Miastko. Rada Miejska przyjęła budżet na 2008 rok

MATEUSZ WĘSIERSKI
FOT. MATEUSZ WĘSIERSKI/ARCHIWUM
FOT. MATEUSZ WĘSIERSKI/ARCHIWUM
Chłodno, ale bez zdecydowanego sprzeciwu - tak wyglądało przyjęcie budżetu Miastka na 2008 roku. To zdaniem części radnych budżet niedoszacowany, ale też nie zły.

Chłodno, ale bez zdecydowanego sprzeciwu - tak wyglądało przyjęcie budżetu Miastka na 2008 roku. To zdaniem części radnych budżet niedoszacowany, ale też nie zły. Inwestycje to 9,7 procent całości, czyli mniej o 3 punkty procentowe niż w zeszłym roku, ale spodziewana kwota tzw. wolnych środków ma się zbliżyć do 2 milionów złotych.

- Wnioskodawcy trochę za ostrożnie podeszli do sprawy. Mogli wpisać więcej inwestycji, a nie ograniczać się do ostrożnych kalkulacji - mówi Tomasz Borowski, przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej w Radzie Miejskiej, który poparł projekt budżetu.
Inni radni postąpili tak samo, ale też mieli zastrzeżenia.

- To budżet niedoszacowany. Burmistrz powinien wpisać chociaż przygotowanie dokumentacji pod dwie kolejne ważne inwestycje. To budowa oczyszczalni ścieków w Wałdowie i budynku komunalnego w Miastku - dodaje Jan Ponulak, były burmistrz Miastka z opozycji.
Burmistrz Roman Ramion ma jednak diametralnie inne zdanie w sprawie tegorocznego budżetu.
- Mógłbym być bardziej odważny w konstruowaniu tego budżetu. Szczególnie dochodów, ale przeszacowanie ich wysokości oznaczałoby groźbę niezrealizowania część zaplanowanych inwestycji. Przypuszczam, że środki przeznaczone na realizację inwestycji zostaną zwiększone z tzw. wolnych środków pozostałych z ubiegłorocznego budżetu - wyjaśnia.

Wtedy to miasto miało 1,97 miliona wolnych środków i 4 miliony na inwestycje. Teraz wolnych środków ma być 1,8 miliona i 3,7 miliona na inwestycje w budżecie. Najważniejsze to przystąpienie do pozyskania pieniędzy na budowę sieci kanalizacyjnych Biała - Świerzno - Świerzenko - Kawcze - Malęcino - Kamnica (10 tysięcy zł na ten rok) oraz opłacenie dokumentacji i budowy kanalizacji na odcinku Słosinko - Miłocice - Wołcza Mała - Wołcza Wielka (85 tysięcy zł). Do tego dołożono jeszcze kanalizację w Trzcinnie (10 tysięcy zł), tyle samo na Tursko - Dretyń i opracowanie dokumentacji na skanalizowanie Pasieki (20 tysięcy zł). W sumie wymienione inwestycje mają kosztować 18 milionów złotych. To potężna budowa, która zostanie rozłożona na kilka lat, a możliwość ubiegania się o unijną dotację nadarzy się dopiero jesienią tego roku.

Pewniejsze inwestycje to położenie wodociągu na trasie Zadry - Dolsko - Wałdowo za 585 tysięcy złotych, i to w całości ze środków własnych, bo unijne programy nie wspomagają takich projektów ze względu na małą gęstość zaludnienia. Dwa razy po 300 tysięcy złotych samorząd dostał od Agencji Nieruchomości Rolnych na wodociągi na trasie Kamnica - Malęcino i Miłocice - Węglewo, a 130 tysięcy złotych przeznaczono na budowę wodociągu w Pasiece.
Pewna jest też modernizacja parku miejskiego kosztem 100 tysięcy złotych i rozbudowa oświetlenia dróg gminnych za 200 tysięcy.

Radni dali też obiecane 40 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji budowy jednej z 16 na Pomorzu bram Kaszubskiego Pierścienia w starych magazynach przy Bibliotece Miejskiej. To pierwszy etap po przystąpieniu do projektu koordynowanego przez powiat kartuski. Całość ma kosztować 1,5 miliona złotych z 1,25 miliona dofinansowania. Na pewno jednak jeszcze nie w tym roku.
Samorząd opracuje też kosztującą 30 tysięcy złotych dokumentację adaptacji na mieszkania opustoszałych pomieszczeń w siedzibie ośrodka sportu i rekreacji, chodnika w Białej (20 tysięcy zł) i dróg na Osiedlu Zatorze i w Pasiece (300 tysięcy zł). To jednak na razie lokowanie kapitału na papierze, który jest niezbędny przy pozyskiwaniu unijnych środków, a te będą dostępne pewnie dopiero na początku 2009 roku.

Na pewno widoczny będzie drugi etap modernizacji ulicy Gawędy (250 tysięcy zł), budowa kaplicy cmentarnej w Łodzierzy (640 tysięcy zł na prawie 900 tysięcy zł całości) i boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 za 150 tysięcy zł. Do tej puli dochodzi jeszcze kontynuowanie przerabiania podarowanego przez powiat bytowski budynku przy ulicy Chrobrego na mieszkania dla pogorzelców (400 tysięcy zł) i dawnej szkoły w Świeszynie też na cele mieszkaniowe (120 tysięcy zł).
Kontynuacje stanowią prawie połowę tegorocznych wydatków na inwestycje.
- To podstawowy mankament tego budżetu - komentuje radny Jan Ponulak.
Mimo to na sesji dyskusji nie było. Radni w okrojonym składzie zgodnie zagłosowali za przyjęciem budżetu.

Najważniejsze liczby

Dochody - 38.978.766 zł

Nadwyżka - 720.600 zł (posłuży do spłaty rat kredytów i pożyczek)

Wydatki - 38.258.166 zł, a w tym najważniejsze:
- Inwestycje - 3.700.000 zł
- Utrzymanie i konserwacja dróg - 515.000 zł
- Opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla Miastka - 100.000 zł
- Koszt funkcjonowania Urzędu Miejskiego - 3.650.000 zł (wzrost o 5,9 procent, a w tym 2.70.00 zł na wynagrodzenia i 950.000 zł na wydatki rzeczowe)
- Koszt funkcjonowania Rady Miejskiej - 300.000 zł (wzrost o 8,7 procent, a w tym 185.000 zł na diety)
- Promocja gminy - 245.000 zł (w tym wydatki na imprezy)
- Straż Miejska - 120.000 zł
- Oświata i wychowanie - 14.498.582 zł (wzrost o 9,2 procent)
- Pomoc społeczna - 9.958.765 zł (wzrost o 1 procent)

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie