z podatkiem od nieruchomości od osób fizycznych. Rata, która jest, do zapłacenia 15 maja może zostać wpłacona do końca lipca.
- To jest pierwszy krok – podkreśla burmistrz. - Oczywiście będziemy na indywidualne wnioski rozważać możliwość całkowitego odstąpienia od pobierania tego podatku – zaznacza.
Takie postawienie sprawy skutkuje tym, że ci, którzy stracili możliwość zarabiania, nie będą mieć teraz naliczanych odsetek, od niezapłaconych w pierwotnym terminie podatków. Będzie też czas, by rozpatrzeć w bezpieczny sposób wnioski o umorzenie.
- To ruch w dobrą stronę - mówi Grzegorz Brudziński, przedsiębiorca, właściciel nieruchomości w Gorlicach. - W tej chwili moje lokale stoją puste, nic na nich nie zarabiam, taka ulga sprawi, że będzie szansa na jakąś pozytywną zmianę – dodaje.
Druga uchwała podjęta przez radnych umożliwi teraz całkowite umorzenie czynszów w miejskich lokalach wyhamowanym firmom. Dotychczas pomoc miasta mówiła jedynie o obniżeniu ich o 50 procent. Bez decyzji miejskich rajców nic więcej nie można było zrobić.
Przed poprzednią sesją rady miasta, 31 marca, radni MRS złożyli w formie u burmistrza kilku punktowy plan, tego, co można by zrobić.

Znalazły się w nim umorzenie opłat za wynajem lokali miejskich lokali przedsiębiorcom, ale też umorzenie opłat za wynajem mieszkań tym, którzy z powodu stanu epidemii utracili pracę lub ich dochody znacznie się zmniejszyły.

Radni postulowali też, by zastanowić się nad podatkiem od nieruchomości przedsiębiorcom posiadającym własne nieruchomości, którzy z powodu stanu epidemii znacząco ucierpieli finansowo. Teraz nie kryją zadowolenia z rozwiązań przyjętych na nadzwyczajne sesji.
- Jeszcze w ten sam dzień burmistrz zdążył nagrać swoją wypowiedź w mediach społecznościowych, sugerując nam hipokryzję w swoich działaniach - mówi Tomasz Szczepanik, radny miejski. - Nie były to miłe słowa, jeśli wyciągamy rękę, a ktoś nas atakuje. Pan burmistrz musi zacząć się przyzwyczajać, że nie ma monopolu na myślenie - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto