Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na bytowskim rynku satyryczna wystawa o śmiertelnie poważnym problemie

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Do 23 czerwca w Bytowie na placu Garncarskim można oglądać nietypową wystawa. Jest ona częścią kampanii promocyjnej realizowanej w ramach programów spółki Copernicus PL pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”.

Wystawa przedstawia satyryczne rysunki stworzone na potrzeby kampanii edukacyjnej promującej oba projekty - „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”. Jej autorką jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PapLAlala, której prace towarzyszą projektom od początku kampanii. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii artystki, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały potrzebę wykonania badań profilaktycznych. Wystawa w ciągu najbliższych miesięcy wielokrotnie zmieni swoje miejsce, nie omijając „białych plam” województwa pomorskiego, czyli rejonów o najmniejszym zainteresowaniu badaniami profilaktycznymi m.in. Starogard Gdański, Tczew czy Kościerzyna.

Z darmowych badań cytologicznych i kolonoskopowych, w ramach projektów, mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać do końca 2020 roku. Od 1 czerwca w przypadku kolonoskopii i 15 czerwca w przypadku cytologii, możliwe będzie ponowne wykonanie badań, przy zastosowaniu niezbędnych procedur medycznych.

- Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Zostały również opracowane procedury, dzięki którym badania będą bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego

– wyjaśniają koordynatorzy projektów.

Z badań mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
Głównym realizatorem projektów jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii - odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” oraz kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” jest Strategia 360 - trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto