MSWiA zmniejszyło dotację dla Kaszubów

Artur Górski
Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację
Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację archiwum
Działacze kaszubscy są rozczarowani zmniejszeniem dotacji ministerialnej na wsparcie krzewienia idei kaszubszczyzny. - W przyszłym roku zwiększona zostanie do 15 milionów zł kwota dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności używającej języka regionalnego - informuje nas rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak. Na projekty kaszubskie i inicjatywy wspierające rozwój języka kaszubskiego, m.in. audycje radiowe i telewizyjne po kaszubsku przekazane zostanie 1 mln zł. To o jedną trzecią mniej niż spodziewali się działacze kaszubscy.

- To kwota znacząca, ale za mała by zaspokoić ambicje i oczekiwania półmilionowej grupy obywateli polskich oraz sprostać rozmachowi wielowątkowego działania społeczności kaszubskiej - mówi Łukasz Jabłoński, wójt gminy Linia, autor licznych publikacji na temat Kaszub.

Zdaniem byłego prezesa ZK-P Artura Jabłońskiego, właściciela spółki Media Kaszebe, która prowadzi rozgłośnię Radio Kaszebe i studio Cassubia TV (CSB TV), pierwszą polską stację skierowaną do Kaszubów, mniejsza dotacja to wynik zbyt małej aktywności pomorskich parlamentarzystów: - Inne mniejszości nie odczuły tak bardzo zmiany w projektowanym dofinansowaniu. Okazuje się, że posłowie reprezentujący mniejszość niemiecką czy ukraińską okazali się bardziej skuteczni - uważa Jabłoński, członek komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych. - Do ostatniej chwili liczyliśmy, że dotacja będzie większa o 300 tys. złotych, a jest mniejsza i niewystarczająca wobec ilości projektów - dodaje Artur Jabłoński.

Również Łukasz Grzędzicki, wybrany jesienią nowy prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego nie kryje rozczarowania: - Kaszubi otrzymali mniej niż na przykład mniejszość niemiecka, mogąca liczyć na różne dodatkowe formy wsparcia. Filologia germańska jest na niemal wszystkich uczelniach wyższych, a język kaszubski to jedna ze specjalizacji na filologii polskiej gdańskiego uniwersytetu - przypomina.

MSWiA wspiera też projekty na rzecz rozwoju mediów elektronicznych. Jednak Artur Jabłoński boleśnie odebrał przyznanie jedynie 83 tys. zł na projekt telewizji kaszubskiej: - Nie doczekaliśmy się skutecznego wsparcia nowatorskiego projektu medialnego. Otrzymaliśmy 10 proc. kwoty, o która wnioskowaliśmy. Wystarczy to na wyprodukowanie jednego programu - ocenia Jabłoński.

Z pretensjami Kaszubów polemizuje rzecznik MSWiA: - Na realizację zadań służących zachowaniu i rozwojowi języka kaszubskiego w 2011 roku MSWiA przyznało 1 mln 14 tys. 500 zł. Są to pieniądze na programy telewizyjne i radiowe, portal internetowy, organizację wydarzeń kulturalnych, wydawanie czasopisma i książek, działalność bieżącą Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2010 roku na takie projekty przeznaczono z budżetu państwa 845 tys. 700 zł. Nie można zatem mówić o zmniejszeniu dotacji na przyszły rok - argumentuje Małgorzata Woźniak.

To porównanie nie obejmuje jednak modernizacji obiektów ZK-P w Wieżycy-Szymbarku, na którą MSWiA przekazało w 2010 r. dodatkowe 409 tys. zł. Z dotacji MSWiA są m.in. finansowane tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości, spotykane w kaszubskich gminach. W projekcie przyszłorocznego budżetu MSWiA mniejszość białoruska może na przykład liczyć na dotacje na podtrzymywanie tożsamości kulturowej w kwocie 2 mln 280 tys. zł, ukraińska - 2 mln 145 tys. zł, niemiecka - 2 mln 150 tys. zł, łemkowska -1 mln 47 tys. zł, żydowska - 1 mln 30 tys. zł, romska - 875 tys. zł, litewska - 758 tys. zł, a słowacka - 445 tys. zł.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gorczyca
Kiedyś myślałem o nich dumni ze swojej kultury ludzie. Dzisiaj niestety mam wrażenie, że to tylko pazerni na cudzą kasę żebracy, co sami na siebie nie potrafią zarobić. Skoro są tacy wielcy to dlaczego tacy mali.
P
Polski Kaszub
Ciekawe na co idzie ta kasa .Jak w Pucku był Zjazd Kaszubów to Zrzeszenie nie dało złamanego grosza tylko wyciągnęło forsę z Miasta.
w
wand
Zastanawiam się,z jakiej racji wydawać pieniądze podatników na grupę obywateli,którzy nic nie chcą miec wspólnego z POLSKOŚCIĄ...?! Niech sobie sami zdobywają środki na rozpowszechnianie swojego "języka",czy inną działalność,zmierzającą do odseparowania się od narodu polskiego...Kaszubom się w glowach poprzewracało - wydaje im się,że stanowią odrębną grupę etniczną w naszym kraju(a może tak jest!),ale nie widzę potrzeby,aby te ruchy wspomagać!
d
daro
Niemcy dostali wiecej jak Kaszubi poniewaz Tusk to Niemiec jasne !
E
ELA
Artur Jabłoński ma nawyk życia kosztem innych. Jakim prawem ? Tylko Bóg , a właściwie nasi biskupi raczą wiedzieć? Nie chcę aby z moich podatków finansowano radio i tv Kaszebe. Niech Jabłoński utrzymuje się sam.
b
bankrut
Ten artykuł sponsorowany jest przez rodzinę jabłońskich, radio kaszebe, telewizję csb, zrzeszenie kaszubsko pomorskie i...
F
Fundacja
A ja reprezentuję nową Fundację Mniejszości Niemieckiej na Górnym Śląsku i my nie dostajemy żadnej pomocy na działania ani z MSWiA ani z Niemiec bo właśnie takie duże Związki całe dotacje i kontakty tam i w Niemczech zabierają i nowe organizacje nie mają żadnej pomocy nawet na konkurs recytatorski dla mlodziezy w szkole nie dostalismy smiesznych 5 tys zlotych a ten Pan tu mowi, ze ma malo o 300.000 ZL ?
ż
żebrak
Pan Jabłoński nie ma mandatu wszystkich Kaszubów do mówienia w trybie dokonanym, że Kaszubi są mniejszością. To określenie służy jedynie chęci zaistnienia i pozyskania pieniędzy z kieszeni podatnika. Jeżeli nasza lokalna kultura jest taka mocna i warta finansowania, to funduszy powinna szukać wśród swojej niby 0,5 mln społeczności, a nie żebrać na zewnątrz. Wystarczy, że statystyczny Kaszeba da z własnej kieszeni 5zł rocznie to uzbiera się 2,5mln zł. Niestety Pan Jabłoński wie, że nie da, bo tradycyjnie ma węża w kieszeni, i potrafi się tylko dzielić. Kaszubskim opłatkiem.
ł
łosoś
Jeżeli premierem zostanie Góral, to będzie wiedział co ma zrobić, aby wyciągnąć kasę. Zapisać Górali do mniejszości narodowej. Jednak prawdziwy problem będzie miała Polonia za granicą, bo jak tu wytłumaczyć tubylcom, że Góral to nie Polak, a śledź nie ryba.
g
głupota ludzka nie zna...
Jeżeli Kaszubi to mniejszość narodowa, to znaczy że Polokami rządzi Kaszub nie z tej ziemi.
k
klck
myślałem, że Kaszubi to Polacy, kto wie jak to naprawdę jest?
M
Mieszkaniec Pomorza
Ja bym nic nie dał Kaszubom !!!
S
Sonia
Ja jestem ciekawa kto ogląda filmy sensacyjne lub inne pokazywane wielokrotnie w TV a tłumaczoone jednoczesnie z angielskiego na polski i z polskiego na kaszubski. To marnotrawstwo pieniedzy z dotacji. Uważam że jak kryzys to nie nalezy tak lekko wydawać pieniędzy na cos co nikomu sie nie przyda i trudno to nawet ogladac.
g
góral nizinny
Bryzgane kartofelki to Kujawy i Wielkopolska. Kaszubi to tabaka którą można się naćpać do woli, dobre śledzie, niezapomniane wakacje i tradycja którą trzeba pielęgnować. Tylko dlaczego na równi z mniejszościami narodowymi, a nie na równi z innym folklorem i tradycjami naszego kraju takimi jak Górale, Ślązacy, Kurpiowie, Kujawiacy, Krakowiacy, Mazowszanie itd, itd... Czy warto tworzyć święte krowy tylko dlatego, że potrafią wyciągnąć rękę po jałmużnę nie z tej beczki. Czyżby zanikła dusza biednego, lecz dumnego Kaszuba. Donald będąc Kaszubą dostrzegł przez dawanie daniny zagrożenie dla kultury kaszubskiej. I miał rację. Amerykanie Indianom dali najpierw rezerwaty, potem whisky i drogę otwartą na ulice. Kultura przetrwa jeżeli sama zacznie się finansować. Dobrym przykładem niech będą Górale którym nie trzeba dopłacać do interesu.
P
Paweł I
-Hymn polski Kaszub ułożył
Dodaj ogłoszenie